Maszty rosną w uzdrowiskach 

fot. AdobeStock

Bazy telefonii komórkowej powstaną nawet obok sanatoriów. Władze lokalne niewiele będą miały do powiedzenia. 

Samorządy nie będą mogły zakazać w miejscowych planach budowy stacji bazowej telefonii komórkowej. Będą one nieważne z mocy prawa. Maszty legalnie pojawią się np. tuż obok sanatoriów. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie prawdopodobnie już w listopadzie. Budzą ogromne emocje wśród samorządów. Chodzi o nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług sieci telekomunikacyjnych, czyli tzw. megaustawy. 6 września podpisał ją prezydent. Jej głównym celem jest rozwój sieci światłowodowych oraz szybkiego internetu. Przy okazji jednak wywołuje kontrowersje.

Nowe strefy

Nowela ma polepszyć jakość usług telekomunikacyjnych w uzdrowiskach, parkach narodowych, rezerwatach przyrody. Z ustawy uzdrowiskowej wykreśla zakaz lokowania stacji bazowych telefonii komórkowej w strefie A i B. – Nie jesteśmy przeciwni lokowaniu stacji bazowych w ścisłej strefie uzdrowiskowej, tj. strefie A. Mają one powierzchnię od 5 do 350 ha. Jeżeli tak duża strefa A jest w górach i nie ma stacji bazowej, to mogą być problemy z łącznością. Zresztą sami wielokrotnie zwracaliśmy na ten problem uwagę. Ale musimy mieć gwarancję, że są one bezpieczne. Niestety, przepisy tego nie gwarantują. Nikt nie pokazał nam również rzetelnych badań w tym zakresie. A my mamy poważne obawy – mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny, prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

fot. shutterstock

Oburzenie stowarzyszenia wywołał sposób, w jaki pracowano nad megaustawą. – Nikt nas nie pytał o zdanie. Staraliśmy się sami „narzucać” – mówi rozgoryczony Jan Golba. Protestuje również Ciechocinek. Rada tego miasta podjęła uchwałę w tej sprawie. – Sprzeciwiamy się likwidacji zakazu umieszczania stacji bazowych telefonii komórkowych w strefie A i B uzdrowiska – mówi Jarosław Jucewicz radny z Ciechocinka. – Uważamy, że jest to rozwiązanie niebezpieczne. Dziś powszechna jest praktyka, że operatorzy telefonii komórkowej budują na podstawie uproszczonych formalności instalację o małej mocy promieniowania izotropowego poszczególnych anten [EIRP] do 2 tys. MW, a następnie ją rozbudowują kilkakrotnie w krótkim czasie. Dzięki temu unikają obowiązku sprawdzenia, jaki ma ona wpływ na środowisko. Teraz tego typu praktyki mogą się pojawić w najbardziej cennej strefie uzdrowiskowej A . Nie rozumiem, dlaczego nie można na terenach, gdzie znajdują się sanatoria, poprowadzić światłowodów, bez konieczności instalowania stacji bazowych – mówi Jarosław Jucewicz.

Informacje w rejestrze

Ministerstwo Cyfryzacji ma uruchomić system teleinformatyczny SI2PEM. Będzie w nim gromadzić wyniki wszystkich pomiarów poziomu pola elektromagnetycznego. Każdy uzyska dostęp do bezpłatnej strony internetowej, na której sprawdzi poziom pola elektromagnetycznego w dowolnym miejscu w Polsce. Strona będzie gotowa już za rok.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy: przetargi na nowych zasadach

– Tyle że procedury i utworzenie bazy nie zmienią jakości zarządzania oddziaływaniem infrastruktury telekomunikacyjnej na środowisko, ponieważ dane zbierane są na podstawie deklaracji inwestorów – operatorów sieci (często zaniżone i nieadekwatne do rzeczywistych oddziaływań, brak oceny oddziaływania na środowisko inwestycji skumulowanych, a stacje są dogęszczane i rozbudowywane). Natomiast organ odpowiedzialny za stan środowiska nie posiada wystarczających środków osobowych, technicznych i finansowych na weryfikację deklarowanych oddziaływań. Przyjmuje dane i badania operatora – wyjaśnia Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta w Szczecinie.

fot. AdobeStock

Hulajnogi i samochody

Nowe przepisy przewidują, że dostęp do infrastruktury technicznej samorządu będzie nieodpłatny. Chodzi m.in. o: słupy, lampy uliczne, wiaty przystanków itp. Dzięki temu łatwiej będzie instalować punkty dostępu, co ma pomóc we wdrażaniu m.in. rozwiązań technologicznych z zakresu inteligentnych miast, takich jak elektryczne hulajnogi, samochody etc. Będą także zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Obecnie nie wolno ustanawiać w miejscowych planach zakazów i ograniczeń dotyczących lokalizacji inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, m.in. stacji bazowych telefonii komórkowej. W praktyce zdarzają się sytuacje, że obowiązujące miejscowe plany zawierają tego typu zakazy lub ograniczenia. Nowe przepisy stawiają kropkę nad „i”, przewidując, że taki zakaz w planie nie jest skuteczny, jeżeli blokuje realizację inwestycji, gdy jest ona zgodna z przepisami odrębnymi, czyli np. z megaustawą.

CZYTAJ TAKŻE: Wybrzeże ugina się pod turystycznymi inwestycjami

Mieszkańcy gmin będą mieli za to możliwość uzyskania dofinansowania ze środków samorządów na przyłączenie do sieci ich domów i mieszkań. Dziś jest to kwestionowane przez regionalne izby obrachunkowe (taka sytuacja miała miejsce w województwie świętokrzyskim).

Umowa z inwestorem

Nowe przepisy wprowadzają również tzw. umowy inwestycyjne. Będą je zawierały samorządy z inwestorem. Na czym mają polegać? Samorządy zaproponują niższą stawkę opłaty za zajęcie pasa drogowego. W zamian inwestor musiałby się zaangażować w przedsięwzięcie ważne dla mieszkańców gminy, np. dotyczące polepszenia stanu środowiska. Megaustawa przewiduje, że w umowie powinny się znaleźć w szczególności: rodzaj inwestycji, sposób, miejsce i szczegółowe warunki jej realizacji przez inwestora oraz wysokość stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego w odniesieniu do umieszczanych w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej związanych z realizacją przedsięwzięcia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Błąd nie będzie tak krzywdzący

Z powodu niezależnego od gminy jej finanse nie ucierpią, jeśli źle wyliczono subwencję.

Brak lokali blokuje realizację wyroków

Miasta potrzebują kilku lat, by dostarczyć mieszkanie pod najem socjalny swoim najuboższym mieszkańcom oraz ...

Kubki jednorazowe w urzędach nie są trendy

Wałbrzych, Kraków, Trzcianka. Co je łączy? Ekologia. W tych miastach jednorazowe naczynia plastikowe mają ...

Prezydent Chełma: Trudne decyzje dopiero przede mną

Gdy rozmawialiśmy rok temu, jednym z ważnych tematów była deglomeracja – rozpraszanie urzędów po kraju. ...

Wałbrzych z inteligentnym system zarządzania odpadami

T‑Mobile Polska podpisał pierwszą umowę dotyczącą budowy rozwiązań inteligentnych dla miast w obszarze tzw. waste ...

Wydatki na szkolenia bez podatku dochodowego

To, co płaci gmina za udział sołtysa w konferencjach, jeśli można to zaliczyć do ...