Kilkanaście lat temu rower triumfalnie powrócił na miejską scenę w roli środka transportu. Samorządowcy na całym świecie zastanawiają się, co i jak z tym zrobić – komentuje kanadyjsko-duński urbanista, ekspert w dziedzinie mobilności w mieście, Mikael Colville- Andersen. Jedne miasta inspirują innych, drugie ciągle popełniają błędy. W jakim stanie jest rowerowa Polska? Przyjrzymy się głównym wyzwaniom, z którymi zmagają się nasze miasta i regiony.
Dzisiaj, 23 maja, rozpoczynamy naszą akcję społeczną „Rzeczpospolita Życie Regionów” – „Rowerem przez Polskę”, przyłączając się tym samym do promocji jazdy na rowerze jako zrównoważonym i zdrowym środku transportu. Będziemy zachęcać do aktywnej turystyki rowerowej (ostatni raport europejskiej WHO pokazuje, że 57 proc. dorosłych obywateli UE i co piąte dziecko jest dotknięte otyłością); dyskutować o polityce transportowej miast i regionów, w tym polityce rowerowej, o współdzieleniu przestrzeni miejskiej; pokazywać i zachęcać do odwiedzenia polskich tras rowerowych; omawiać najciekawsze kampanie marketingowe, a także opowiadać ciekawe historie osób podróżujących rowerem.
A wszystko to w „Życiu Regionów” oraz w serwisie regiony.rp.pl, od dzisiaj przez kolejne miesiące.
3 czerwca debatą „Jak rower ukształtuje naszą przyszłość?” dołączymy do obchodów „Światowego Dnia Roweru”, ustanowionego przez ONZ 12 kwietnia 2018 r., przy poparciu 193 państw z całego świata. Inicjatorem Światowego Dnia Roweru jest polski socjolog, prof. Leszek Sibilski, wykładowca Montgomery College w Stanach Zjednoczonych, były kolarz torowy i członek młodzieżowej kadry Polski.
Mamy nadzieję, że razem będziemy obalać mity o rowerzystach i zachęcać do jazdy rowerem, dlatego już teraz dołączcie do naszej akcji „Rowerem przez Polskę” i napiszcie do nas, dlaczego wybieracie rower. A my opublikujemy najciekawsze wypowiedzi w cyklu „Jeżdżę rowerem, bo…”. Czekamy na Wasze opinie: zycieregionow@rp.pl