Inwestycje biurowe w samym tylko III kwartale 2019 roku wyniosły 1,08 mld euro, podaje CBRE w raporcie „Polski rynek inwestycyjny”. Taki wynik oznacza, że już na początku jesieni wartość tegorocznych inwestycji biurowych zrównała się z inwestycjami w tym sektorze w całym 2018 r. Obie wartości wynoszą 2,75 mld euro i pewne jest, że w tym roku, podobnie zresztą jak w poprzednim, na krajowym rynku biurowym padnie rekord.
Duże transakcje
Najważniejszą transakcją w trzecim kwartale roku w tym sektorze okazała się sprzedaż głównej wieży kompleksu Warsaw Spire, do której doszło w lipcu. Wieżowiec przeszedł z rąk Ghelamco i Madison International Realty do portfolio spółki Immofinanz. Kwota sprzedaży wyniosła 386 mln euro – był to rekord na warszawskim rynku biurowym. Warta odnotowania była również sprzedaż znajdującego się w centrum stolicy budynku Ethos, który trafił do portfela inwestycyjnego Credit Suisse Asset Management razem z innym stołecznym biurowcem Astoria.
CZYTAJ TAKŻE: Zbliża się koniec biurowego eldorado?
Jak podaje Cushman & Wakefield, największą transakcją odnotowaną w całym roku było przejęcie 70 proc. udziału w biurowym portfelu EPP o powierzchni 105 tys. mkw. przez Henderson Park z Wielkiej Brytanii. Inne duże transakcje należą do filipińskiego inwestora ISOC, który kupił biurowiec Argin (38 tys. mkw.) w Gdańsku od firmy Argon, a także pierwszą fazę Business Garden (38,6 tys. mkw.) we Wrocławiu od firmy Vastint.
Zagraniczni inwestorzy wiodą prym
Warszawa, której zasoby biurowe wynoszą więcej niż łączny zasób reszty miast w Polsce, między innymi dzięki dostępności powierzchni komercyjnych została uznana przez firmę JLL za jedno z najlepszych miejsc na świecie dla lokowania zagranicznych inwestycji. I rzeczywiście – na rynkach, również poza Warszawą, zdecydowanie przeważają inwestorzy zagraniczni. Jak podaje CBRE, najwięcej zainwestowanego w Polsce kapitału w III kwartale tego roku pochodzi z Niemiec (30,59 proc.), na drugim miejscu jest Austria (24,07 proc.), a na trzecim – co ciekawe – Singapur (9,36 proc.), który to kraj od kilku kwartałów lokuje środki na polskim rynku.