Sytuacja finansowa Gliwic, jak pokazują wyniki Rankingu Samorządów 2021, jest, a przynajmniej była dotychczas, bardzo dobra. Jak Polski Ład wpłynie na tę kondycję?
Bardzo istotnie. Ale oceniając Polski Ład, chciałbym zacząć od tego, że obniżenie podatku dla osób pracujących to dobry ruch. Generalnie uważam, że podatki powinny być niskie i proste. Jednak to jest moje pierwsze i ostatnie dobre słowo o Polskim Ładzie. Wszystkie pozostałe elementy zasługują na krytykę, począwszy od tego, że obniżka podatków powinna dotyczyć wszystkich pracujących, a tak nie jest. Podwyższanie obciążeń dla bardziej przedsiębiorczych, kreatywnych i pomysłowych Polaków jest działaniem jednoznacznie antyrozwojowym.
Dla samorządów Polski Ład to też nie najlepsze wieści.
Oczywiście. Udział w PIT, czyli podatku, który płacą pracujący w danym mieście mieszkańcy, stanowi największą część dochodów własnych w budżecie miasta. Jeśli wpływy z PIT będą mniejsze, to siłą rzeczy nasze dochody własne też będą mniejsze. W tej sytuacji elementarna logika mówi, że skoro ludziom pracy zostawać będzie więcej pieniędzy w kieszeniach, to w ślad za tym miasta powinny być zwolnione z części zadań, bo zwyczajnie nie będzie na to pieniędzy. Mowa tu np. o zadaniach związanych z oświatą, ochroną zdrowia, utrzymaniem czystości i przestrzeni ulicznej, komunikacji miejskiej itp. Nikt nie chce nam ograniczyć tych zadań, musimy to zrobić sami.
Czytaj więcej
Nawet w trudnych czasach nie można tracić z oczu potrzeb mieszkańców i wyzwań związanych z ochroną środowiska. Zwycięzcami tegorocznej edycji naszego Rankingu Samorządów zostały: Gliwice, Morawica i Wielka Wieś.