Uczniowie na wakacjach, szkoły w remoncie

Naprawa tynków, malowanie, remonty sanitariatów, wymiana podłóg i posadzek, kompleksowe remonty bloków żywienia, sal gimnastycznych, placów zabaw czy obiektów sportowych – takie prace wykonywane są w szkołach w czasie dwóch letnich miesięcy.

Publikacja: 09.08.2022 16:40

Uczniowie na wakacjach, szkoły w remoncie

Foto: Adobe Stock

- Wakacje to dobry czas na większe remonty w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Niemal wszystkie pozostałe placówki zostaną wyremontowane przed nowym rokiem szkolnym – zapowiada Izolda Boguta, z lubelskiego ratusza.

Miliony na remonty szkół

W Krakowie w tym roku zaplanowano remonty w 279 jednostkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest miasto.

- Roboty budowalne wykonywane są głównie w czasie wakacji. Aktualnie jesteśmy w połowie tego okresu, a trwające prace przeprowadzane są zgodnie z przyjętymi w umowach harmonogramami – zapewnia Małgorzata Tabaszewska, z krakowskiego magistratu.

Najczęściej prace obejmują remonty: dachów, instalacji (elektrycznych, centralnego ogrzewania , wodno-kanalizacyjnej, wymiany wykładzin i parkietów, wymiany stolarki i ślusarki okiennej. Realizowane są one w salach gimnastycznych, pomieszczeniach dydaktycznych, kuchniach, sanitariatach itd.

Czytaj więcej

Ukraińscy uczniowie idą do szkół. Mogą liczyć na duże wsparcie

Na modernizację w jednostkach oświatowych zostanie przeznaczonych w tym roku ok. 42,2 mln zł.

Prace inwestycyjne i remontowe prowadzone są obecnie także w szkołach i placówkach oświatowych w Poznaniu.

- Ich przebieg oceniany jest jako trudny, na co ma wpływ brak stabilności na rynku usług budowlanych, a w szczególności związany ze wzrostem cen na materiały i robociznę – przyznaje Piotr Kurosiński, kierownik Oddziału Infrastruktury Oświatowej Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Prace obejmują m.in.: remonty sanitariatów, remonty bloków sportowych, naprawy dachów i opierzeń, remonty posadzek w klasach i w ciągach komunikacyjnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, naprawy instalacji elektrycznych i oświetlenia, remonty instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, czy renowację dziedzińców, boisk szkolnych i placów gier i zabaw.

By warunki w nich były lepsze

W Lublinie prace polegają zazwyczaj na remontach łazienek, kuchni, naprawie dachów, cyklinowaniu i lakierowaniu parkietów, malowaniu i odświeżaniu ścian. W

zabytkowym budynku ZSE im. Vetterów przygotowywana jest budowa windy dla potrzeb młodzieży z niepełnosprawnościami.

W Lublinie trwa też budowa nowego przedszkola przy zespole szkół, adaptacja pomieszczeń na potrzeby przedszkola jednego z liceów, budowa sali sportowej z zespołem boisk przy liceum, które do tej pory nie posiadało własnej infrastruktury sportowej czy rozbudowa szkoły podstawowej o dwa segmenty - dydaktyczny i żywieniowy. - Tegoroczny budżet miasta na inwestycje w oświacie to 67 mln zł, a na remonty bieżące - 3,3 mln zł – wylicza Izolda Boguta.

Także w Warszawie remonty prowadzone w obiektach placówek oświatowych obejmują szeroki zakres robót i w miarę możliwości finansowych dzielnic uwzględniają w całości lub w części wskazani straży pożarnej i inspekcji sanitarnej.

– Prowadzone są też remonty zapewniające dostępność dla osób niepełnosprawnych: podesty, pochylnie, sanitariaty – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Podkreśla, że we wszystkich placówkach prowadzone są przez cały rok roboty konserwacyjne i drobne naprawy, które mają na celu utrzymanie obiektów, instalacji i urządzeń w dobrym stanie technicznym.

W budżecie stolicy w 2022 rok zaplanowano na remonty obiektów placówek oświatowych ponad 86 mln zł. W ubiegłym roku na remonty obiektów placówek oświatowych przeznaczono ponad 83 mln zł.

Część z nich będzie trwała także w czasie roku szkolnego. - Są planowane w uzgodnieniu z dyrektorami placówek w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia dla uczniów i personelu placówki i nie wpływały na tok zajęć – zapewnia pani wiceprezydent.

A w Gdańsku remonty w placówkach oświatowych prowadzone są przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym. - Obecnie realizowany jest m.in. program termomodernizacji ponad 30 placówek – mówi Patryk Rosiński, z gdańskiego magistratu.

Przetargi czasem trzeba powtarzać, a remont się ciągnie

W Krakowie zdarzały się przypadki, w których wartość ofert na wykonanie remontu była wyższa niż kwota zaplanowana w budżecie, wtedy albo były zwiększane środki finansowe i ogłaszane ponowne postępowania dotyczące wyłonienia wykonawcy, albo dostosowywane zakresy rzeczowe poszczególnych zadań.

- Jesteśmy w połowie realizacji wakacyjnych zadań remontowych i obecnie nie jesteśmy w stanie określić, czy któreś z nich się przedłużą. W tej chwili wszystkie prace realizowane przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie prowadzone są zgodnie z przyjętymi harmonogramami – zapewnia Małgorzata Tabaszewska.

Także Patryk Rosiński z gdańskiego ratusza przyznaje, że widać wzrost cen materiałów i podwyższenie kwot ofertowych w przetargach, co kilkukrotnie skutkowało koniecznością powtórzenia przetargu lub dołożeniem brakujących środków.

- Każda taka sytuacja jest analizowana przez tzw. Komitet Sterujący, w którego skład wchodzą władze Gdańska i przedstawiciele miejskich jednostek – dodaje Patryk Rosiński.

Podobnie jest także m.in. w Poznaniu. - Po analizie dotychczasowego wykonania prac budowlanych w szkołach i placówkach oświatowych zakładamy, że roboty remontowe i modernizacyjne zostaną zakończone do końca wakacji letnich, tak aby można było rozpocząć nowy rok szkoły bez przeszkód –mówi Piotr Kurosiński.

Urzędnik przyznaje jednak, że część prac wykonywana będzie po rozpoczęciu nauki, ale nie będą one wpływały na proces dydaktyczny.

- W wielu przypadkach konieczne jest powtórzenie postępowań przetargowych, ponieważ cena najkorzystniejszej oferty przekracza środki, jakie placówki zaplanowały na modernizację lub remont. A to prowadzi do wydłużania cykli budowlanych – tłumaczy Piotr Kurosiński.

- Wakacje to dobry czas na większe remonty w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Niemal wszystkie pozostałe placówki zostaną wyremontowane przed nowym rokiem szkolnym – zapowiada Izolda Boguta, z lubelskiego ratusza.

Miliony na remonty szkół

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Gminy zagospodarowują pustostany. W Warszawie to aż jedna piąta mieszkań
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Nieruchomości
Długi ma co trzeci lokator komunalny. Kwota robi wrażenie
Nieruchomości
Będą nowe mieszkania czynowe. Samorządy zakładają specjalne spółki
Nieruchomości
Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Nieruchomości
Zintegrowany Plan Inwestycyjny: nowe rozwiązanie dla firm i samorządów
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży