Centralnym organem administracji rządowej w sprawach m.in. różnego rodzaju zagrożeń ma być szef Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Kraju. Szefowie terenowi to wojewodowie, starostowie i wójtowie. Na początku lipca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
W projekcie określono również zadania starostów, zarządów i sejmików województw, a także wojewodów i administracji rządowej.
Ważny lokalny szczebel
Według MSWiA podstawową trudnością w kompleksowej realizacji przez samorządy działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa jest ich źle pojmowana niezależność doprowadzająca do paradoksalnych sytuacji, gdy samorząd powiatowy, nawet chcąc udzielić pomocy swoim mieszkańcom, nie może tego uczynić, jeśli zadanie z tym związane jest zadaniem własnym gminny. Ograniczenia tego nie przełamuje nawet fakt wyczerpania możliwości działania gminy w szczególnie groźnych przypadkach. Aby zlikwidować tę sytuację, przewidziano możliwość wspólnej realizacji zadań z zakresu ochrony ludności w oparciu o zawarte porozumienia (zakres tych porozumień pozostawia się do decyzji samorządów terytorialnych).
CZYTAJ TAKŻE: Pieniądze na ochronę przed wielką wodą
Powiat będzie mógł udzielać gminom na swoim terenie pomocy w realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej w przypadku, gdy zasoby i możliwości działania tych gmin uległy wyczerpaniu bądź są niewystarczające. Udzielenie pomocy ma się odbywać na wniosek gminy. Podobnej pomocy powiatom na ich wniosek będą mogły udzielać samorządy województw. Gminy z powiatami a powiaty z samorządami województw będą mogły zawierać porozumienia o współdziałaniu.