Miasta w sądzie walczą o pieniądze z rządem

Lokalne władze dopłacają kilkaset milionów złotych, pokrywając średnio połowę kosztów przedsięwzięć zlecanych im przez administrację centralną.

Publikacja: 22.10.2019 12:30

Gminom brakuje pieniędzy na zadania zlecone, związane np. z wydawaniem dowodów osobistych, aktów uro

Gminom brakuje pieniędzy na zadania zlecone, związane np. z wydawaniem dowodów osobistych, aktów urodzenia, ślubu czy zgonu

Foto: Fot. Jakub Ostałowski/Fotorzepa

Niedofinansowanie zadań zleconych nie jest zjawiskiem ostatnich lat. Wcześniej, za rządów PO–PSL, samorządy też zgłaszały ich niedoszacowanie. Za każdym razem jednak odbijały się od ściany. Obecnie, gdy połowę wydatków związanych z zadaniami zleconymi, muszą zapewnić samorządy, zaczynają się one upominać o brakujące środki.

Czym są zadania zlecone? To zadania ustawowo zlecone do wykonania przez samorządy z poszczególnych resortów. Przykładowo należy do nich transport, łączność, rolnictwo, łowiectwo, w tym leczenie dzikich zwierząt. Mamy z nimi do czynienia, gdy idziemy do urzędu gminy po dowód osobisty, akt urodzenia, ślubu czy zgonu.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Prawo w regionach
Obrona cywilna, płace i segregacja śmieci po nowemu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Prawo w regionach
Apel o spójne prawo energetyczno-finansowe dla samorządów
Prawo w regionach
Lokalne władze nie narzekają na brak kłopotów
Prawo w regionach
Zmiany na mapie Polski: 1 stycznia pojawią się nowe miasta
Prawo w regionach
Mieszkańcy coraz częściej podróżują między gminami. Granice blokują samorządy