Aby pies mógł się wybiegać. Coraz więcej miejsc dla czworonogów

Już od stycznia mieszkańcom Lublina i ich pupilom przy skrzyżowaniu ul. Filaretów z ul. Głęboką zostanie udostępniony nowy wybieg dla psów. Podobne inwestycje realizują lub mają w planach inne miasta.

Publikacja: 06.01.2022 10:03

Aby pies mógł się wybiegać. Coraz więcej miejsc dla czworonogów

Foto: Adobe Stock

W Katowicach jest obecnie 13 takich obiektów. - W 2021 roku oddaliśmy do użytku pięć nowych wybiegów dla psów, a w ramach VIII edycji budżetu obywatelskiego do realizacji w roku 2022 mieszkańcy wybrali dwa kolejne projekty dotyczące budowy psich wybiegów – mówi Dariusz Czapla, z katowickiego ratusza.

Psi spacer po wybiegu

W Lublinie na terenach zielonych przy skrzyżowaniu ul. Filaretów z ul. Głęboką powstał nowy wybieg dla psów, który zostanie udostępniony od Nowego Roku. To już kolejny, bo dziesiąty tego typu obiekt w mieście.

– Właściciele lubelskich czworonogów zyskali kolejne zielone miejsce, w które mogą wybrać się ze swoim pupilem na spacer. Wybieg to spełnienie oczekiwań samych mieszkańców, gdyż środki na to zadanie przeznaczyliśmy z rezerwy celowej budżetu miasta będącej w dyspozycji Rady Dzielnicy Rury – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Do dyspozycji czworonogów będzie kwadratowy wybieg o powierzchni 400 mkw, ogrodzony konstrukcją panelową z dwiema furtkami i śluzą.

Zadbano także o elementy małej architektury – kosze na śmieci (w tym na psie odchody) i ławkę, na której właściciele zwierząt mogą odpocząć.

Do urządzenia wybiegu wykorzystano istniejący trawnik i zieleń. Na placu obowiązuje regulamin, z którym każdy użytkownik wybiegu powinien się zapoznać. Koszt urządzenia wybiegu wyniósł 25 tys. zł.

W sumie wraz z tym nowym, w Lublinie do dyspozycji właścicieli psów będzie 10 ogólnodostępnych wybiegów zlokalizowanych w pobliżu ulic: Ogródkowej, Rąblowskiej, Koncertowej, Dziewanny, Rzeszowskiej, Wołyńskiej.

- T worzenie wybiegów dla psów spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, dlatego staramy się rozbudowywać tego typu infrastrukturę w mieście. Nowe wybiegi powstają m.in. ze środków rezerwy celowej dla rad dzielnic oraz przy realizacji większych inwestycji np. w Parku Ludowym, gdzie w ubiegłym roku oddano do użytku trzy nowe wybiegi – mówi Izolda Boguta, z biura prasowego lubelskiego ratusza.

W Bydgoszczy jest siedem wybiegów dla psów. - Do końca grudnia trwało głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, w którym zgłoszone są również kolejne wybiegi. O tym czy powstaną zadecydują mieszkańcy w głosowaniu – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Warszawski Zarząd Zieleni jest zarządcą siedmiu wybiegów i parków dla psów na terenie stolicy. Pozostałe należą do poszczególnych dzielnic.

Kejter też poznaniak

W Olsztynie są trzy wybiegi dla psów, z czego jeden był wybudowany w tym roku. - W przyszłym roku planujemy wybudować jeszcze jeden – mówi Marta Bartoszewicz, rzecznik prezydenta Olsztyna.

A w Rzeszowie aktualnie są cztery wybiegi i place zabaw dla psów – na osiedlach Baranówka, Kmity, Kotuli i na bulwarach nad Wisłokiem.

- W tym, roku wybudowaliśmy dwa z nich – na Baranówce i os. Kotuli (w rejonie ulic Bieckiej i Odrzykońskiej), a w przyszłym roku planujemy budowę trzech kolejnych, m.in. w rejonie ul. Kolbego. Pieniądze na ten cel są zarezerwowane w budżecie Rzeszowa na 2022 rok – zapowiada Bartosz Gubernat, z rzeszowskiego ratusza.

W Krakowie znajduje się 19 wybiegów dla psów. W 2021 roku powstały wyk trzy: na ul. Rybnej, ul. Stojałowskiego oraz ul Jagiełły. - W 2022 roku planowany jest wybieg dla psów w parku Rżąka. Poza wspomnianymi wybiegami dla psów w Krakowie funkcjonują mniejsze psie parki – mówi Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że taki psi park działa w parku Linearnym na Ruczaju – wyposażony jest w różnego rodzaju elementy zabawowe i do tresury. Również na terenie parku Reduta można znaleźć psi park.

A w Młodzieżowym Ogrodzie Krakowian, który otwarty zostanie wiosną, znajdzie się również miejsce dla psów - psi ogród.

Na terenie miasta Poznania mamy zlokalizowanych 28 wybiegów dla psów, a dodatkowo jedno miejsce pełniące funkcje toalety, nie wybiegu. Adresy wszystkich można znaleźć na stronie miasta w zakładce Środowisko  Kejter też poznaniak.

- W 2021 roku oddaliśmy do użytkowania wybieg przy ul. Jawornickiej i przy os. Armii Krajowej. A w nowym roku planujemy budowę lub zaprojektowanie kolejnych wybiegów na terenie miasta – zapowiada Klaudia Beker, z poznańskiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Dodaje, że ogłoszono już przetarg na budowę wybiegu dla psów przy ul. Piastowskiej. W planach jest również budowę przy ul. Starogardzkiej/ Architektów. - Według planów nowe miejsce dla czworonogów pojawi się także przy ulicy Jeżyckiej – zapowiada Klaudia Beker.

W Katowicach jest obecnie 13 takich obiektów. - W 2021 roku oddaliśmy do użytku pięć nowych wybiegów dla psów, a w ramach VIII edycji budżetu obywatelskiego do realizacji w roku 2022 mieszkańcy wybrali dwa kolejne projekty dotyczące budowy psich wybiegów – mówi Dariusz Czapla, z katowickiego ratusza.

Psi spacer po wybiegu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk wspiera turystykę społeczną
Jakość życia
Regiony biedniejsze rozwijają się, ale bogatych nie dogonią
Materiał partnera
Wrocław inwestuje w zieleń i odnawialne źródła energii
Materiał partnera
Wielkie zmiany w marszałkowskich szpitalach Pomorza Zachodniego
Jakość życia
20 lat Bydgoszczy w UE. Spełniliśmy marzenia