Od początku października osób zakażonych COVID-19 w Polsce systematycznie przybywa. O ile 1 października br. odnotowano jedynie 1361 nowych przypadków zakażeń COVID-19, o tyle obecnie – 25 listopada takich przypadków było już ponad 28 tysięcy. W ocenie samorządowców jeżeli nie będzie rzetelnej kampanii zachęcającej do szczepień z jednej strony, a z drugiej rzeczywistego korzystania z certyfikatu covidowego, czyli ochrony tych, którzy wzięli odpowiedzialność za swoje zdrowie i życie, liczba zachorowań i zgonów nadal będzie rosła. To są zadania, które polski rząd powinien traktować priorytetowo. Jak na razie tego nie robi.

Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku i Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich przypomniał, że UMP na początku listopada br., apelowała do rządu i Premiera Mateusza Morawieckiego o pilne wprowadzenie rozwiązań ustawowych, dopuszczających sprawdzanie tzw. certyfikatów covidowych wśród pracowników, co pozwoli pracodawcom dbać o prawidłową organizację pracy z zachowaniem bezpiecznych i higienicznych warunków. A wszystko w trosce o zdrowie i życie Polaków i z nadzieją, że ograniczenia i restrykcje wpłyną na decyzję o poddaniu się szczepieniu przeciwko COVID-19.

- Poziom wyszczepienia osiągnął 53 proc.. To mniej niż w krajach Unii Europejskiej takich jak Portugalia (87 proc.), Hiszpania (80 proc.), czy Irlandia (78 proc.). Jest wyraźna korelacja pomiędzy liczbą zachorowań i zgonów, a liczbą zaszczepionych mieszkańców danego kraju. Uważamy, że rząd, Premier Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski, Minister Zdrowia skapitulowali przed antyszczepionkowcami. Słupki poparcia dla rządzącej partii stały się dla nich ważniejsze niż zdrowie Polaków – mówił Tadeusz Truskolaski, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich.

- Wielu z nas jest rodzicami dzieci w wieku szkolnym. Niemal w każdym mieście i gminie szkoły nie działają normalnie właśnie z powodu zachorowań na COVID-19. Tymczasem Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, zamiast zająć się rzeczywistymi, codziennymi problemami setek (jeżeli nie tysięcy) rodziców i uczniów woli schować głowę w piasek i zajmować się edukacją ideologiczną, czy innymi sprawami – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska, dodając, że na posiedzeniu Zarządu UMP prezydenci m.in. wymieniali informacje dotyczące funkcjonowania szkół w ich miastach. – W każdym mieście co najmniej 1/3 szkół nie funkcjonuje normalnie tzn. zajęcia odbywają się w nich albo hybrydowo, albo są całkowicie zdalne. To jest kolejny rok, który wpłynie na edukację naszych dzieci, wpłynie na przyszłość całego społeczeństwa – dodawała Prezydent Dulkiewicz.

- 2 czerwca br. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że w każdym województwie pozostanie przynajmniej jeden szpital tymczasowy, jako zabezpieczenie na okres jesienny. Dzisiaj możemy zadać pytanie: co się stało, że te szpitale nie mogą zostać natychmiast uruchomione? Dlaczego dopiero dziś, kiedy obserwujemy prawie 30 tysięcy zakażeń dziennie rząd obudził się i zamierza powoływać szpitale tymczasowe - mówił Mieczysław Struk dodając, że w województwie pomorskim uruchomienie szpitala tymczasowego wymaga co najmniej trzech albo czterech tygodni. Trzeba go bowiem organizować praktycznie od zera, ponieważ sprzęt został zdemontowany i rozdany innym placówkom medycznym, bo zniknął nawet zbiornik z tlenem. - Co rząd planuje do tego czasu? My się obawiamy, że w szpitalach specjalistycznych (a więc samorządowych) będą zamykane oddziały. I tak się niestety już dzieje – wskazywał marszałek województwa pomorskiego.