Korytarzy życia i jazdy na suwak trzeba się nauczyć

Po kilkunastu miesiącach analiz Ministerstwo Infrastruktury w końcu zdecydowało: do kodeksu drogowego zostaną dopisane przepisy regulujące tzw. korytarze życia i jazdę na suwak.

Publikacja: 30.06.2019 23:10

Korytarzy życia i jazdy na suwak trzeba się nauczyć

Foto: fot. AdobeStock

Eksperci do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego studzą optymizm MI: samo wpisanie nowych regulacji do kodeksu drogowego nie wystarczy. Nie poprawi bezpieczeństwa na drogach. Potrzeba akcji edukacyjnych dla społeczeństwa i dobrego oznakowania dróg. Ich zarządcy będą więc mieć co robić. Podobnie jak policyjna drogówka w całym kraju.

Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało: wprowadzi korytarze życia do kodeksu drogowego. Projekt został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Ma być gotowy jesienią. W wielu krajach takie korytarze działają już od lat. Argument za? O osiem minut można skrócić czas dojazdu na miejsce wypadku. Co to takiego? To miejsce w korku pozostawione dla pojazdów ratunkowych. Jeśli droga ma dwa pasy, to kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze na lewo, a na prawym na prawo. W ten sposób tworzy się szeroka droga, którą służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.Jeśli pasów jest więcej, to kierowcy powinni zjechać na bok, tworząc korytarz życia od razu, gdy tylko droga zaczyna się korkować, bez czekania na sygnał, np. karetki. Auta jadące lewym pasem zjeżdżają na lewo, a prawym na prawo, nawet jeśli oznacza to wjechanie na pas awaryjny. Gdy są trzy pasy, dwa prawe zawsze zjeżdżają na prawo.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo w regionach
Samorządowa obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to najprostsza droga do chaosu
Prawo w regionach
Samorządowcy chcą więcej pieniędzy i samodzielności
Prawo w regionach
Plan ogólny zamiast studium. W którą stronę będzie rozwijać się Warszawa?
Prawo w regionach
Samorządy u progu planistycznej rewolucji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Prawo w regionach
Nowe przepisy mają pozwolić na regionalizację energetyki