Stanąć nad przepaścią w Załęczańskim Parku Krajobrazowym i rozejrzeć się bez strachu? To możliwe dzięki okularom 3D, w których można obejrzeć jeden z nakręconych w technologii VR (360 stopni) filmów, prezentujących walory przyrodnicze wszystkich siedmiu parków krajobrazowych województwa łódzkiego. Widz może wyruszyć szlakiem Parku Bolimowskiego czy poznać chronione gatunki zwierząt i roślin występujące w województwie łódzkim. Filmy są prezentowane na stoisku promocyjnym Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, z którym jej przedstawiciele odwiedzą 14 miast.
Załęczański Park Krajobrazowy został utworzony w 1978 roku. Jedną z większych atrakcji parku są występujące tam zjawiska krasowe i formy rzeźby krasowej. Należą do nich przede wszystkim jaskinie oraz studnie, kotły i leje krasowe, których jest tu kilkadziesiąt. Największa jest Szachownica, jaskinia z korytarzem długości blisko 1000 m, znajdująca się w rezerwacie geologicznym. W ścianach jaskini znajdują się liczne skamieniałe zwierzęta budujące jurajskie skały: amonity, belemnity, gąbki, a także struktury stromatolitowe. W „Szachownicy" zimuje wiele gatunków nietoperzy. Z kolei Park Bolimowski słynie nie tylko z walorów przyrodniczych (występuje tam np. tysiąc gatunków roślin naczyniowych), ale także historycznych. Na jego terenie znajduje się m.in. zespół przyrodniczo – parkowy „Nieborów".
Filmy o tych miejscach zostały nakręcone w technologii Bullet Time znanej chociażby z kultowych filmów z serii Matrix. Obraz rejestrowany jest przy użyciu 18 kamer. Zastosowana technologia daje efekt spowolnienia obrazu z jednoczesnym jego obrotem. Odwiedzający stoisko otrzymują kod QR, który umożliwia im pobranie filmu ze strony internetowej.
Dodatkowo na stoisku przeprowadzane są konkursy z nagrodami wiedzy o parkach. Najmłodsi mogą budować zamki z piasku kinetycznego, malować kolorowanki i budować z klocków. Dla nieco starszych przygotowano gry na konsoli. Całe rodziny na pamiątkę mogą wykonać przypinki.
Mobilny punkt Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w najbliższym czasie pojawi się m.in: 20 sierpnia – na Dniach Głowna, 21 sierpnia – na Turnieju Rycerskim w Łęczycy, 28 sierpnia na Dożynkach Wojewódzkich w Piątku oraz 4 września na imprezie Mixer Regionalny w Łodzi. Łódzka Kolej Aglomeracyjna organizuje te działania w ramach projektu „Łódzkie łączy z przyrodą". Otrzymała na ten cel ponad 198 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt jest realizowany we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Jego łączna wartość to 267 tys. zł.