- Mogą z niego korzystać osoby w trudnej sytuacji życiowej, na podstawie skierowania wydanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. W najbliższym czasie otworzymy także kawiarenkę, w której będą prowadzone warsztaty zdrowego żywienia – zapowiada Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Żywność za darmo

• „Dobry sklep” został otwarty w zeszłym tygodniu przy ul. przy ul. Siemaszki 31. Powstał dzięki współpracy miasta z Bankiem Żywności w Krakowie.

- Ze wsparcia sklepu socjalnego mogą korzystać osoby lub rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej na podstawie skierowania wydanego przez MOPS. Dochód uprawnionych do skorzystania ze sklepu nie może przekraczać 200 proc. kryterium dochodowego. – podaj krakowski magistrat.

I tak w przypadku osób samotnie gospodarujących to kwota 1 552 zł netto, a w przypadku osób w rodzinie to 1 200 zł netto

Każda z osób, która ma uprawnienia do korzystania ze sklepu, otrzyma imienną kartę z numerem PIN do wykonywania transakcji.

Na karcie będą zapisane punkty przyznane na dany miesiąc, które można wykorzystać przez okres 30 dni od daty aktywowania ich na karcie. Aktualnie z oferty sklepu socjalnego będzie może korzystać 120 osób objętych wsparciem filii nr 2, 6 i 7.

Urzędnicy podkreślają, że niewykorzystane punkty nie będą przechodzić na kolejny okres i nie podlegają wymianie na środki pieniężne.

W „Dobrym Sklepie” można nieodpłatnie otrzymać artykuły spożywcze maksymalnie dwa razy w tygodniu, w okresie wskazanym na skierowaniu. W placówce będą organizowane bezpłatne warsztaty edukacyjne również dla lokalnej społeczności w zakresie zdrowego żywienia.

- Uruchomienie tego sklepu jest poszerzeniem oferty pomocy dla mieszkańców miasta, którzy są w trudnej sytuacji życiowej i mają trudności z racjonalnym wykorzystywaniem przyznanej pomocy finansowej. Pracownicy sklepu będą także pomagali i doradzali przy wyborze produktów, tak aby były one zróżnicowane i pełnowartościowe – podaje Urząd Miasta Krakowa.

Albo za niewielką opłatą

Kraków nie jest jedynym miastem gdzie działa sklep socjalny. Już dwa lata temu taką placówkę otworzono w Katowicach.

- Powstanie Sklepu Socjalnego było wyjściem naprzeciw osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych i życiowych, pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich, jak np. nagła utrata pracy - podaje katowicki MOPS.

 Dodaje też, że taki sklep ma też przeciwdziałać marnotrawieniu żywności, bo w soboty z usług sklepu socjalnego może skorzystać każdy mieszkaniec Katowic, nawet bez skierowania.

W katowickich sklepach przy ul. Tysiąclecia 82 oraz przy ul. Świdnickiej 25 dostępne są pełnowartościowe artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. Produkty te są dostępne w cenie niższej niż ich wartość rynkowa.

Zakupy w nich mogą robić zarówno osoby korzystające już z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również osoby i rodziny nie korzystające jak dotąd z pomocy MOPS, których dochód nie przekracza 300% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej oraz spełnią warunki do otrzymywania pomocy.

Sklep socjalny Spichlerz już od ponad roku działa na warszawskim Mokotowie. Powstał dzięki fundacji Wolne Miejsce oraz dzielnicy. O połowę taniej albo za symboliczną opłatą można kupić jedzenie, artykuły chemiczne i ubrania.

Oferta skierowana jest do osób o niskich dochodach. W sklepie socjalnym zakupy mogą zrobić posiadacze specjalnych skierowań. - Wydają je lokalne ośrodki pomocy społecznej oraz nasza fundacja – mówił prezes fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski. 

- Wydajemy je na podstawie indywidualnej rozmowy z każdym zainteresowanym. Nie ma w tym przypadku określonych progów dochodowych. Wystarczy nam oświadczenie danej osoby, że jest w potrzebie – opowiadał prezes. 

W ofercie są m.in owoce, warzywa i inne produkty spożywcze oraz chemia.

- Limity sprzedaży obowiązują na niektóre produkty - takie, które nadają się do odsprzedaży, np. proszki do prania - wyjaśnia Mikołaj Rykowski.

"Spichlerz" to nie tylko sklep, ale również miejsce, gdzie można odpocząć w przy kawiarnianym stoliku i porozmawiać na każdy temat.

Lokal został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.  Fundacja zapowiedziała otwieranie kolejnych, podobnych placówek.