Październikowe spotkania teatralne. Najlepsze spektakle z kraju i zagranicy

Jesień to już tradycyjnie czas teatralnych festiwali. Przedstawiamy przewodnik po najciekawszych nadchodzących wydarzeniach.

Publikacja: 08.10.2021 12:00

„Bachantki – preludium do oczyszczenia” zobaczą teatromani we Wrocławiu

„Bachantki – preludium do oczyszczenia” zobaczą teatromani we Wrocławiu

Foto: Laurent Philippe

We Wrocławiu

Najważniejszym wydarzeniem połowy października jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog we Wrocławiu, który oferuje program godny najważniejszych imprez teatralnych na świecie.

11 października otworzy festiwal spektakl „3Siostry” na podstawie Czechowa w inscenizacji Luca Percevala (TR Warszawa), który otrzymał tydzień temu Nagrodę im. Konrada Swinarskiego za najlepsze krajowe przedstawienie minionego sezonu. Polski teatr reprezentować będzie też „Odyseja. Historia dla Hollywoodu” Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru, z plejadą gwiazd: m. in. Mają Ostaszewską, Magdą Cielecką, Andrzejem Chyrą, Jackiem Poniedziałkiem.

Czytaj więcej

Spotkaj się z Agatą Kuleszą i Januszem Gajosem

Jednak największą atrakcją dla teatromanów z Polski, gdy nie tylko z powodu pandemii nie przyjeżdżają do nas najważniejsze produkcje z Europy – także z powodów finansowych, będą pokazy zagranicznych tytułów wyreżyserowanych przez mistrzów światowego teatru.

„Austerlitz” według W.G. Sebalda w inscenizacji Krystiana Lupy

„Austerlitz” według W.G. Sebalda w inscenizacji Krystiana Lupy

Laura Vanseviciene

Z Wilna przyjedzie „Austerlitz” wg W.G. Sebalda w inscenizacji Krystiana Lupy. Gdy tytułowy bohater miał pięć lat, matka wysłała go pociągiem życia z Pragi do Londynu tuż przed tym, jak została deportowana do obozu koncentracyjnego w Terezinie. Ojciec zniknął bez śladu. Przez lata błąka się po Europie, odtwarzając swoją tożsamość. Sergejus Ivanovas za rolę Austerlitza otrzymał Złoty Krzyż Sceny, najwyższe odznaczenie teatralne na Litwie.

Litewski teatr nie tylko u nas ma mocną pozycję, a jego sile będzie przekonywać też spektakl Eimuntasa Nekrošiusa „Synowie suki” na podstawie sztuki Sauliusa Šaltenisa uważanej za arcydzieło litewskiej dramaturgii. Opowiada o skomplikowanej historii naszych sąsiadów w wyjątkowo oryginalnej postaci.

Marlene Monteiro Freitas jest tancerką i choreografką, nagrodzoną Srebrnym Lwem na 12. Biennale Tańca w Wenecji w 2018 roku za spektakl „Bachantki – preludium do oczyszczenia”. I właśnie to przedstawienie zobaczą teatromani we Wrocławiu.

Ivo van Hove przywiezie z Internationaal Theater Amsterdam spektakl „Kto zabił mego ojca” na podstawie głośnej książki Édouarda Louisa o trudnym dojrzewaniu w środowisku robotniczym. Z kolei Christoph Marthaler pokaże „Płacz. Iluzje (morze łez 4)” z Schauspielhaus Zürich na podstawie tekstów Dietera Rotha, jednego z najciekawszych artystów XX w., zaprzyjaźnionego z nowojorską grupą Flexus.

W Lublinie

Na półmetku są Konfrontacje Teatralne w Lublinie, ale przed widzami wiele ważnych wydarzeń. W poniedziałek 11 października będzie można zobaczyć „Psy ras drobych” Olgi Hund (Nagroda Conrada, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza) w reżyserii Iwony Kempy z warszawskiego Teatru Dramatycznego z udziałem m.in. Małgorzaty Niemirskiej i Anny Kłos. Autorzy stawiają pytanie, po której stronie bramy szpitala psychiatrycznego jest więcej szaleństwa.

