We Wrocławiu powstanie kolejna fabryka sprzętu AGD

Koncern BSH obok modernizowanej fabryki kuchni postanowił zbudować dodatkową fabrykę.

Publikacja: 28.07.2016 23:00

BSH stawia na Wrocław. Koncern uruchomi w mieście dwa nowe zakłady produkujące sprzęt AGD

BSH stawia na Wrocław. Koncern uruchomi w mieście dwa nowe zakłady produkujące sprzęt AGD

Foto: BSH

Wrocław wraz z całym województwem dolnośląskim to już mocny punkt na mapie produkcji AGD w Polsce, gdzie powstaje najwięcej tego typu sprzętu w Europie. W 2015 r. z taśm produkcyjnych zjechało 21 mln sztuk urządzeń. Prognozy na ten rok zakładają co najmniej kilkuprocentowy wzrost tej liczby. Ponad 80 proc. produkowanego w Polsce sprzętu trafia na eksport.

Szwedzki Electrolux ma w regionie trzy fabryki – które w tym roku świętują dziesięciolecie działalności. W Oławie grupa produkuje pralki, w Świdnicy piekarniki i kuchenki, a w Żarowie – zmywarki. Drugi potentat to amerykański Whirlpool, który produkuje w regionie kuchnie, zmywarki, lodówki i zamrażarki.

Teraz powstaje kolejny zakład, bo niemiecki koncern BSH, znany z marek Bosch, Siemens czy Zelmer, postanowił mocno rozszerzyć swój projekt w tym mieście, choć niewiele brakowało do jego zakończenia.

Firma prawie dwa lata walczyła o zakup mienia po polskiej spółce FagorMastercook, która wpadła w tarapaty po tym, gdy bankructwo ogłosił jej hiszpański właściciel. Choć w przetargu BSH było jedynym poważnym oferentem, a pozostali nie mieli żadnego doświadczenia w produkcji AGD, to syndyk uparcie odmawiała podpisania umowy. Dopiero następca to zrobił, a transakcję sfinalizowano w listopadzie 2015 r.

Firma od początku zapowiadała gruntowną modernizację zakładu, w którym od 2017 r. miał powstawać głównie sprzęt kuchenny. Obecna decyzja o produkowaniu we Wrocławiu lodówek była w branż zaskoczeniem.

- Decyzja o uruchomieniu drugiej fabryki we Wrocławiu, jest potwierdzeniem konsekwentnego, dynamicznego rozwoju BSH w Polsce. Obok czterech już istniejących fabryk AGD w Łodzi i Rzeszowie, Wrocław stanie się bardzo ważnym ośrodkiem na europejskiej mapie Grupy BSH – powiedział Konrad Pokutycki Prezes Zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Docelowo zatrudnienie w obydwu wrocławskich zakładach wyniesie ok. 1 tys. osób, a z taśm będzie zjeżdżać rocznie prawie 2 mln urządzeń. Firma nie chce mówić o wartości inwestycji, ale według nieoficjalnych informacji projekt tej skali oznacza wydatki na poziomie ok. 500 mln zł.

Uruchomienie przez BSH dwóch nowych fabryk AGD to element globalnej strategii wzrostu firmy, która zakłada podwojenie światowych obrotów do 2025 r. BSH w Polsce w trzech łódzkich fabrykach od ponad 20 lat produkuje pralki, suszarki do ubrań oraz zmywarki. Od trzech lat do grupy BSH należy również znany w Polsce zakład Zelmer w Rzeszowie. BSH w Polsce oprócz produkcji posiada Centrum Kompetencyjne Suszarek, Centrum Kompetencyjne Digital (technologie cyfrowe) oraz sześć innych centrów usług wspólnych. Pracują one na potrzeby BSH na całym świecie w takich dziedzinach jak IT, zakupy i księgowość.

- Cieszy fakt, że inwestor po zakupie majątku po upadłej firmie Fagor Mastercook znacząco modernizuje zakład i ponadto rozbudowuje o kolejne linie produkcyjne. Dzięki temu utworzone zostaną nowe miejsca pracy dla mieszkańców aglomeracji, a silna w mieście branża AGD wzbogaci się o nowoczesny zakład – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Firma już rozpoczęła rekrutacje. W pierwszej kolejności zatrudnienie w fabrykach znajdą inżynierowie różnych specjalizacji, pracownicy administracji i logistyki, jak również wykwalifikowani pracownicy bezpośrednio związani z procesem produkcji.

- Pozycja Dolnego Śląska na mapie producentów AGD to splot wielu okoliczności, ale kluczowe wydaje się znaczenie logistyki. Zakłady produkują głównie na eksport, dlatego szybki dostęp na rynek niemiecki, francuski czy włoski jest bardzo ważny – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska. - Dochodzi sprawa dostępu do dobrze wykształconych pracowników, których w regionie nie brakuje, choć obecnie skompletowanie zespołu jest większym wyzwaniem – dodaje.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego