To już piętnaste spotkanie z cyklu „Teatry Europy i Świata”, który od 2014 r. przybliża współczesną sztukę, ale też kulinaria.
Epos o Jugosławii
Prezentacja zacznie się od wernisażu wystawy plakatów Borisa Bućana. To gwiazda chorwackiej grafiki artystycznej. Jego prace są wystawiane w prestiżowych muzeach, takich jak MOMA, Cooper-Hewitt Museum, Staatliches museum fur Angewandte Kunst, Deutsches plakat Museum, State Library of Victoria oraz V&A. W Gdańsku zobaczyć będzie można dwanaście dużych plakatów (2 x 2 m) powstałych do spektakli Chorwackiego Teatru Narodowego.
On sam zaś zaprezentuje spektakl „Trzy Zimy“. Reżyseria Ivica Buljan, zaś autorką jest Tena Štivičić, nagradzana chorwacka dramatopisarka, której spektakle są prezentowane w całej Europie. Do napisania „Trzech Zim” zainspirowała ją historia rodziny. Epicka tragedia przedstawia cztery pokolenia od zwycięstwa zwolenników komunistycznej partii Tito, przez rozpad Jugosławii w 1991 r., do podpisania traktatu o wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2011 r.
Sztuka miała prapremierę w National Theatre w Londynie w grudniu 2014 r., a Tena Štivičić została za nią nagrodzona Susan Smith Blackburn Prize – nagrodą przyznawaną kobietom piszącym w języku angielskim. Spektakl zdobył nagrodę jury na MESS International Theatre Festival w Sarajewie.
„Tartuffe’a“ zaprezentuje Zagreb Dance Company. Klasyczna komedia Moliere’a „Świętoszek“ jest drugą, po „Szklanej Menażerii” Tennessee Williamsa, inscenizacją Matiji Ferlina ze stworzonego przez niego cyklu „Staging a Play”, opartego na próbie na przełożenia tekstu na język choreografii.
Inspiracja „Obcym”
„Obcy“ Gorana Sergeja Pristaša to spektakl taneczny inspirowany powieścią Alberta Camusa. Główny bohater Meursault, który w powieści pełni rolę narratora, zostaje przypadkowo wplątany w bójkę w Algierze. Celem twórców było przyjrzenie się hipokryzji społecznych systemów dochodzenia do prawdy.