Chcemy żyć w miastach nowoczesnych, komfortowych i czystych. Stawia to przed samorządami bardzo duże wyzwania. Zielona Góra jest doskonałym przykładem miasta, które szuka innowacyjnych rozwiązań i stawia na ekologiczny transport. Miano lidera elektryfikacji komunikacji miejskiej w Polsce zobowiązuje. Miasto jest właśnie w trakcie realizacji projektu, który zakłada wdrożenie w miejskim transporcie autobusów napędzanych energią elektryczną.
– Przywiązujemy bardzo dużą wagę do poprawy jakości życia mieszkańców. Elektromobilność to światowy trend, który powoli staje się normą, a nie ewenementem. Wykorzystaliśmy szansę i dzisiaj dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej wprowadzamy na ulice miasta autobusy elektryczne, które są wygodne, ciche i co najważniejsze ekologiczne. To dla nas wielki sukces – twierdzi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.
Zielonogórzanie przesiadają się na elektryczne autobusy i rowery miejskie. Rok 2018 jest przełomowy także pod względem komunikacji rowerowej w Zielonej Górze. Włodarze miasta przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rowerem do Przodu realizują projekt budowy nowych ścieżek rowerowych, dążąc do stworzenia systemu przyjaznego cyklistom. Tylko w tym roku plan zakłada budowę aż 40 kilometrów ścieżek. Niesamowite jak to miasto się zmienia.
– Sukcesywnie realizujemy zadania związane z rozbudową infrastruktury rowerowej. Nowe ścieżki rowerowe pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć ruch samochodów, a co za tym idzie, zmniejszyć poziom emisji zanieczyszczeń. Takimi działaniami idziemy w kierunku jeszcze bardziej ekologicznego miasta – mówi Janusz Kubicki.
Jak widać Zielona Góra jest miastem przychylnym rowerzystom i dlatego też tworzy mapę, która prezentuje przyjazną infrastrukturę rowerową. Dzięki niej mieszkańcy będą odkrywać Zieloną Górę na nowo. System ścieżek rowerowych to taka rowerowa Zielona Góra w pigułce. Ta mapa jest tego doskonałym przykładem.