Udział w wydarzeniu ma być inspiracją w tworzeniu w tym mieście podobnych masowych imprez.

W rajdzie uczestniczyło blisko 10 tys. ludzi, w tym burmistrz Waszyngtonu DC Muriel Bowser. Trasa długości przeszło 35 k. wiodła wokół monumentów i innych atrakcji historycznych miasta przy zamkniętym ruchu drogowy. Na rowery wsiedli d cykliści w wieku od trzech do ponad 80 lat.

Wśród uczestników rajdu był polski laureat na "najbardziej przyjazny sklep rowerowy na świecie" 2022 roku Wojciech Kluk. Ma on sklep "Fabryka rowerów" w Częstochowie.

- Udział w DC Bike Ride Washington dostarczył nie tylko wrażeń sportowych, ale też doświadczeń organizacyjnych związanych z ruchem rowerowym, którego animatorem jest prof. Leszek Sibliski. Cieszę się że mogłem uczestniczyć w wydarzeniu jednoczącym ludzi wokół zdrowego trybu życia i ekologicznego środka transportu, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak uzasadnił, Częstochowa stawia rower w centrum tworzenia rozwiązań komunikacyjnych miasta.

- Mam wielką nadzieję, że burmistrzowie polscy zaczną przyglądać się aktywności rowerowej w kontekście trzech globalnych kryzysów: klimatycznego, energetycznego związanego z wojną na Ukrainie i ciągle zagrażającego ludziom koronawirusa. Rower czyni ludzi zdrowszymi i szczęśliwszymi. Pora uznać w Polsce rower nie tylko jako narzędzie rekreacji, a ważny środek transportu publicznego - powiedział Sibilski.

Z inspiracji Sibilskiego, polskiego kolarza i nauczyciela akademickiego mieszkającego w Waszyngtonie, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych powołało w roku 2018 Światowy Dzień Roweru. Jest on obchodzony 3 czerwca.

Podczas ubiegłorocznych uroczystości sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres szacował, że na świecie jest ponad 1 mld rowerów - mniej więcej tyle, ile samochodów osobowych. Jak powiedział "rowery to wolność".