Pora roku i dodatnie temperatury powietrza przez całą dobę, umożliwiają sprzątanie z użyciem wody. Do katalogu prac porządkowych wracają te zawieszone na czas zimy, kiedy to ze względu na niskie temperatury powietrza, nie używa się wody. Od wiosny do jesieni Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) regularnie będzie mył ulice, torowiska, chodniki, przystanki, wiaty, kosze i przejścia podziemne.
Na efekt czystego miasta składa się szereg detalicznych i systematycznie prowadzonych prac porządkowych. W naszej pracy chodzi nie tylko o walory estetyczne przestrzeni publicznej, ale także o codzienny komfort życia mieszkańców stolicy. Wiemy, że dla warszawianek i warszawiaków czystość jest ważna i że doceniają prace służb oczyszczania – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.
Szorowarka na chodnikach
Sprzątanie chodników i wiat przystankowych z użyciem wody, odbywa się przy pomocy szorowarek i myjek ciśnieniowych. Zarząd Oczyszczania Miasta wyczyścił już trotuary wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu, Świętokrzyskiej i na Placu Pięciu Rogów. Są to jedne z najpopularniejszych i najbardziej reprezentacyjnych miejsc w stolicy, dlatego ZOM wspomaga zarządców odpowiedzialnych za czystość tych terenów. Kolejne do umycia są m.in. przystanki tramwajowe i pętla przy Dworcu Centralnym. W tym roku tereny te będą myte wielokrotnie.
Kompleksowym czyszczeniem objęte są przystanki autobusowe i tramwajowe. Do umycia wodą pod ciśnieniem jest ponad 1200 wiat, w tym szklanych ścian i dachów, jak i słupków, gablot z rozkładami i ławek. Takie porządki zostaną powtórzone w tym roku 4 razy, a w miejscach, gdzie jest najwięcej pasażerów, nawet 8 razy. Prace prowadzone są – dla bezpieczeństwa i komfortu podróżnych – nocami.
Walka z wandalizmem
Wychodząc z założenia, że pseudograffiti to nie sztuka a wandalizm, ZOM czyści pomazane kosze. Do skutecznego umycia chropowatej, betonowej struktury kosza używa się wody pod ciśnieniem oraz specjalnych preparatów, które pozwalają usunąć ślady po farbach i sprejach. Te prace Zarząd Oczyszczania Miasta będzie prowadził do końca jesieni i docelowo może objąć nimi nawet 1000 pojemników. Kosze do umycia wskazują kontrolerzy ZOM, którzy codziennie monitorują miasto pod kątem czystości. Mieszkańcy również mogą zgłaszać oszpecone pojemniki przekazując ich lokalizacje przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.