Współpraca rzeszowskich szkół wyższych z uczelniami z Chin i Dalekiego Wschodu weszła na nowe tory. Na Uniwersytecie Rzeszowskim w ubiegłym roku powołano Polsko-Chiński Instytut Kultury. Następnym krokiem ma być uruchomienie studiów licencjackich Chinese Culture and Development przygotowujących rzeszowskich studentów do pracy w Chinach. To jeden z efektów współpracy z chińską Guagdong Politechnic Normal Uniwersity. Władze rzeszowskiego uniwersytetu uznały, że uczelnie z Chin mogą być doskonałymi partnerami, zarówno jeśli chodzi o współpracę w zakresie badań naukowych, jak i przygotowanie studentów do rynku pracy. Uczelnia z Guagdong jest jedną z dziewięciu chińskich uczelni, z którymi współpracuje uniwersytet. Azjatycki kierunek jest rozwijany.
– Trwają rozmowy z innymi partnerami z Chin, Kazachstanu czy Wietnamu, ale jednocześnie intensywnie rozwijana jest współpraca z uczelniami amerykańskimi. Ostatnio pozyskaliśmy do współpracy m.in. University of California, University of Illinois i Medical College of Wisconsin. Od roku, dzięki partnerstwu z Kennesaw State University oraz Nazareth Collage Rochester rozpoczęliśmy wymianę studentów – mówi dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Z chińskim Huazhong University of Science and Technology (HUST) w Wuhan zacieśniła współpracę Politechnika Rzeszowska. Dzięki temu od 2013 roku studenci różnych kierunków przez jeden semestr mogą studiować w Państwie Środka. Do tej pory na studia do HUST wyjechało 98 studentów.
– W zglobalizowanym świecie współpraca międzynarodowa musi mieć siłą rzeczy bardzo szeroki zakres geograficzny – mówi Ewa Nowak-Koprowicz z WSIiZ w Rzeszowie, która współpracuje z siedmioma chińskimi uczelniami. WSIiZ jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła do oferty na kierunku filologia angielska specjalność tłumaczeniową z językiem chińskim. Dzięki współpracy z Ashan Normal University studenci tej uczelni mają możliwość wyjazdu na pięciomiesięczny kurs językowy. Z drugiej strony w ciągu ostatnich czterech lat na studiowanie w WSIiZ zdecydowało się 49 studentów z Chin.
Wiele korzyści
Rzeszowskie uczelnie nie ograniczają się do współpracy z uczelniami z państw Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jest niejako niezbędna, bo wymuszają to założenia europejskich programów finansujących współpracę, np. Erasmus+. Partnerami rzeszowskich szkół są uniwersytety z niemal wszystkich kontynentów. Oprócz wymiany studentów i kadry dydaktyczno-naukowej współpraca międzynarodowa pozwala realizować wspólne prace badawcze, organizować konferencje, kongresy i seminaria międzynarodowe, wspólnie publikować prace naukowe.