Dla dzieci uchodźców zabawa i psycholog. Mazowsze wysyła na granicę pociąg

Zajęcia kulturalne, sportowe – czy zwykłą opiekę oraz pomoc psychologa zapewniają samorządy dzieciom uchodźców z Ukrainy.

Publikacja: 02.03.2022 18:03

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

Foto: Fotorzepa, Paweł Rochowicz

– To dla nas najbardziej naturalna droga, by poza działaniami prowadzonymi podczas meczów, między innymi zbiórkami rzeczy potrzebnych dla obywateli Ukrainy, uruchomić w Ergo Arenie jak najczęstszą możliwość dla dzieci do uprawiania sportu i do beztroskiej zabawy. W ten sposób chcemy choć w małym stopniu przywrócić dzieciom uśmiech i dzieciństwo – informują przedstawiciele spółki Hala Gdańsk-Sopot i  klubów sportowych Trefl Sopot i Trefl Gdańsk.

Specjalne zajęcia dla dzieci

W poniedziałki, środy i czwartki spółka Hala Gdańsk-Sopot, Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby sportowe Trefl Sopot i Trefl Gdańsk zapraszają dzieci z Ukrainy na darmowe zajęcia sportowe.

Zajęcia dla nich prowadzone będą w ramach programu Trefl Kids, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Trefl Pomorze.

Od środy do polskich animatorów dołączy animator ukraiński, tak by dzieci biorące udział w zajęciach nie czuły bariery językowej.

Także krakowskie instytucje kultury angażują się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Poza zbiórkami potrzebnych rzeczy, udostępnianiem swoich przestrzeni czy rekrutowaniem ukraińskich pracowników, pracują nad specjalną ofertą ‒ dostępną także w języku ukraińskim, a obejmującą między innymi spotkania, warsztaty i zabawy dla dzieci.

Czytaj więcej

Jak Polacy pomagają Ukrainie. „Wojna wyzwala pokłady niezwykłej empatii”

W Muzeum Inżynierii Miejskiej, Nowohuckim Centrum Kultury, Centrum Kultury Podgórza, Teatrze Łaźnia Nowa oraz Domu Utopii ‒ Międzynarodowym Centrum Empatii zostały zorganizowane zbiórki potrzebnych rzeczy.

- Instytucje kultury pracują też nad przygotowaniem inicjatyw skierowanych do ukraińskich gości, realizowanych także w języku ukraińskim – zapowiada Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.

Ośrodek Kultury Kraków ‒ Nowa Huta przygotował „Miejsca spotkań”, czyli spotkania, warsztaty i zabawy – w języku ukraińskim. Będą odbywały się w klubach: Jędruś (os. Centrum A 6a), Mirage (os. Bohaterów Września 26), 303 (os. Dywizjonu 303 nr 1), Zgody (os. Słoneczne 16).

Program został opracowany od 6 do 18 marca, będzie rozszerzany i kontynuowany w miarę potrzeb – zapowiada krakowski ratusz.

Zoo za złotówkę

W marcu rozpocznie się też seria dodatkowych spotkań w ramach cyklu Literackie Chwile w Pałacu Potockich w Krakowie.

A podczas nich mają się odbywać spotkania literackie, plastyczne czy muzyczne. Pierwsze zajęcia z tej serii – Literackie chwile, czyli pudełko pełne miłości (5–8 lat) – odbędą się w niedzielę, 13 marca. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Uchodźcom z Ukrainy stara się pomóc również krakowskie zoo. Ogród gościł już pierwszą grupę ukraińskiej młodzieży, którą ewakuowano ze Lwowa, a od 2 marca obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, mogą zwiedzać ogród zoologiczny za symboliczną złotówkę.

Pracownicy zoo uruchomili też zbiórkę pieniężną na rzecz ukraińskich ogrodów zoologicznych.

Zamek Królewski w Warszawie przygotowuje także ofertę wsparcia dla osób uciekających z terenów objętych wojną. Szczegóły zdradzi za kilka dni.

A władze Warszawy skupiają się obecnie na zapewnieniu uchodźcom dachu nad głową, jedzenia i zabezpieczaniu ich podstawowych potrzeb.

Świetliczanki z językiem ukraińskim

Od wtorku w kilku wrocławskich placówkach oświatowych utworzono sześć świetlic, w których dzieci uchodźców będą mogły spędzać czas.