12 października do Lublina przyjedzie Teatr Studio z Warszawy ze spektaklem Anny Smolar „Koniec z Eddym” na podstawie książki Édouarda Louisa – tej samej, której inscenizację będzie można zobaczyć w innym ujęciu na wrocławskim Dialogu.

Czytaj więcej

Festiwale literackie: Spotkaj się z noblistami i nie tylko

15 października Anna Gryszkówna pokaże spektakl “Idę” na podstawie prozy Olgi Tokarczuk, Virginii Woolf oraz wierszy Anny Świrszczyńskiej.

W niedzielę 17 października powróci do Lublina warszawski Teatr Dramatyczny ze sztuką Tadeusza Słobodzianka “Fatalista. Singerowska sztuka w V aktach” w reżyserii Wojciecha Urbańskiego o tym jak pewne małżeństwo wyjaśnia sobie sekrety własnej niewierności. Grają m. in. Sławomir Grzymkowski i Piotr Siwkiewicz. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem.

Zaś wydarzeniem końca festiwalu będzie spektakl “Historia przemocy” z Teatru im. Fredry w Gnieźnie oparty na drugiej głośnej książce wspomnianego już Édouarda Louisa. Reżyseria Ewelina Marciniak, którą  nagrodzono w tym roku najważniejszą niemiecką nagrodą teatralną Der Faust. Pokaz 25 października.

W Olsztynie

W olsztyńskim Teatrze im. Jaracza trwa międzynarodowy festiwal Via Carpatia międzynarodowy festiwal Via Carpatia, który zyskuje coraz większą rangę pod dyrekcją Zbigniewa Brzozy. W sobotę o godz. 18.00 będzie można obejrzeć „Łaskawe” wg Jonathana Littela, inscenizację jednej z najważniejszych książek ostatnich dekad, która jest wyjątkowo przenikliwą interpretacją korzeni nazizmu. Spektakl pokaże najważniejszy teraz czeski teatr Divadlo Pod Palmovką z Pragi, obecny na wielu międzynarodowych festiwalach - w dyrektorskiej reżyserii Michala Langa. Po spektaklu, o godz. 21:00 panel dyskusyjny na temat języka nienawiści z udziałem Michala Langa i Piotra Niemczyka poprowadzi Jacek Wakar.

"Łaskawe” wg Jonathana Littela

"Łaskawe” wg Jonathana Littela

materiały prasowe

16 października utytułowany Teatr Mały z Wilna pokaże inscenizację “Madagaskaru” Marius Ivaškievičiusa w reżyserii Rimasa Tuminasa. Sztuka opowiada o pomyśle z 20-lecia międzywojennego, by przenieść Litwinów na Madagaskar i tam założyć kolonię. Twórcy odwołując się do stereotypów narodowych, w tym uprzedzeń wobec sąsiadów - tworzą gorzko-ironiczny obraz swojego narodu. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

23 października będzie można obejrzeć w olsztyńskim Teatrze im. Jaracza zapis spektaklu „Yvonne” wg Witolda Gombrowicza - węgierskiego Teatru Maladype, niezależnej grupy teatralnej z siedzibą w Budapeszcie, w reżyserii Zoltána Balázsa. Przedstawienie zdobyło w 2020 roku Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu, a także Nagrodę zespołową i Nagrodę publiczności.

A już na żywo tego samego dnia Węgrzy zaprezentują - “Sierpień” na podstawie Brunona Schulza, który objechał kilkanaście międzynarodowych festiwali.

We Wrocławiu

Najważniejszym wydarzeniem połowy października jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog we Wrocławiu, który oferuje program godny najważniejszych imprez teatralnych na świecie.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?
Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Kultura
Burza wokół festiwalu Audioriver w Łodzi. Hanna Zdanowska mówi: Nie zgadzam się
Kultura
Zwycięzcy Eurowizji na Open'er Festival. Jakie inne gwiazdy zobaczymy w Polsce?