Młode rodziny na wsi też chcą mieć żłobki blisko

Samorządowe placówki do opieki nad dziećmi do lat trzech coraz częściej powstają też na wsi.

Publikacja: 29.10.2021 13:12

Opłaty za opiekę w żłobku rosną.

Opłaty za opiekę w żłobku rosną.

Foto: Fot. Pixabay

- Zapotrzebowanie na żłobki jest oczywiste i już teraz mamy dużo zapytań o to, kiedy i na jakich zasadach rozpoczną działanie „nasze” placówki – mówi Tomasz H. Kandziora, wójt Reńskiej Wsi na Opolszczyźnie, gdzie powstaje nie tylko żłobek, ale też Klub Malucha. Inwestycje są możliwe dzięki wsparciu m.in. z rządowego programu „Maluch +”.

Maluchy na parterze szkoły

Ciechanowiec to niespełna pięciotysięczne miasto w Polsce na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim.

Kilka dni temu odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego publicznego żłobka w gminie. Placówka – „Akademia Odkrywców” objęła opieką 43 dzieci w wieku do lat trzech.

- Żłobek powstał po przebudowie części parteru budynku szkoły podstawowej. Znajdują się tam m.in. sale zabaw, sale do leżakowania, łazienki, pomieszczenie socjalne oraz stołówka. Przed budynkiem utworzono także plac zabaw – podaje Urząd Miasta.

Urzędnicy przyznają, że przebudowa parteru budynku Szkoły Podstawowej przy ul. 11 Listopada w Ciechanowcu w celu dostosowania do możliwości utworzenia żłobka” była możliwa dzięki dofinansowaniu z dwóch źródeł.

Jednym było wsparcie z resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2021 na co miasto pozyskało ponad 954 tys. zł. A drugie to środki unijne – ponad 660 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego. Resztę miasto dołożyło z własnego budżetu.

Żłobek jest gotowy. - Sale przystosowane, wyposażone, są trzy sale zabaw, dwie sale leżakowania, są kolorowe, przystosowane łazienki dla maluszków – mówiła Weronika Olędzka, dyrektor Żłobka Miejskiego w Ciechanowcu.

Zainteresowanie placówką było bardzo duże. -  Tych miejsc zabrakło, wpłynęło 35 podań o przyjęcie do żłobka, aktualnie 43 jest przyjętych dzieci – mówił Eugeniusz Święcki, burmistrz Ciechanowca.

Przybywa młodych rodzin, przybywa dzieci

Samorządowe żłobki powstają też na wsiach. W ostatnią środę gmina Świdnica na Dolnym Śląsku otrzymała pozwolenie na użytkowanie obiektu żłobka przy ul. Słonecznej w Pszennie, o powierzchni użytkowej 1064,77 mkw.

- Na listopad zaplanowano dostawę i montaż wyposażenia. Otwarcie nowej placówki nastąpi pierwszego grudnia – mówi Teresa Mazurek, wójt Świdnicy.

Dodaje, że na inwestycje związane z budową żłobka i przedszkola w budżecie gminy przewidziano 11,7 mln zł. Część środków to dofinansowania zewnętrzne. I tak w przypadku żłobka gmina dostała ponad 3,1 mln z programu „Maluch +” i 1,3 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z tego drugiego funduszu gmina dostała także na przedszkole dostała ponad 1,1 mln zł.

Pani wójt mówi, że rekrutacja do żłobka dla dzieci w wieku od roku życia do trzech lat odbyła się już w czerwcu, a uzupełniająca we wrześniu tego roku.

- Zainteresowanie jest duże, na 96 dostępnych miejsc zrekrutowano 90 dzieci, tak więc dla wszystkich chętnych wystarczyło miejsc - mówi wójt Mazurek.

Przyznaje, że już po zakończonej rekrutacji gmina wciąż otrzymywała informacje o zainteresowaniu miejscami w żłobku, w związku z czym po uruchomieniu możliwe będzie uzupełnienie wolnych miejsc.

- Budowa żłobka była bardzo potrzebna dla rodziców małych dzieci z terenu całej gminy, szczególnie dla tych rodziców, którzy pracują i potrzebują zorganizowanej opieki – podkreśla pani wójt.

Zwraca uwagę na to, że na terenie gminy intensywnie powstają nowe domy i budynki wielorodzinne, w których zamieszkują młode rodziny z małymi dziećmi.

- Wśród tych rodzin również zauważmy zainteresowanie korzystaniem z usług żłobka – mówi wójt Mazurek.

Bon żłobkowy sprawy nie załatwia

Także Reńska Wieś na Opolszczyźnie pozyskała rządowe środki na Klub Malucha w Mechnicy. Jego budowa dopiero się rozpoczyna i będzie zakończona w połowie 2022 roku, a planowane otwarcie ma nastąpić we wrześniu przyszłego roku – mówi Tomasz H. Kandziora, wójt gminy.

Dodaje, że samorząd otrzymał również środki na Klub Malucha w Reńskiej Wsi i ta inwestycja trwa. Planowane uruchomienie tej placówki na maj przyszłego roku.

- Do tej pory takiej placówki w gminie nie było, a rodzice umieszczali dzieci w placówkach w gminach ościennych,. głównie w mieście Kędzierzyn-Koźle. Co prawda fundowaliśmy „bon żłobkowy” w wysokości 300 zł miesięcznie, by częściowo pokryć koszty utrzymania dzieci w żłobkach poza gminą, ale to nie rozwiązuje problemu na dłuższą metę – uważa wójt Kandziora.

Przyznaje, że zapotrzebowanie na takie placówki jest oczywiste. - Już teraz mamy dużo zapytań o to, kiedy i na jakich zasadach rozpoczną działanie „nasze” placówki – dodaje Tomasz H. Kandziora.

W tym roku prawie pół miliarda złotych rząd przeznaczył dla samorządów oraz podmiotów prywatnych zainteresowanych tworzeniem nowych miejsc w żłobkach oraz klubikach dziecięcych dla dzieci do lat trzech.

- Zapotrzebowanie na żłobki jest oczywiste i już teraz mamy dużo zapytań o to, kiedy i na jakich zasadach rozpoczną działanie „nasze” placówki – mówi Tomasz H. Kandziora, wójt Reńskiej Wsi na Opolszczyźnie, gdzie powstaje nie tylko żłobek, ale też Klub Malucha. Inwestycje są możliwe dzięki wsparciu m.in. z rządowego programu „Maluch +”.

Maluchy na parterze szkoły

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Udana wycieczka rowerowa? – dobra trasa to dopiero połowa sukcesu
Materiał partnera
Dolny Śląsk wspiera turystykę społeczną
Jakość życia
Regiony biedniejsze rozwijają się, ale bogatych nie dogonią
Materiał partnera
Wrocław inwestuje w zieleń i odnawialne źródła energii
Materiał partnera
Wielkie zmiany w marszałkowskich szpitalach Pomorza Zachodniego
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy