1 stycznia w Polsce powstała nowa gmina. Teraz chce być uzdrowiskiem

- Utworzenie nowej jednostki samorządowej da naszej miejscowości możliwość rozwoju, możliwość wykorzystania jej walorów i surowców, które znajdują się u nas. A chodzi przede wszystkim o wody lecznicze – mówi nam Janusz Marek Opyd, pełniący obecnie funkcję organów gminy Szczawa, czyli wójta i rady. Gmina powstała 1 stycznia 2025 roku na terenie powiatu limanowskiego w województwie małopolskim, a wydzielono ją z gminy Kamienica.

Publikacja: 06.01.2025 08:47

Janusz Marek Opyd

Janusz Marek Opyd

Foto: www.malopolska.uw.gov.pl

Jak wyglądają pierwsze dni funkcjonowania nowej gminy Szczawa?

Janusz Marek Opyd: Dopiero dwa dni za nami. W czwartek, to było otwarcie generalnie i świętowanie utworzenia naszej gminy. Mieliśmy wizytę wojewody i mediów. To był dzień zapoznawania się pracowników. Ich rekrutacja i zatrudnienie odbyło się się praktycznie ostatniego dnia ubiegłego roku. Było więc oficjalne otwarcie Urzędu Gminy. I już się kilku mieszkańców pojawiło. Jedni przyszli świętować, a inni zobaczyć, jak to otwarcie wygląda. Dwie czy trzy osoby przyszły drobne sprawy załatwić.

A gdzie mieszkańcy załatwiają swoje sprawy, jak choćby zgłoszenie urodzin dziecka, czy zgonu bliskiej osoby, skoro nie ma jeszcze budynku Urzędu Gminy?

Mamy budynek. Na razie w lokalizacji zastępczej. Mamy pomieszczenia w przychodni zdrowia.

Czytaj więcej

W 2025 roku siedem gmin powiększyło swój obszar. Kosztem sąsiadów

Jest szansa na własną siedzibę? Trzeba będzie ją zbudować?

Nie będziemy budować, będziemy remontować. Jest już wyznaczony budynek, po byłej szkole podstawowej, ale z różnych względów, niezależnych ode mnie, w czasie tworzenia gminy nie było można tam przeprowadzić prac modernizacyjnych. Ten remont będziemy wykonywać dopiero teraz.

Przygotowania rozpoczęły się wcześniej. Jest już projekt zrobiony. Taka koncepcja funkcjonalno-użytkowa z kosztorysami, jest zakupiona część materiałów. Teraz musimy zorganizować przetarg na przeprowadzenie prac remontowych.

A co z usługami komunalnymi w gminie? Kto je świadczy na rzecz mieszkańców? Na przykład odbiór śmieci, dostarczenie wody, ciepła.

Jest tak, jak wszędzie. Jest podpisana umowa z przedsiębiorstwem, które świadczy usługi.

Czy gmina Kamienica nie zapewnia tych usług mieszkańcom?

Nie chcieliśmy, żeby stara gmina cokolwiek nam zapewniała.

Od jak dawna trwały starania, by stworzyć gminę Szczawa? Co w tych staraniach było najtrudniejsze?

Starania trwały ponad 20 lat, ale to jest pytanie, do inicjatorów tego pomysłu, nie do mnie. Ja się później w to włączyłem. To było ponad dziewięć lat temu.

Czytaj więcej

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego: Regiony przy granicy trzeba wesprzeć

W 2015 roku zostałem pełnomocnikiem ds. utworzenia gminy. To było pierwsze podejście. Ale wówczas się nie udało. Dopiero po kolejnych latach, w 2025 roku, utworzono naszą gminę.

Jak duża to gmina?

Nowa gmina liczy 1 830 mieszkańców i ma obszar wynoszący ponad 4 238 hektarów.

Gmina ma już swój budżet? Jak to u was wygląda?

Tak jak w każdej innej gminie. U nas został sporządzany projekt budżetu. I tak jak w każdej gminie czy mieście, przyjęcie uchwały budżetowej powinno nastąpić do końca stycznia. Budżet powinien też zostać zatwierdzony przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

A kto w gminie przyjmie uchwałę budżetową, skoro pełni pan równocześnie obowiązki i wójta i rady gminy?

Do końca ubiegłego roku byłem pełnomocnikiem do spraw utworzenia gminy Szczawa. Od Nowego Roku moja rola się zmieniła. Z pełnomocnika ds. utworzenia gminy zostałem pełniącym funkcję organów gminy.

Czyli sam pan przygotowywał budżet i go teraz będzie sam przyjmował?

Upraszczając sprawę - tak. Budżet przygotowywał skarbnik, a ja jako rada gminy - go zatwierdzę i dostanę do wykonania.

Na razie ma pan 11 urzędników. Z czasem będzie tych ludzi więcej?

Możliwe, że tak. Jeżeli będą takie potrzeby, to na pewno liczba pracowników gminy wzrośnie.

Czytaj więcej

Aleksander Miszalski: Kraków jest chyba najbardziej zadłużonym miastem w Polsce

Jakie są relacje nowej gminy z gminą Kamienica? W końcu Kamienica straciła na rzecz nowej jednostki samorządu terytorialnego znaczny obszar i trochę mieszkańców.

Mogę powiedzieć, jakie są moje relacje z wójtem i pracownikami gminy Kamienica. Są całkiem poprawne. Doprowadziliśmy sprawę rozdzielenia gminy do końca, choć bez współpracy z urzędem w Kamienicy, bez uzyskiwania od nich dokumentów.

Część tych prac związanych z rozdzieleniem jeszcze trwa, bo musimy przejąć majątek, dokumentację, częściowo bazy danych. Części tych spraw nie można było załatwić przed rozpoczęciem działalności gminy. Skoro naszej gminy nie było, nie było komu tego przekazać. Gmina Szczawa uzyskała pełne prawa od 1 stycznia, bo wtedy powstał taki proces zero-jedynkowy. 31 grudnia gminy nie było, a 1 stycznia już jest. Więc teraz możemy dopiero to formalnie załatwiać, bo są władze gminy i mogą formalnie przejmować te obowiązki, plus całą dokumentację, majątek, to co znajduje się na naszym terenie.

Na terenie nowej gminy jest przedszkole, szkoła, czy trzeba będzie je budować?

Jest szkoła i są oddziały przedszkolne. Jest więc wszystko, co jest potrzebne do życia w nowej gminie. Gmina ma wszystkie niezbędne instytucje, które są potrzebne. Tak jak w każdej innej gminie.

Najpierw był pan pełnomocnikiem do spraw utworzenia gminy, a teraz pełni obowiązki i wójta, i rady gminy. Wiadomo, kiedy odbędą wybory?

Jest już rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 3 stycznia w sprawie wyborów do rady gminy Szczawa oraz wyborów wójta gminy Szczawa. Zgodnie z tym dokumentem datę wyborów wyznaczono na niedzielę 16 marca 2025 roku. Gmina będzie miała 15 radnych. Generalnie od momentu utworzenia gminy takie wybory powinny zostać przeprowadzone w ciągu trzech miesięcy.

Co mieszkańcom da utworzenie nowej jednostki administracyjnej?

Pyta mnie pani jako mieszkańca tej gminy? To powiem, że utworzenie nowej jednostki da możliwość rozwoju miejscowości, da możliwość wykorzystania jej walorów i surowców, które znajdują się u nas. A chodzi przede wszystkim o wody lecznicze.

Czytaj więcej

Prof. Magdalena Król z ważną nagrodą. „Mamy szansę zrewolucjonizować leczenie glejaka”

Wiadomo, kiedy Szczawa może zostać uzdrowiskiem? Bo wiem, że są takie plany. Jakie korzyści może dać to gminie?

