Aktualizacja: 16.03.2025 21:20 Publikacja: 09.06.2023 13:03
Foto: Adobe Stock
Czy miejskie podwórka mogą być pełne roślinności a nie betonu? Tak, co z powodzeniem udowadniają stołeczne dzielnice. W 2022 r. na Woli udało się przeprowadzić taką metamorfozę na 7 podwórkach, a w Śródmieściu na 12. W tej drugiej dzielnicy w latach 2018-2023 rozbetonowanych będzie w sumie 37 podwórek. Dwie takie lokalizacje – jedną przed, a drugą po zielonej metamorfozie – odwiedził prezydent Rafał Trzaskowski.
- Jesteśmy na Muranowie, na podwórku przy ul. Miłej. Ono jest jeszcze zabetonowane, ale to się zmieni w ciągu najbliższych miesięcy. Postawione zostaną rabatki, zasadzone róże, hortensje oraz 11 nowych drzew. A na skwerze Kuczerów, dosłownie kilkaset metrów dalej, udało się rozbetonować podwórko. Są drzewa, rabatki z różami. Jest zupełnie inaczej, zielono. Na tym nam zależy i dlatego będziemy kontynuować proces rozbetonowania podwórek – mówi Rafał Trzaskowski.
Choć do ferii zimowych w niektórych regionach został jeszcze miesiąc, a w innych nawet więcej czasu, to samorządy już przygotowują się do organizowania półkolonii.
Choć to z reguły straż miejska sama z siebie usuwa porzucone, stare i zniszczone samochody z ulic, to w Łodzi mieszkańcy zdecydowali, by miasto uprzątnęło wraki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025. Oznacza to, że straż miejska dostanie na ten cel dodatkowe pieniądze.
Trwa realizacja największej inwestycji w obszarze zdrowia w historii samorządu województwa. Na placu budowy wmurowano kamień węgielny. Nowy szpital przyjmie pierwszych pacjentów w 2028 roku.
Ponad 12 milionów dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymała gmina Kraków na poszukiwania wód geotermalnych. Pieniądze te sfinansują odwiert badawczy w Przylasku Rusieckim. Miasto nie przystąpi do prac od razu, ale krakowianie już marzą o ogrzewaniu mieszkań wodą geotermalną i kąpielach w gorących źródłach...
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Komunalna spółka Wrocławskie Mieszkania planuje remont 11 podwórek w różnych częściach miasta, w tym na Karłowicach i Kleczkowie. Powstaną nowe place zabaw i boiska, będzie bardziej zielono. Miasto wyda na ten cel blisko 50 mln zł.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Oznacza to opóźnienie prac o wiele lat. Czy wygrają interesy deweloperów z potrzebami mieszkańców?
Amerykański magazyn „Time” przygotował coroczne zestawienie zatytułowane „World's Greatest Places” zbierające najciekawsze miejsca na świecie, które warto odwiedzić w 2025 roku. Wśród rekomendacji znalazła się Polska, a właściwie – polskie muzeum.
Lista podejrzanych w sprawie wypadku na Trasie Łazienkowskiej nie jest zamknięta. Dołączą do niej osoby, które pomogły Łukaszowi Ż. uciec do Niemiec – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Polski sąd odmówił listu żelaznego byłemu prezesowi RARS i jest to ostateczna decyzja. Jego powrót do kraju zależy już tylko od brytyjskiego sądu, a to może potrwać.
Truli właścicieli mieszkań skażoną wódką, by nie „przerwać hossy”, i przejmowali ich lokale. Będzie kolejny proces tzw. gangu trucicieli. Przed sądem stanie dziewięć osób, w tym trzech adwokatów mających pomagać w procederze. Tym razem szanse na udowodnienie, że z premedytacją doprowadzali do śmierci ofiar, są większe niż przy pierwszym procesie.
Ośrodka Karta, który powstał w czasach PRL, a w jego zasobach są unikalne archiwa, apeluje o wsparcie. Można kupować książki wydane przez tą fundację lub przekazać 1,5 proc. podatku.
Policja i inne służby nie radzą sobie ze zwalczaniem przestępczości, w tym cudzoziemskiej – uważa niemal połowa badanych w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Z początkiem marca na ulice polskich miast wracają rowery publiczne w odświeżonej wersji. Miejski rower publiczny funkcjonuje dobrze i z pożytkiem dla mieszkańców w dziesiątkach ośrodków dużych i mniejszych. Jak to wygląda w praktyce?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas