Fundusz Dostępności, który jest elementem programu Dostępność+, obejmuje dostosowanie 900 budynków użyteczności publicznej i domów wielorodzinnych oraz zadanie pod nazwą Dostępna Szkoła. Pożyczka nie ma maksymalnego limitu, okres jej spłaty może zostać rozłożony na 20 lat, przy rocznym oprocentowaniu 0,15 proc. Po spełnieniu określonych kryteriów można liczyć na umorzenie nawet 40 proc. jej wartości.
CZYTAJ TAKŻE: E–urząd ma być przyjazny niepełnosprawnym
Kwota wsparcia zaplanowana na ten rok przekracza 42 mln zł. Środki będą dystrybuowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Można je wykorzystać na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Inwestycje można uzupełnić dotacją z PFRON. – Program Dostępność Plus tak naprawdę dotyczy każdego z nas, bo każdy będzie kiedyś potrzebował tych rozwiązań. To nie tylko windy czy podjazdy, to również usprawnienia w sprzętach codziennego użytku – mówi Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.
mat.pras.
Na program Dostępna Szkoła, także w ramach Funduszu Dostępności, przeznaczono 50 mln złotych. Wsparcie miałoby uzyskać co najmniej 60 szkół podstawowych. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju informuje również o pracach nad poprawą dostępności w 25 szpitalach i 125 przychodniach. A także w 10 schroniskach turystycznych, na 100 kilometrach prowadzących do nich szlaków oraz we wszystkich 23 parkach narodowych. Zgodnie z wrześniową Ustawą o dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, placówki sektora publicznego (urzędy, szkoły, uczelnie, placówki służby zdrowia) powinny być wyposażone w pochylnie, rampy dojazdowe i inny sprzęt ułatwiający poruszanie się osobom na wózkach. Wymagane jest też oznakowanie dla niesłyszących i niewidomych.