Rynki biurowe idą na rekord

Na lokalnych rynkach biurowych trwa hossa, a przestrzeni do prowadzenia biznesu przybywa w wykładniczym tempie. Biurowce będą powstawać również w mniejszych miastach.

Publikacja: 18.12.2019 16:41

Sprzedaż głównej wieży kompleksu Warsaw Spire była najważniejszą transakcją w trzecim kwartale

Sprzedaż głównej wieży kompleksu Warsaw Spire była najważniejszą transakcją w trzecim kwartale

Foto: Shutterstock

Inwestycje biurowe w samym tylko III kwartale 2019 roku wyniosły 1,08 mld euro, podaje CBRE w raporcie „Polski rynek inwestycyjny”. Taki wynik oznacza, że już na początku jesieni wartość tegorocznych inwestycji biurowych zrównała się z inwestycjami w tym sektorze w całym 2018 r. Obie wartości wynoszą 2,75 mld euro i pewne jest, że w tym roku, podobnie zresztą jak w poprzednim, na krajowym rynku biurowym padnie rekord.

Duże transakcje

Najważniejszą transakcją w trzecim kwartale roku w tym sektorze okazała się sprzedaż głównej wieży kompleksu Warsaw Spire, do której doszło w lipcu. Wieżowiec przeszedł z rąk Ghelamco i Madison International Realty do portfolio spółki Immofinanz. Kwota sprzedaży wyniosła 386 mln euro – był to rekord na warszawskim rynku biurowym. Warta odnotowania była również sprzedaż znajdującego się w centrum stolicy budynku Ethos, który trafił do portfela inwestycyjnego Credit Suisse Asset Management razem z innym stołecznym biurowcem Astoria.

CZYTAJ TAKŻE: Zbliża się koniec biurowego eldorado?

Jak podaje Cushman & Wakefield, największą transakcją odnotowaną w całym roku było przejęcie 70 proc. udziału w biurowym portfelu EPP o powierzchni 105 tys. mkw. przez Henderson Park z Wielkiej Brytanii. Inne duże transakcje należą do filipińskiego inwestora ISOC, który kupił biurowiec Argin (38 tys. mkw.) w Gdańsku od firmy Argon, a także pierwszą fazę Business Garden (38,6 tys. mkw.) we Wrocławiu od firmy Vastint.

Zagraniczni inwestorzy wiodą prym

Warszawa, której zasoby biurowe wynoszą więcej niż łączny zasób reszty miast w Polsce, między innymi dzięki dostępności powierzchni komercyjnych została uznana przez firmę JLL za jedno z najlepszych miejsc na świecie dla lokowania zagranicznych inwestycji. I rzeczywiście – na rynkach, również poza Warszawą, zdecydowanie przeważają inwestorzy zagraniczni. Jak podaje CBRE, najwięcej zainwestowanego w Polsce kapitału w III kwartale tego roku pochodzi z Niemiec (30,59 proc.), na drugim miejscu jest Austria (24,07 proc.), a na trzecim – co ciekawe – Singapur (9,36 proc.), który to kraj od kilku kwartałów lokuje środki na polskim rynku.

Największą aktywność deweloperów obserwuje się na rynkach biurowych w Trójmieście, w Krakowie i we Wrocławiu. Te dwa ostatnie miasta mogą się pochwalić zasobami biurowymi przekraczającymi milion mkw. (kolejno 1,34 i 1,11 mln mkw., dane Cushman & Wakefield), a Trójmiasto najszybciej ze wszystkich dużych polskich miast redukuje poziom biurowych pustostanów i oferuje coraz więcej budynków klasy A.

CZYTAJ TAKŻE: Biurowce: lokalne rynki ścigają Warszawę

– Polska goni Europę pod kątem zasobów powierzchni biurowej, które aktualnie wynoszą już prawie 11 mln mkw. Na Warszawę przypada blisko 5,6 mln mkw., a główne rynki regionalne oferują ok. 5,3 mln mkw. powierzchni – mówi Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL.

Ekspert zwraca też uwagę, że wysoka aktywność deweloperów jest obserwowana we wszystkich największych miastach, w tym w Łodzi, która jako jeden z większych lokalnych rynków biurowych w Polsce przekroczyła ostatnio poziom 500 tys. mkw. powierzchni biurowej. – Znaczący wzrost aktywności zanotowały również Katowice dzięki decyzji TDJ Real Estate o rozpoczęciu budowy wieży. KTW II – dodaje Polkowski.

Lokalne rynki wschodzące

Ale nie tylko największe lokalne rynki biurowe są warte uwagi. Nowe inwestycje pojawiają się też w nieco mniejszych miastach, jak Opole, Rzeszów czy Bydgoszcz. W stolicy kujawsko-pomorskiego całkowity zasób powierzchni biurowej sięgnął w tym roku 108 tys. mkw., projekty w budowie obejmują kolejne 20 tys. mkw., a na etapie planowania jest ponad 60 tys. mkw.

– W mieście rośnie podaż nowoczesnych powierzchni biurowych pod potrzeby inwestorów sektora BPO/SSC. Warto zaznaczyć, że duża część zasobów biurowych w Bydgoszczy powstała w ciągu ostatnich trzech–czterech lat i znajduje się w nowoczesnych budynkach. Przykładem mogą być projekty Arkada Business Park i Immobile K3, które oferują najwyższe standardy powierzchni biurowej, z parkingami podziemnymi i nowoczesną infrastrukturą techniczną – mówi Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

CZYTAJ TAKŻE: Gdańskie lotnisko wybuduje biurowce

Kolejne lata pod względem inwestycji biurowych mogą należeć właśnie do tych mniejszych rynków regionalnych, o których dziś jeszcze niewiele się mówi. – Dziesięć lat temu rynki biurowe poza Warszawą dopiero powstawały i były pomijane przez zachodnich inwestorów. Tymczasem Wrocław i Kraków przebiły już barierę miliona mkw. powierzchni biurowej i to pokazuje pewien trend, który z czasem będzie coraz lepiej widoczny w mniejszych miastach – mówi Konrad Okła, CEO Realko24, platformy łączącej najemców i wynajmujących na rynku nieruchomości komercyjnych.

Jego zdaniem ośrodki takie jak Rzeszów, Kielce, Olsztyn czy Szczecin wkrótce odczują zwiększony popyt na powierzchnie biurowe, a to pociągnie za sobą inwestycje na rynku nieruchomości. – W wielu małych i średniej wielkości miastach rozwija się szkolnictwo wyższe. Uczelnie dostarczają na rynek pracy dobrze wyedukowaną i ciągle konkurencyjną cenowo wobec zachodniej Europy siłę roboczą, która przyciąga firmy z Polski i z zagranicy. To z kolei tworzy zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe i stymuluje inwestycje – podkreśla Okła.

Nieruchomości
Gminy zagospodarowują pustostany. W Warszawie to aż jedna piąta mieszkań
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Długi ma co trzeci lokator komunalny. Kwota robi wrażenie
Nieruchomości
Będą nowe mieszkania czynowe. Samorządy zakładają specjalne spółki
Nieruchomości
Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Zintegrowany Plan Inwestycyjny: nowe rozwiązanie dla firm i samorządów