Do końca kwietnia czeka ona na zgłoszenia niedrogich wynalazków, np. filtrów czy absorberów, które mają być uniwersalne i łatwe w obsłudze.
– Po rozstrzygnięciu konkursu wystąpimy do Urzędu Patentowego o opatentowanie wynalazku i dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć producenta zaprojektowanego urządzenia – zapowiada dr Anna Dobrowolska, prezes Fundacji Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego w Katowicach.
Pożyczka na ekopiece
Śląsk obok Małopolski to region, gdzie poziom smogu w sezonie grzewczym jest bardzo wysoki, a tej zimy normy zanieczyszczenia powietrza były przekraczane o kilkaset, a nawet o rekordowe 1500 proc. Nic więc dziwnego, że samorządowcy ruszają na wojnę o czystsze i zdrowsze powietrze.
Kilka tygodni temu np. Pszczyna przyjęła Program Ograniczania Niskiej Emisji. Przyjęto w nim, że miasto przeznaczy 55 mln zł w ciągu pięciu lat na wymianę starych kotłów i termomodernizację budynków. – Program będzie dotyczyć budynków prywatnych. Szacujemy, że w gminie jest ok. 87 proc. kotłów na węgiel, miał – wylicza Piotr Łapa, rzecznik Urzędu Miejskiego.
Zdradza, że jeżeli miasto otrzyma pożyczkę lub dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tym roku, ruszy z projektem w ostatnim kwartale. – W najbliższym czasie przygotujemy analizę ekonomiczną, która pozwoli wybrać najkorzystniejszy wariant finansowy. Dokument powstanie we współpracy z doradcą energetycznym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – tłumaczy Piotr Łapa.