Południowa Wielkopolska to kraina rolnicza, gdzie dawne puszcze wytrzebiono już przed wiekami. Lecz właśnie tutaj, w pobliżu Kalisza, w Gołuchowie, można podziwiać jedną z najcenniejszych w kraju kolekcji drzew leśnych i ogrodowych, a także krzewów. Liczący 160 ha park dendrologiczny, który powstał w XIX w. na pagórkach nad wpadającą do Prosny rzeczką Ciemną, to dzieło Jana Kantego Działyńskiego, ówczesnego właściciela dóbr gołuchowskich oraz jego ogrodnika Adama Kubaszewskiego.
Nad koronami starych lip i dębów wznoszą się hełmy wież romantycznej rezydencji przypominającej zamki nad Loarą. Sale odbudowanej w XIX w. szesnastowiecznej siedziby Leszczyńskich wypełnione są zabytkowymi rzeźbami, obrazami, meblami i tkaninami z całej Europy zgromadzonymi przez żonę Jana Kantego, Elżbietę z Czartoryskich, nazywaną przez bliskich Izabelą.
Gołuchów – zamek, w którym mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz park, pałac, zwany Oficyną, dawne budynki folwarczne i administracyjne należące do Ośrodka Kultury Leśnej Lasów Państwowych – zaliczany jest do najoryginalniejszych i najlepiej zachowanych zabytkowych rezydencji w kraju.
„Żywe muzeum drzew", angielski park krajobrazowy o długości 3 km, ma w pobliżu zamku charakter reprezentacyjny i ozdobny. Aleje lipowa, świerkowa i daglezjowa łączą samotne dęby o rozłożystych, niekiedy sztucznie formowanych koronach oraz grupy drzew i kępy krzewów rozplanowane według klasycznych zasad malarskiej kompozycji. Dalej położoną leśną część parku stanowią na wpół naturalne łęgi, lasy mieszane i bory sosnowe. Rośnie tu 80 tys. drzew – 32 z nich, w tym 27 dębów, to pomniki przyrody – i dziesiątki tysięcy kwitnących właśnie krzewów, łącznie 600 różnych gatunków. Najważniejsze z nich znalazły się w XIX-wiecznej kolekcji „ksiąg drzewnych". Każda z nich ma grzbiet z kory jednego z gatunków drzewa i okładki z jego przekroju stycznego (wzdłuż pnia), a wewnątrz znajdują się liście, pędy, kwiaty, nasiona, siewki, korzeń, próbki drewna i węgla drzewnego. Kolekcja to jeden z najciekawszych eksponatów, jakie można oglądać, oprócz dioram przedstawiających lasy w różnych porach roku czy przekrojów gleb leśnych, na wystawie przyrodniczej w dawnej Powozowni.
Obok, w Owczarni, zgromadzono zabytki techniki leśnej – stare ręczne piły, zabytkowe mechaniczne pilarki, pierwsze maszyny do zrywki i uprawy lasu, instrumenty geodezyjne. W Oficynie, na wystawie poświęconej historii leśnictwa na ziemiach polskich, największym powodzeniem wśród zwiedzających cieszą się odtworzone z wielką dbałością o detale dawne mundury służby leśnej, w tym uniform leśniczego z czasów Królestwa Polskiego, z graniastym kapeluszem, podobny do munduru napoleońskiego oficera.