Więcej na sport – mniej na zdrowie

Samorządy planują modernizację hali sportowej, toru wrotkarsko-łyżwiarskiego czy budowę nowych stadionów.

Publikacja: 12.10.2016 23:00

Modernizacja hali Widowiskowo-Sportowej „Urania” ma kosztować 40 mln złotych.

Modernizacja hali Widowiskowo-Sportowej „Urania” ma kosztować 40 mln złotych.

Foto: materiały prasowe

– Sport jest bardzo ważną dziedziną życia. Każda złotówka zainwestowana w sport, to o kilka złotych mniej na służbę zdrowia, zapobieganie przestępczości i najlepsza profilaktyka uzależnień – tłumaczy Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka, potrzebę inwestycji w sport. – To także znakomita forma spędzania wolnego czasu. Sport uczy dyscypliny, odpowiedzialności oraz szacunku dla przeciwnika. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie– dodaje.

„Urania" i stadion na nowo

W stolicy regionu, Olsztynie, kosztem ok. 40 mln zł ma być modernizowana hala Widowiskowo-Sportowa „Urania".

– Obiekt zostanie gruntownie przebudowany. Wymienione mają zostać wszystkie sieci, poprawiona zostanie izolacja, przemodelowane wnętrze hali i powiększona liczba miejsc na trybunach z ok. 2,5 tys. do ok. 3,8 tys. osób – wylicza Patryk Pulikowski, z olsztyńskiego ratusza.

I dodaje, że mają też powstać dodatkowe sale – m.in. podnoszenia ciężarów oraz pełnowymiarowa, rozgrzewkowa, a przy okazji zagospodarowania przestrzeni wokół hali ma powstać Aleja Gwiazd Sportu.

– Do końca roku powstanie projekt, a prace najprawdopodobniej zaczną się w przyszłym roku. Inwestycja będzie współfinansowana z pieniędzy unijnych – mówi urzędnik.

Władze Olsztyna planują także budowę stadionu miejskiego w miejscu obecnego. Nowy ma mieć 12 tys. miejsc z możliwością rozbudowy do 15 tys.

– Budowa miałaby być prowadzona etapami. W pierwszej kolejności będziemy starać się zdobyć dotacje z programu Ministerstwa Sportu. Cały czas sondujemy jednak możliwość pozyskania pieniędzy także z innych źródeł – mówi Patryk Pulikowski.

Zdradza, że projekt budowy stadionu, podobnie jak w przypadku hali, ma być gotowy do końca roku. A termin rozpoczęcia inwestycji zależeć będzie od zdobycia zewnętrznego finansowania, bo samego Olsztyna nie stać na pokrycie pełnych kosztów tej inwestycji, których szacunkowa wartość to 65 mln zł.

– Obie inwestycje są niezwykle ważne dla Olsztyna, bowiem obecne obiekty są wiekowe i nie spełniają minimalnych wymagań i oczekiwań zarówno sportowców, jak i kibiców. Powstawały w latach 70., więc ich funkcjonalność jest już znikoma – tłumaczy urzędnik.

Podkreśla, że to byłby kolejny etap inwestowania stolicy Warmii i Mazur w obiekty sportowe. W ostatnich latach w mieście powstała olimpijska pływalnia z częścią rekreacyjną, poza tym zagospodarowano brzeg jeziora Krzywego, a jednym z etapów była budowa Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego.

Giżycko na start

Z kolei władze Giżycka ogłosiły właśnie przetarg na budowę obiektów lekkoatletycznych na stadionie miejskim. Ma tam powstać czterotorowa bieżnia na odcinku 300 metrów, i sześciotorowa na odcinku 130 metrów.

Poza tym planowane są skocznie do skoku w dal i trójskoku, do skoku wzwyż i skoku o tyczce, rzutnie do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem.

– Dodatkowo wykonujemy nowe oświetlenie boisk, bieżni i terenów przyległych do stadionu oraz zamontujemy nowy system nagłośnienia – wylicza burmistrz Wojciech Iwaszkiewicz. Zdradza, że na tę inwestycję miasto dostało 2 mln z Ministerstwa Sportu, a resztę dołoży z własnego budżetu.

