Opozycja kontrowersyjną ustawę – która wywołała serię protestów środowisk oświatowych, uczniów, nauczycieli i polityków – nazywa lex Czarnek. Ustawa trafiła już na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który – jak wynika z relacji, ale i nieoficjalnych informacji – ma wobec niej wątpliwości. W ubiegłym tygodniu z prezydentem spotkali się przeciwni ustawie samorządowcy z trzech organizacji: ruchu Tak! Dla Polski!, Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich.
Samorządowcy po rozmowie z prezydentem Dudą mówili, że prezydent nie wyklucza żadnego scenariusza. – Wychodzimy ze spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą pełni nadziei, bo rozważa on rzeczywiście zawetowanie nowelizacji prawa oświatowego – powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Czytaj więcej
Przedstawiciele władz lokalnych spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie Lex Czarnek. Prezydent rozważa zawetowanie ustawy.
Jak dodał, prezydent dał do zrozumienia, że w tej sprawie konsultuje się z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser-Dudą (która sama jest nauczycielką). A Pierwsza Dama ma być orędowniczką weta dla lex Czarnek. Jak też wynika z relacji uczestników spotkania, prezydent sugerował, że wykorzysta cały możliwy czas – czyli aż do czwartku 3 marca – na podjęcie decyzji. Wcześniej nieoficjalne informacje wskazywały, że może stać się to już w ubiegłym tygodniu.
Co ważne, samorządowcy nie poprzestają tylko na apelach o weto. Wyszli również z propozycjami dotyczącymi współpracy przy ewentualnych nowych projektach dotyczących oświaty. – Złożyliśmy też propozycję utworzenia przy prezydencie RP zespołu, który miałby zająć się przygotowaniem zmian w prawie oświatowym – podkreślał po rozmowie z prezydentem Dudą prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.