Aktualizacja: 22.11.2024 01:22 Publikacja: 08.08.2022 11:07
Foto: archiwum
Jako dziecko spędzałam wakacje na Mazurach i „Pelikan” – a potem „Wigry 3” – były ich nieodłącznymi rekwizytami. Później, przez lata uprawiania wyczynowo łucznictwa trener zapobiegawczo zabraniał nam jazdy na rowerze. Ewentualny upadek i nawet najmniejszy uraz mógłby wykluczyć z treningów i startu w zawodach. Teraz bardzo doceniam to, że mogę już wsiąść na rower, kiedy chcę. Na co dzień nie kalkuluję, jak wiele mi to przynosi korzyści. Po prostu – jeżdżę, bo lubię. Ale, jak się zastanowić, jazda na rowerze to same plusy! Kolarstwo jest prozdrowotne: poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko nadciśnienia i wielu innych chorób. Jest eko, trendy i darmowe. Daje poczucie wolności i niezależności, a w dużym, zatłoczonym i zakorkowanym mieście pozwala dotrzeć do celu szybciej i w dodatku pod same drzwi. Najbardziej lubię wycieczki bez mapy i konkretnego planu. W nawale obowiązków rzadko znajduję czas na wypad dłuższy niż 50 km, ale często okazuje się, że w najbliższej okolicy jest mnóstwo ciekawych miejsc, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Nawet krótka przejażdżka do pobliskiego lasu pozwala oderwać się od codzienności i poczuć jak na wakacjach. Jeżdżę na rowerze, bo to mnie uspokaja, dodaje pozytywnej energii, pomaga zachować kondycję fizyczną i psychiczną, porządkuje myśli. Najlepsze pomysły przychodzą mi do głowy podczas jazdy, a świat oglądany z siodełka roweru jest piękniejszy. Poza tym żyłka sportowca każe mi cały czas trochę się ścigać, więc liczę przejechane kilometry i pobijam swoje małe życiówki.
Rafał Jurkowlaniec, prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego przejechał na rowerze Australię z północy na południe w 23 dni. Relacją z tej podróży podzielił się podczas Czwartej edycji Polish Bicycle Summit, zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”.
Pytamy rowerzystów, co sprawia, że tak chętnie korzystają z dwóch kółek.
Pytamy rowerzystów, co sprawia, że tak chętnie korzystają z dwóch kółek.
Pytamy rowerzystów, co sprawia, że tak chętnie korzystają z dwóch kółek.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Pytamy rowerzystów, co sprawia, że tak chętnie korzystają z dwóch kółek.
Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach to powszechny postulat kolejarzy i zmotoryzowanych. Ale jednym z największych wyzwań dla zarządcy kolejowej infrastruktury jest wdrożenie systemów sterowania ruchem kolejowym.
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
W Europie nowych magazynów buduje się mniej niż w poprzednich latach, ale i tak w Polsce powstaje ich najwięcej.
W wyniku zderzenia dwóch towarowych pociągów w Kuźni Raciborskiej do szpitala trafił jeden z maszynistów. Drugiemu nic się nie stało. Jak podała śląska policja, do wypadku doszło ok. 1.30 w nocy.
Marną sytuację przewoźników drogowych potwierdzają statystyki sprzedaży opon, na które zapotrzebowanie cały czas maleje. Na szczęście spadki wyhamowują.
Brak stałych wpływów i zleceń oraz szybko rosnące koszty prowadzą do popadania firm w długi i coraz słabszej sytuacji finansowej sektora.
Lotnisko Chopina w Warszawie w październiku odprawiło niemal 1,9 mln pasażerów. To o 14,6 proc. więcej niż w ubiegłym roku. I więcej niż prognozował wcześniej port.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o uzyskaniu zezwolenia na budowę drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lubartowem a Lublinem. Pierwsze prace przewidziano już w grudniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas