Małopolska: trudny powrót do normalności

W lipcu tego roku w porównaniu z lipcem roku ubiegłego nastąpił ponadtrzykrotny spadek aktywności turystów zagranicznych, przy jednoczesnym 25-proc. wzroście aktywności turystów krajowych – analizuje prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Publikacja: 31.08.2020 10:00

Grzegorz Biedroń. Fot./materiały prasowe

Grzegorz Biedroń. Fot./materiały prasowe

Foto: Grzegorz Biedroń. Fot./materiały prasowe

Dla Małopolski 2019 r. był rekordowy. Liczba turystów zagranicznych wzrosła według danych GUS w tempie niemal równoważnym wszystkim pozostałym województwom. Krakowski port lotniczy – Airport Kraków – rozwijał się najszybciej w Europie.

Wydanie Specjalne Życia Regionów
Przed jakimi wyzwaniami stoją miasta metropolie i regiony?

W marcu Małopolska musiała amortyzować upadek z dużej wysokości. Małopolska Organizacja Turystyczna wspólnie z Fundacją Best Place przygotowała wówczas scenariusze rozwoju sytuacji w regionalnej branży turystycznej. Powstały cztery scenariusze oparte na krzyżowym zestawieniu dwóch zmiennych: rządowych regulacji dotyczących sytuacji epidemiologicznej i równolegle zmian zachodzących w zachowaniach turystów.

Scenariusze to rodzaj mapy drogowej, ułatwiającej określenie, w jakim punkcie jesteśmy. W kwietniu i maju realizowaliśmy wariant, który nazwaliśmy „Cepry nie chcą wracać” – zakładający skuteczne działania rządu w walce z epidemią przy jednoczesnym gwałtownym spadku zainteresowania uprawianiem turystyki. Natomiast wakacje przyniosły nadzieję na wdrożenie scenariusza, który nazwaliśmy „Wyczekana normalność” – czyli skuteczność administracji w walce z epidemią przy jednoczesnym powrocie do normalnych zachowań turystów.

Badania oparte na danych z sieci komórkowych wskazują, iż w lipcu tego roku w porównaniu z lipcem roku ubiegłego nastąpił ponadtrzykrotny spadek aktywności turystów zagranicznych, przy jednoczesnym 25-proc. wzroście aktywności turystów krajowych.

Ponowny wzrost zachorowań oznacza prawdopodobnie przesunięcie w czasie zmaterializowania się w pełni tego scenariusza. Cieszy zwiększona aktywność polskich turystów w Beskidzie Wyspowym, Gorcach i Beskidzie Sądeckim. Schroniska górskie i gospodarstwa agroturystyczne zaliczyły rekordowe letnie miesiące. Zatłoczone są szlaki turystyczne i trasy rowerowe, np. VeloDunajec. Nie zastąpi to jednak w pełni turystów zagranicznych, zapełniających dotychczas niektóre krakowskie hotele nawet w 95 proc.

Samorząd województwa małopolskiego, przeciwdziałając skutkom pandemii, uruchomił Małopolską Tarczę Antykryzysową. W jej ramach realizowanych jest sześć pakietów pomocowych w trzech etapach, a kwota wsparcia łącznie wynosi 1 mld zł, w tym 336,5 mln zł w pakiecie przedsiębiorczości dla przedsiębiorców na utrzymanie zatrudnienia. W trakcie procedowania jest również konkurs dla samozatrudnionych, ważny chociażby dla przewodników turystycznych, którzy utracili możliwość zarobkowania.

Okiem samorządowca
Jacek Jaśkowiak: Przy miejscach schronienia warto wykorzystać doświadczenia ukraińskie
Okiem samorządowca
Marcin Krupa: Trzeba pamiętać, że w centrum przemian znajdują się ludzie
Okiem samorządowca
Wójt Grabówki: Rozwód nie był przyjemny dla Supraśla, ale trzeba się dogadać
Okiem samorządowca
Prezydent Opola: W mieście mamy ponad 2 tysiące różnych miejsc doraźnego schronienia
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Okiem samorządowca
Rafał Bruski: Chcemy sprawnie zarządzać mediami i obniżać ich koszty