To będą takie korzyści jakie ma każde uzdrowisko. Liczymy, że ten status przyciągnie do gminy inwestorów, a to dla mieszkańców będzie oznaczało możliwość zatrudnienia na tym terenie. Powstaną nowe miejsca pracy, część osób założy własną działalność, by realizować swoje pomysły, związane z działalnością uzdrowiskową. Generalnie liczymy na rozwój mikro, czyli w mikroskali rozwój miejscowości, ale też i rozwój regionu, uatrakcyjnienie go, zwiększenie ruchu turystycznego.

Ale kiedy dokładnie Szczawa może zostać uzdrowiskiem?

Ten proces będzie długi. Pewnie zainicjujemy go jeszcze w kej kadencji samorządu, choć nie uda się do w całości teraz przeprowadzić. Rozpoczęliśmy działalność, ale trzeba wiele różnych aktów wydać, zrobić plan zagospodarowania przestrzennego, uzupełnić infrastrukturę, którą przejęliśmy po gminie Kamienica, żeby można było ewentualnym przedsiębiorcom umożliwić rozpoczęcie działalności. Przed nami modernizacja oczyszczalni ścieków, uzupełnienie kanalizacji, wodociągów, takiej infrastruktury, bez której taka działalność nie będzie mogła mieć miejsca. Następnie będzie nas czekało sporządzenie operatu uzdrowiskowego, wyznaczenie stref, przeprowadzenie wszelkich niezbędnych badań środowiskowych. Ten proces będzie trwał. Pewnie kilka lat. Chcielibyśmy to zrobić jak najszybciej, ale pewnych procedur i pewnych działań nie da się przeskoczyć i one muszą zostać zrealizowane.

Jakie lecznicze źródła znajdują się na terenie gminy Szczawa?

Mamy cztery podstawowe źródła takiej wody : „Hanna”, „Dziedzilla”, „Szczawa I” oraz „Szczawa II”. Wykazują pozytywny wpływ na układ pokarmowy i oddechowy, a także na drogi moczowe oraz odporność. Wystarczy jedno źródło solankowe, na bazie którego można by było robić lecznictwo uzdrowiskowe, kąpiele, inhalacje. Przedsiębiorca, który ma koncesje na ujęcie tej wody, dystrybuuje ją już, jako wodę leczniczą. Z tego, co się orientuję, ma wszelkie badania, które potwierdzają właściwości lecznicze tych wód.

Już wcześniej było podejście do uzyskania statusu uzdrowiska przez Szczawę. Zrobiono wstępny operat uzdrowiskowy, który potwierdzał, że miejscowość ma możliwości i potencjał, by zostać uzdrowiskiem. To było w 2016 roku. I te nasze wody lecznicze były w nim uwzględnione. W sumie na terenie Szczawy źródeł wody leczniczej może być nawet więcej niż cztery. Nie wszystkie zostały jeszcze przebadane i opisane.

Jak wyglądają pierwsze dni funkcjonowania nowej gminy Szczawa?

Janusz Marek Opyd: Dopiero dwa dni za nami. W czwartek, to było otwarcie generalnie i świętowanie utworzenia naszej gminy. Mieliśmy wizytę wojewody i mediów. To był dzień zapoznawania się pracowników. Ich rekrutacja i zatrudnienie odbyło się się praktycznie ostatniego dnia ubiegłego roku. Było więc oficjalne otwarcie Urzędu Gminy. I już się kilku mieszkańców pojawiło. Jedni przyszli świętować, a inni zobaczyć, jak to otwarcie wygląda. Dwie czy trzy osoby przyszły drobne sprawy załatwić.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Okiem samorządowca
Aleksandra Dulkiewicz: Spodziewamy się w Gdańsku dużej liczby turystów rowerowych
Okiem samorządowca
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego: Regiony przy granicy trzeba wesprzeć
Okiem samorządowca
Aleksander Miszalski: Kraków jest chyba najbardziej zadłużonym miastem w Polsce
Okiem samorządowca
Burmistrz Pleszewa: Zmiana przyzwyczajeń komunikacyjnych mieszkańców to długi proces
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Okiem samorządowca
Prezydent Częstochowy: Lokalne społeczności nie zawiniły, a muszą teraz sprzątać