Ostatnio priorytetem administracji rządowej i samorządowej stała się ochrona ludności i obrona cywilna. Słusznie?
Nie zgodzę się z tym, że obrona cywilna stała się priorytetem dopiero w ostatnim czasie. Oczywiście temat bezpieczeństwa jest teraz szczególnie istotny ze względu na eskalację agresji Rosji, ale obrona cywilna nie sprowadza się li i jedynie do wojny, lecz do gotowości do działania w stanach wyjątkowych. To zdolność koordynacji służb w czasie kryzysów, które dotykały nas na przestrzeni wielu lat, jak powodzie, pożary, pandemia, a ostatnio napływ uchodźców wojennych z Ukrainy. To oczywiście również przygotowanie na wypadek wojny.
Zagrożenia, które generuje regularna wojna tocząca się w naszym sąsiedztwie, siłą rzeczy wymuszają intensyfikację działań na każdym szczeblu administracji państwowej. Przygotowania do odparcia ewentualnej agresji na terytorium naszego kraju wymagają zarówno działań w sferze militarnej, jak i cywilnej.
Co się dzieje w tej materii w województwie zachodniopomorskim?
To pytanie bardziej do wojewody zachodniopomorskiego, bo zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej z 5 grudnia 2024 r. to wojewodowie kierują zadaniami z tego zakresu na obszarze swoich regionów. Marszałkowie województw nie mają bezpośrednich zadań koordynacyjnych. To rola przede wszystkim wojewodów, ale też starostów, wreszcie włodarzy miast i gmin. Naszą rolą jest wspieranie i wzmacnianie systemu.
Przykładowo szpitale podległe samorządowi województwa czy przewozy regionalne to oczywiste części składowe zasobów niezbędnych do reagowania na kryzysy. Nie jest więc tak, że o bezpieczeństwie zaczęliśmy myśleć dopiero pod wpływem wojny w Ukrainie. Od wielu lat dbamy o inwestycje w podległych nam jednostkach zdrowia, doposażamy medyków i ratowników, dbamy o jakość dróg wojewódzkich. Wspieramy także organizacje, które na mocy ustawy weszły w skład Systemu Ochrony Ludności, jak Ochotnicze Straże Pożarne, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe czy Polski Czerwony Krzyż.
Z jednej strony budują własne kompetencje bezpośrednio związane z szeroko pojętym ratownictwem, z drugiej edukują mieszkańców, jak mają się zachować w razie zagrożenia. Dzięki środkom unijnym druhowie z OSP i ratownicy mogą zakupić nowy sprzęt, ale wspieramy też takie przedsięwzięcia jak mistrzostwa pierwszej pomocy dla młodzieży szkół średnich, które ostatnio po raz 31. zorganizował PCK. Współpracujemy ze służbami mundurowymi i organizacjami pozarządowymi przy wszelkich wydarzeniach, podczas których mieszkańcy mogą się przeszkolić lub odświeżyć umiejętności pomocy, dowiedzieć się, jak reagować w sytuacjach wymagających szybkich decyzji i dyscypliny.