W planach władz Giżycka jest też budowa boisk wielofunkcyjnych z torem dla rolkarzy przy Szkole Podstawowej nr 4, których koszt szacowany jest na 1,5 mln zł. Samorząd złożył wniosek na dofinansowanie do Interreg Polska–Litwa i czeka na rozstrzygnięcie.

Poza tym w planach miasta jest budowa boiska do piłki nożnej typu Orlik, bieżni, siłowni i placu zabaw przy Zespole Szkół Nr 1. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku. Będzie kosztować ok. 3 mln zł, a pieniądze na ten cel mają pochodzić z RPO lub budżetu samorządu województwa i miasta. W Giżycku mają też powstać dwie hale do tenisa realizowane przez prywatnego inwestora na gruncie miejskim. Mają być gotowe w 2018 roku.

Stolica łyżwiarstwa

Duże inwestycje sportowe realizuje też Elbląg. W mieście trwa właśnie przebudowa toru wrotkarsko-łyżwiarskiego, który będzie dostosowany do standardów toru łyżwiarskiego.

– Elbląg na bardzo bogate tradycje łyżwiarskie. Mieszkanka naszego miasta, łyżwiarka szybka Helena Pilejczyk, jest brązową medalistką olimpijską igrzysk w Squaw Valley z 1960 roku, a kilku elblążan jest w kadrze narodowej, niektórzy z szansą na medale olimpijskie. Mamy więc nadzieję, że Elbląg dzięki tej inwestycji znów będzie stolicą łyżwiarstwa – mówi Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta Elbląga.

Przy okazji przebudowy toru wrotkarsko-łyżwiarskiego zostanie także przebudowane boisko wewnątrz toru. Położona zostanie tam nawierzchnia poliuretanowa, powstanie boisko do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i do gry w tenisa.

Inną dużą inwestycją sportową w Elblągu jest przebudowa krytej pływalni przy ul. Robotniczej . Pod koniec sierpnia miasto podpisało umowę z wykonawcami. Inwestycja obejmuje m.in. przebudowę niecek basenowych na stalowe, przebudowę plaż basenowych, wentylacji budynku wraz z automatyką sterowania czy zmianę technologii uzdatniania wody wraz z automatyką sterowania. Roboty są warte blisko 5,5 mln zł, z czego połowa środków ma pochodzić z resortu sportu. Zgodnie z umową prace zostaną wykonane do końca lutego 2017 roku.

W tym roku w Elblągu zakończyła się budowa pierwszego w mieście Orlika lekkoatletycznego przy Szkole Podstawowej nr 15. Inwestycja zrealizowana została ze środków budżetu obywatelskiego oraz dofinansowania z Ministerstwa Sportu.

W skład kompleksu wchodzi: wielofunkcyjne boisko syntetyczne wraz z wyposażeniem, boisko trawiaste, czterotorowa bieżnia, skocznia w dal i rzutnia do pchnięcia kulą wraz z ogrodzeniem, oświetleniem i wyposażeniem lekkoatletycznym. Inwestycja kosztowała 800 tys. zł.

Poza tym w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 rok powstanie kompleks rekreacyjno-sportowy na terenie SP Nr 19. Trwa przetarg na wykonawcę. Inną inwestycją realizowaną w ramach budżetu obywatelskiego jest „Jar w formie – przebudowa bieżni przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. J. Korczaka".

—czytaj też: Tęsknota za poważnym futbolem >R8

– Sport jest bardzo ważną dziedziną życia. Każda złotówka zainwestowana w sport, to o kilka złotych mniej na służbę zdrowia, zapobieganie przestępczości i najlepsza profilaktyka uzależnień – tłumaczy Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka, potrzebę inwestycji w sport. – To także znakomita forma spędzania wolnego czasu. Sport uczy dyscypliny, odpowiedzialności oraz szacunku dla przeciwnika. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie– dodaje.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży