Laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dziecięcą roku poznaliśmy w czasie gali 10. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie, która odbyła się 19 listopada. Charakterystyczna statuetka z psem z popularnych opowiadań Ludwika Jerzego Kerna została wręczona po raz ósmy.
Kim są laureaci tegorocznej Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego
Autor nagrodzonej książki, Marcin Szczygielski, to pisarz, dramaturg i grafik, autor popularnych książek dla dorosłych i wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży. W „Antosi w bezkresie” autor, kojarzony jak dotąd przede wszystkim z konwencją baśni i fantasy, opowiada z perspektywy jednej dziewczynki o dramacie polskich dzieci pozbawionych domu i deportowanych do Kazachstanu i na Syberię podczas II wojny światowej. Powieść przybliża czytelnikom i czytelniczkom trudne wydarzenia z XX-wiecznej historii Polski. Przede wszystkim jest jednak brawurowo napisaną, wciągającą historią o rodzącej się na przekór wszystkiemu sile ducha.
Czytaj więcej
Swoje oficjalne stanowisko prezydent Krakowa ogłosił na specjalnej konferencji prasowej. - Wczora...
„Tygrys” Cezarego Harasimowicza, popularnego scenarzysty, dramaturga i powieściopisarza, to z kolei niezwykła opowieść o nielegalnym transporcie tygrysów i bohaterskiej postawie dyrektorki zoo w Poznaniu, która ruszyła zwierzętom na ratunek. Książka została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 2019 roku. Niezwykłe ilustracje do książki przygotowała Marta Kurczewska.
Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego – nominowane książki
Kapituła nominowała do tegorocznej Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego pięć książek:
• „Antosia w bezkresie”, tekst: Marcin Szczygielski, Instytut Wydawniczy Latarnik
• „Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia”, tekst i ilustracje: Jolanta Jaworska, wydawnictwo Mamania
• „Przyjaciel północy”, tekst: Ilona Wiśniewska, ilustracje: Mariusz Andryszczyk, wydawnictwo Agora dla Dzieci
• „Tygrys”, tekst: Cezary Harasimowicz, ilustracje: Marta Kurczewska, wydawnictwo Agora dla Dzieci
• „Zasada trójek”, Tomasz Spell, Kultura Gniewu