Najlepsi z Chorwacji w Gdańsku

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oglądać będzie można nagradzane na świecie chorwackie spektakle, filmy, plakaty (8 – 14 października).

Publikacja: 29.09.2020 22:58

Najlepsi z Chorwacji w Gdańsku

Foto: Mat. pras.

To już piętnaste spotkanie z cyklu „Teatry Europy i Świata”, który od 2014 r. przybliża współczesną sztukę, ale też kulinaria.

Epos o Jugosławii

Prezentacja zacznie się od wernisażu wystawy plakatów Borisa Bućana. To gwiazda chorwackiej grafiki artystycznej. Jego prace są wystawiane w prestiżowych muzeach, takich jak MOMA, Cooper-Hewitt Museum, Staatliches museum fur Angewandte Kunst, Deutsches plakat Museum, State Library of Victoria oraz V&A. W Gdańsku zobaczyć będzie można dwanaście dużych plakatów (2 x 2 m) powstałych do spektakli Chorwackiego Teatru Narodowego.

On sam zaś zaprezentuje spektakl „Trzy Zimy“. Reżyseria Ivica Buljan, zaś autorką jest Tena Štivičić, nagradzana chorwacka dramatopisarka, której spektakle są prezentowane w całej Europie. Do napisania „Trzech Zim” zainspirowała ją historia rodziny. Epicka tragedia przedstawia cztery pokolenia od zwycięstwa zwolenników komunistycznej partii Tito, przez rozpad Jugosławii w 1991 r., do podpisania traktatu o wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2011 r.

Sztuka miała prapremierę w National Theatre w Londynie w grudniu 2014 r., a Tena Štivičić została za nią nagrodzona Susan Smith Blackburn Prize – nagrodą przyznawaną kobietom piszącym w języku angielskim. Spektakl zdobył nagrodę jury na MESS International Theatre Festival w Sarajewie.
„Tartuffe’a“ zaprezentuje Zagreb Dance Company. Klasyczna komedia Moliere’a „Świętoszek“ jest drugą, po „Szklanej Menażerii” Tennessee Williamsa, inscenizacją Matiji Ferlina ze stworzonego przez niego cyklu „Staging a Play”, opartego na próbie na przełożenia tekstu na język choreografii.

Inspiracja „Obcym”

„Obcy“ Gorana Sergeja Pristaša to spektakl taneczny inspirowany powieścią Alberta Camusa. Główny bohater Meursault, który w powieści pełni rolę narratora, zostaje przypadkowo wplątany w bójkę w Algierze. Celem twórców było przyjrzenie się hipokryzji społecznych systemów dochodzenia do prawdy.

„Czarna Matka Ziemia“ to propozycja Teatru Młodych w Zagrzebiu. Reżyseria: Dora Ruždjak Podolski. Adaptacja powieści Kristiana Novaka opowiada historię odnoszącego sukcesy młodego pisarza Matiji Dolenčeca, który stara się przezwyciężyć twórczy kryzys, opisując wyparte dzieciństwo na wsi, śmierć ojca, samobójstwa przyjaciół. A jednocześnie wyzwolić z codziennych kłamstw, poczucia winy i nieudanych miłości.

To najlepszy spektakl teatralny sezonu 2016/2017 w Chorwacji.

„Bajkę o obłoczku“ przywiezie Teatr Mała Scena w Zagrzebiu. To pierwszy chorwacki spektakl dla widzów poniżej drugiego roku życia. Pewnego dnia miękka biała chmura unosi z łąki chłopca i zabiera go ze sobą. Razem oglądają pustynie, lasy deszczowe, morza i góry. Podczas tej podróży zwiedzają świat, poznając piękno i tajemnice naszej planety.

Spektakl został nagrodzony na Festiwalu ASSITEJ w 2003 r., a Ivica Simic zdobyła tytuł najlepszej aktorki. Dla małych widzów spektaklu zaplanowane są drobne upominki.

Kino znad Adriatyku

W cyklu pokazów filmowych będzie można obejrzeć:

„Konstytucję“ Rajko Grlicia. Bohaterowie różnią się pod względem statusu społecznego, orientacji seksualnej, przekonań politycznych i religijnych. Łączą ich demony przeszłości, ściśle powiązane z trudną historią stosunków serbsko-chorwackich. „Konstytucja“ zdobyła Grand Prix dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu.

Z kolei „Mała wycieczka“ Igora Bezinovicia to lekko surrealistyczna przypowieść o dojrzewaniu, o pogoni za widmowym celem, w którą wyrusza się w doborowym towarzystwie, a kończy z narastającym poczuciem osamotnienia.

W programie muzycznym znalazł się koncert Tamary Obrovac, kompozytorki i flecistki, wykonującej inspirowany etnicznie współczesny jazz śródziemnomorski.

Zaplanowano także czytania performatywne i wykłady.
Dokładny program: www.teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/tydzien-chorwacki/

Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Kultura
Burza wokół festiwalu Audioriver w Łodzi. Hanna Zdanowska mówi: Nie zgadzam się
Kultura
Zwycięzcy Eurowizji na Open'er Festival. Jakie inne gwiazdy zobaczymy w Polsce?
Kultura
Co warto zobaczyć w ferie w Zakopanem, Rabce i Karpaczu