Budynek ambasady odzyskany przez miasto. Teraz czeka na remont

Stołeczny ratusz przy udziale komornika przejął teren tzw. Szpiegowa, czyli opustoszałego osiedla na Dolnym Mokotowie, które przez lata było wykorzystywane przez rosyjskich dyplomatów.

Publikacja: 13.04.2022 10:28

Budynek ambasady odzyskany przez miasto. Teraz czeka na remont

Foto: materiały prasowe

Teraz nieruchomość czeka remont, potem zostanie przeznaczona dla uchodźców.

- Co tam się znajdzie w przyszłości będziemy ustalać wspólnie z Ukraińcami, których przedstawicielem jest m.in. ambasador – mówi nam Monika Beuth-Lutyk, rzecznik prezydenta Warszawy.

Dobrowolnie nie zwrócili

Przez lata nieruchomość przy ul. Sobieskiego 100 stała pusta. Teren formalnie był we władaniu Ambasady Federacji Rosyjskiej od ponad czterdziestu lat, pierwotnie na mocy porozumień międzynarodowych.

Dwa połączone ze sobą kaskadowe były miały być przeznaczone na cele dyplomatyczne. Jednak od dawna już nie były.

Po upadku komunizmu budynki opustoszały. Zaczęły o nich krążyć krąży wiele miejskich legend, a warszawiacy nazywali je „Szpiegowem".

Sąd Okręgowy w Warszawie w prawomocnym wyroku wydanym w 2016 roku nakazał Federacji Rosyjskiej zwrot bezprawnie zajmowanej nieruchomości oraz zapłatę ponad 7 mln zł należności wraz z odsetkami wobec polskich władz.

Ambasada Rosji nie chciała zwrócić budynku, dlatego władze stolicy skierowały wniosek o egzekucję komorniczą.

Termin na dobrowolne wydanie „Szpiegowa” przez Rosję upływał 11 kwietnia o 9.

- Właśnie o tej godzinie komornik, działający na wniosek prezydenta podjął ostatnią próbę odzyskania nieruchomości bez użycia przymusu. Ta również spotkała się z odmową. W trakcie egzekucji zabezpieczono każde z setki pomieszczeń znajdujących się w budynku – podał stołeczny ratusz.

Tomasz Bratek, jego zastępca przyznał, że decyzja o wszczęciu egzekucji komorniczej ma bezpośredni związek z napaścią Rosji na Ukrainę.

- Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania sprawy „Szpiegowa”. Trwały sądowe procedury. Strona polska nie chciała przyczynić się do wybuchu konfliktu, więc powstrzymywano się od stosowania przymusu. Sytuacja uległa zmianie, gdy Rosja bestialsko zaatakowała Ukrainę. Nie ma już przestrzeni na pobłażliwość – mówi wiceprezydent Bratek.

Puste kasy pancerne

Jak podawał prezydent Warszawy, łańcuchy, kłódki i zamki sforsowane. - Komornik, służby i przedstawiciele miasta od rana pracowali na terenie "Szpiegowa". Przejęliśmy osiedle bezprawnie zajmowane latami przez Rosjan. Widać, że przed nami dużo pracy, zanim doprowadzimy budynek do stanu używalności – mówił Rafał Trzaskowski.

Później zdradził, że każde z pomieszczeń jest zdemolowane i ogołocone.

-Wygląda na to, że do „uratowania” nadają się tylko ściany nośne. Pocięte było nawet okablowanie wind. Na miejscu zastaliśmy dwie kasy pancerne – obie puste – zdradził prezydent stolicy.

Stolica planuje przeznaczyć „Szpiegowo” na potrzeby uchodźców z Ukrainy. W najbliższych dniach rozpoczną się przeglądy, które pozwolą określić stan techniczny budynku, a także zakres prac koniecznych do zaadaptowania go do nowych potrzeb.

- Teraz przed nami ocena stanu technicznego budynku. To potrwa, a na tej podstawie będzie decyzja co dalej w kwestii remontu, ile to może kosztować – zapowiada Monika Beuth- Lutyk.

Zapowiada, że to co w przyszłości znajdzie się w budynkach będzie zależeć od Ukraińców. Miasto będzie to z nimi ustalać.

Chęć nieodpłatnego wsparcia Warszawy w przygotowywaniu lokali dla uchodźców zadeklarowały już firmy budowlane i biura projektowe.

Budynek przy ul. Sobieskiego 100 to własność Skarbu Państwa, a zarząd nad nim sprawuje prezydent Warszawy.

Teraz nieruchomość czeka remont, potem zostanie przeznaczona dla uchodźców.

- Co tam się znajdzie w przyszłości będziemy ustalać wspólnie z Ukraińcami, których przedstawicielem jest m.in. ambasador – mówi nam Monika Beuth-Lutyk, rzecznik prezydenta Warszawy.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Mieszkania komunalne na rafach
Nieruchomości
Gorączka na rynku studenckich kwater zaczyna powoli rosnąć
Nieruchomości
Gminy zagospodarowują pustostany. W Warszawie to aż jedna piąta mieszkań
Nieruchomości
Długi ma co trzeci lokator komunalny. Kwota robi wrażenie
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Nieruchomości
Będą nowe mieszkania czynowe. Samorządy zakładają specjalne spółki