Smart city: Porozumienie dla rozwoju technologicznego miast

Rzeszów, Wrocław oraz Unia Metropolii Polskich porozumiały się z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w sprawie określonych pasm częstotliwości, które będą mogły być wykorzystywane przez te samorządy oraz przedsiębiorstwa. Do porozumienia mogą dołączyć wszystkie samorządy.

Publikacja: 18.01.2024 08:09

Wrocław

Wrocław

Foto: AdobeStock

Porozumienie ma wspomóc miasta i samorządy w stworzeniu tzw. smart cities (miast inteligentnych). Technika 5G wspomóc ma rozwój sieci prywatnych. Dzięki porozumieniu i udostępnieniu określonych pasm częstotliwości do rozwoju sieci prywatnych, ich zastosowaniu, poprawić się ma jakość życia mieszkańców miast.

Rzeszów i Wrocław kierują się ku przyszłości

- Rzeszów i Wrocław, kierują się ku przyszłości, wykorzystując potencjał nowoczesnych technologii dla dobra mieszkańców. - powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.  Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia dodał: - Naszym celem jest stworzenie nie tylko nowoczesnych miast, ale przede wszystkim miejsc przyjaznych dla mieszkańców, w których technologia wspiera codzienne życie. 

- Przed podjęciem decyzji o przyznaniu dedykowanego pasma na potrzeby sieci prywatnym rozmawialiśmy z wieloma samorządami i organizacjami skupiającymi JST. Poziom zrozumienia potencjału tkwiącego w 5G i cyfryzacji jest między nimi bardzo zróżnicowany. Z Rzeszowem i Wrocławiem, a także Unią Metropolii Polskich, od samego początku rozumieliśmy się praktycznie bez słów. Dlatego bardzo cieszę się, że właśnie w takim zespole będziemy edukować i pokazywać doświadczenia z wdrożeń prywatnych sieci 5G — mówił z kolei Jacek Oko, prezes UKE.

Porozumienie zakłada przeprowadzanie wspólnych akcji komunikacyjnych i promocyjnych, skierowanych zarówno do potencjalnych inwestorów, jak i do społeczności lokalnej. Wszystko to ma na celu ukazanie korzyści płynących z zastosowań smart city w codziennym życiu mieszkańców.

Unia Metropolii Polskich propaguje nowoczesne rozwiązania w miastach

Porozumienie o smart city jest rezultatem aktywnego zaangażowania Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, która odgrywa kluczową rolę w propagowaniu nowoczesnych rozwiązań w polskich miastach.

- Jako Unia Metropolii Polskich jesteśmy dumni, że możemy wspierać inicjatywy zmierzające do rozwoju technologicznego naszych miast. Smart City to nie tylko przyszłość, ale już teraźniejszość, w której chcemy być liderami, kształtując postęp społeczeństwa. - zaznacza Dorota Bąbiak-Kowalska, dyrektor zarządzająca Unii Metropolii Polskich.

Czytaj więcej

Smart city to również elektromobilność

Podpisanie porozumienia to kolejny krok ku zintegrowanemu i inteligentnemu rozwojowi miast w Polsce. Dzięki współpracy kluczowych instytucji możemy spodziewać się nowoczesnych rozwiązań, które wpłyną pozytywnie na jakość życia mieszkańców oraz efektywność zarządzania miejską przestrzenią.

UKE tłumaczy, że każda jednostka samorządu może wnioskować o 100 MHz zakresu 3800- 3900 MHz na obszarze maksymalnie 20 gmin, pozostałe podmioty mogą się ubiegać o zasoby z zakresu 3900- 4200 MHz, ale częstotliwości używane na własne potrzeby nie mają takich ograniczeń obszarowych.

Takie wykorzystanie tego pasma jest możliwe w związku z aktualizacją Planu Zagospodarowania Częstotliwości przez prezesa UKE. Zarządzenie zostało opublikowane w połowie 2023 roku w Dzienniku Urzędowym UKE.

Porozumienie ma wspomóc miasta i samorządy w stworzeniu tzw. smart cities (miast inteligentnych). Technika 5G wspomóc ma rozwój sieci prywatnych. Dzięki porozumieniu i udostępnieniu określonych pasm częstotliwości do rozwoju sieci prywatnych, ich zastosowaniu, poprawić się ma jakość życia mieszkańców miast.

Rzeszów i Wrocław kierują się ku przyszłości

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jakość życia
Na łyżwy i narty latem? W niektórych miastach to możliwe
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Jakość życia
Jakie atrakcje czekają w miastach latem na seniorów?
Jakość życia
Co mieszkańcy Krakowa myślą o darmowej komunikacji w smogowe dni?
Materiał partnera
Udana wycieczka rowerowa? – dobra trasa to dopiero połowa sukcesu
Materiał partnera
Dolny Śląsk wspiera turystykę społeczną