W uchwale z 2018 r. rady miejskiej w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy Nowogród prokurator rejonowy z Łomży zakwestionował § 15 ust. 2 załącznika do uchwały. Przepis stwierdzał, że osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej zapewnia na własny koszt budowę przyłączy do sieci wodociągowej, przyłącza do sieci kanalizacyjnej, studni wodomierzowej i pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego oraz urządzenia pomiarowego.
shutterstock
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku prokurator domagał się jednak stwierdzenia nieważności całej uchwały. Jego zdaniem rada miejska nie miała ustawowych podstaw do nałożenia w drodze uchwały obowiązku ponoszenia kosztów budowy przyłączy do sieci. Ustawa z 2001 r. o zbiorowym dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków mówi jedynie o możliwości określenia przez radę gminy warunków przyłączenia do sieci. Nie uprawnia rady do wprowadzenia odpłatności za zamiar przyłączenia poszczególnych nieruchomości do sieci wodociągowej.
CZYTAJ TAKŻE: Finansowanie przedsięwzięć niedaleko rzek ma być łatwiejsze
Odpowiadając na skargę, Rada Gminy Nowogród stwierdziła, że prokurator błędnie zinterpretował § 15 uchwały. Regulacja zawarta w tym przepisie w żaden sposób nie rozstrzyga o nałożeniu obowiązku uiszczenia opłaty za podłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych – a jedynie powtarza zapisy ustawowe. Ma to na celu zapewnienie osobom potencjalnie zainteresowanym przyłączeniem do sieci kompletnej informacji o określonych zasadach ponoszenia kosztów budowy przyłączy. Również samo powtórzenie przepisów ustawowych nie narusza prawa w sposób tak istotny, że mogłoby stanowić podstawę stwierdzenia nieważności całej uchwały.