- Dzieci w naszych świetlicach będą pod opieką. Na miejscu, oprócz osoby znającej język ukraiński, będzie też psycholog. W tym czasie rodzice będą mogli np. zorganizować wszelkie formalności, czy udać się do naszych punktów wsparcia – mówi Jarosław Delewski, szef Departamentu Edukacji UM.

Wrocławski magistrat zapowiada, że w  godzinach 16-20 codziennie, od poniedziałku do piątku, ktoś się dziećmi nie tylko zajmie, nakarmi, ale też  porozmawia, pogra w planszówki, wyjdzie do parku, porysuje, zagra w karty, poczyta. - Oferujemy pomoc psychologiczną w obu językach. Zapraszamy również mamy tych dzieci – podaje wrocławski ratusz.

Także w Łodzi organizowana jest opieka nad dziećmi. Głównie w Centrach Zajęć Pozaszkolnych na Bałutach, Górnej, Polesiu czy w Pałacu Młodzieży.  - Zajęcia w godzinach popołudniowych (16  - 20 ) dla dzieci i młodzieży w wieku 6 - 18 lat – mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

Zmniejszyć dziecięcą traumę

Z pomocą psychologiczną dla dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy rusza też samorząd Mazowsza.

Od czwartku w przychodniach Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii na Koszykowej 79 B w Warszawie, dzieci i młodzież z Ukrainy będą mogły liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną.

Na stronach marszałkowskich szpitali zostaną umieszczone informacje w języku polskim i ukraińskim oraz numery telefonów dedykowane pacjentom z Ukrainy.

Czytaj więcej

Jak Polacy pomagają Ukrainie. „Wojna wyzwala pokłady niezwykłej empatii”

– Musimy się przygotować na to, że w najbliższym czasie przybędzie do nas wielu Uchodźców z Ukrainy. Wśród nich już dziś jest wiele kobiet i dzieci, które wymagają opieki medycznej lub psychologicznej. Pobyt tu i dramat związany z wojną jest dla nich wielką traumą, dlatego chcemy zrobić wszystko, aby usprawnić i ułatwić im kontakt z naszymi służbami medycznymi – mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Także od czwartku, Mazowsze uruchamia bezpłatną rehabilitację dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Pacjenci będą przyjmowani w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

- Działania są już uzgodnione z NFZ, a wszystkie świadczenia są bezpłatne. Co ważne, koordynatorką tego wsparcia jest doświadczona lekarka z Ukrainy pracująca w centrum – podkreśla Urząd Marszałkowski w Warszawie.

Pociąg humanitarny

A jeszcze dzisiaj przed godz. 19.00 wyjedzie w trasę specjalny pociąg humanitarny do granicy, który przywiezie do Warszawy Uchodźców z Ukrainy. Skład w barwach Kolei Mazowieckich wyposażony będzie w niezbędną, doraźną pomoc dla Obywateli Ukrainy – jedzenie, picie, środki higieniczne oraz drobne zabawki dla dzieci. Co ważne osoby, które będą przewożone pociągiem KM, będą mogły liczyć na wsparcie ze strony lekarza, pedagogów, pielęgniarek oraz tłumaczy.

Do Warszawy pociąg powinien wrócić w nocy lub jutro rano. Specjalnym pociągiem humanitarnym będzie mogło być przewiezionych ok. 700 osób.

– Staramy się na bieżąco monitorować sytuację i naszą pomoc kierować tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Stąd decyzja o podstawieniu pociągu humanitarnego – podkreśla marszałek Mazowsza Adam Struzik.

– To dla nas najbardziej naturalna droga, by poza działaniami prowadzonymi podczas meczów, między innymi zbiórkami rzeczy potrzebnych dla obywateli Ukrainy, uruchomić w Ergo Arenie jak najczęstszą możliwość dla dzieci do uprawiania sportu i do beztroskiej zabawy. W ten sposób chcemy choć w małym stopniu przywrócić dzieciom uśmiech i dzieciństwo – informują przedstawiciele spółki Hala Gdańsk-Sopot i  klubów sportowych Trefl Sopot i Trefl Gdańsk.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Miasta budują nowe szkoły. Co ze starymi? „Aż żałość bierze”
Społeczności lokalne
Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka
Społeczności lokalne
Aby mogli się spokojnie uczyć. Jak samorządy wspierają uczniów
Społeczności lokalne
Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Społeczności lokalne
Jak przebiegać będą w Polsce obchody Święta Wojska Polskiego?