Jesień idzie. Będą szczepienia dla seniorów. Przeciw grypie

Samorządy przygotowują się do jesiennej akcji szczepień dla seniorów. W niektórych miastach już ruszyły zapisy na nie.

Publikacja: 16.09.2021 11:04

Jesień idzie. Będą szczepienia dla seniorów. Przeciw grypie

Foto: Pixabay

- Szczepienia nie tylko zmniejszają ryzyko zachorowania na tego wirusa, ale przede wszystkim chronią przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi, takimi jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego. Grypa może także wywołać zaburzenia neurologiczne oraz powikłania ze strony układu nerwowego – wylicza zalety szczepienia Marzena Wojewódzka, ze stołecznego ratusza.

Już zapisują na szczepienia

W środę w Krakowie rozpoczęła się rejestracja osób powyżej 65 roku życia zainteresowanych szczepieniem. To miasto kontynuuje program szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób po 65. roku życia.

- Obecnie realizatorzy oczekują na informację w sprawie terminu dostaw szczepionek przeciw grypie. Termin rozpoczęcia szczepienia będzie zależny od daty dostaw – mówi Emilia Król, z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że jeżeli podczas rejestracji nie będzie możliwe ustalenie terminu szczepienia, wówczas przychodnia po otrzymaniu szczepionek będzie kontaktować się z zapisanym pacjentem w sprawie wyznaczenia terminu.

Krakowscy urzędnicy zapowiadają, że planowane jest także wykupienie dodatkowych szczepień dla seniorów, a o nowych, dodatkowych realizatorach szczepień miasto poinformuje i w drugiej połowie września.

- W ramach trzyletnich umów zakontraktowaliśmy - 3514 szczepień, w ramach środków Dzielnic Krakowa - 852 oraz dodatkowo w ramach nowych umów (trwa ich procedowanie) 3 300 szczepień, czyli w sumie na rok 2021 przewidziano 7666 szczepień – wylicza Emilia Król.

Krakowscy urzędnicy przypominają, że w ramach zadań dzielnic Krakowa, program ten skierowany jest do mieszkańców danej dzielnicy, którzy są nim objęci w pierwszej kolejności, a dopiero w drugiej kolejności mogą zostać objęci pozostali mieszkańcy Krakowa, ale dopiero gdy będzie brakowało chętnych wśród mieszkańców danej dzielnicy.

Więcej na szczepienia seniorów

Warszawa program „Grypa 65+” realizuje od 2004 roku. Jest to jeden z najpopularniejszych miejskich programów zdrowotnych.

- Jego głównym jego celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród mieszkańców powyżej 65 roku życia – mówi Marzena Wojewódzka.

Tak jak w ubiegłym roku w Warszawie szczepienia seniorów przeciw grypie będą trwały przez cały sezon grypowy od września do marca przyszłego roku.

– To jest ważną modyfikacją w porównaniu do lat poprzednich -  również z uwagi na kolejną falę pandemii COVID-19, ponieważ po raz kolejny czeka nas współwystępowanie zachorowań na koronawirusa i na grypę, co przy podobnych objawach utrudni rozpoznanie choroby, szczególnie w początkowej fazie rozwoju - wyjaśnia urzędniczka.

Dodaje, że jednoczesne zakażenie organizmu wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2, zwiększa prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań.

W Warszawie z programu szczepień 2021/2022 będzie mogło skorzystać 46 950 seniorów. Rok wcześniej  zaszczepiło się 38 880 osób.

Łączny koszt zeszłorocznej edycji wyniósł 1,5 mln zł. A w tym roku na szczepienia seniorów przeciw grypie zabezpieczono na ten cel 2, 1 mln zł.

- W przypadku dużego zainteresowania programem miasto w miarę możliwości zwiększy liczbę zakontraktowanych usług – zapewnia Marzena Wojewódzka.

I więcej szczepionek

Także Katowice, wzorem lat ubiegłych planują zorganizowanie akcji bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla mieszkańców w wieku 65 lat i starszych. Ma ona się rozpocząć 1 października. - W 2021 roku planowane jest zwiększenie liczby dostępnych szczepień przeciwko grypie dla seniorów – zapowiada Krzysztof Kaczorowski, z katowickiego ratusza.

W 2020 roku Katowice na szczepienia wydały ponad 102 tys. zł, co wystarczyło na zaszczepienie 2153 osób, a w 2021 –miasto chce przeznaczyć na ten cel 177 tys. zł. To pozwoli na zakupy i wykonanie szczepień u 3761 osób, z czego 450 przebywających w placówkach stacjonarnych, jak np. domy pomocy społecznej.

Poznań w tym sezonie chce zaszczepić ok. 5,1 tys. seniorów.   - W poprzednich latach akcja szczepień rozpoczynała się nie wcześniej niż w październiku z uwagi na trudności w dostępie do szczepionek, które wynikały z braku ich dostatecznej ilości na rynku polskim, w tym także szczepionek na potrzeby programów realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Dodaje, że obecnie Urząd czeka na informację od realizatora dotyczącą dostępności szczepionek (kiedy i w jakiej ilości), ich ceny jednostkowej (z nieoficjalnych źródeł wynika, że ma wzrosnąć) oraz liczby osób, które będzie można objąć programem w 2021 roku.

Z informacji miasta wynika, że szczepionki mają pojawić się na przełomie września i października. Najwcześniej po 20 września.

- W związku z pismem wojewody wielkopolskiego z informacją o zapewnieniu przez Ministra Zdrowia bezpłatnych szczepień przeciwko grypie określonych grup zawodowych (m. in. pracownicy podmiotów prowadzących działalność leczniczą, funkcjonariuszy, żołnierzy, nauczycielu, pracowników i podopiecznych DPS-ów), w tym dla osób, które ukończyły 75. rok życia, planujemy zmienić kryteria naboru do miejskiego programu- mówi dyr. Pietrusik-Adamska. Ale na razie szczegóły nie są znane, gdyż wojewoda wielkopolski nie przekazał samorządowi szczegółowych informacji dotyczących organizacji bezpłatnych szczepień. W ub. roku w Poznaniu przeciwko grypie zaszczepiono 6750 seniorów, a rok wcześniej - 5,1 tys.

- Szczepienia nie tylko zmniejszają ryzyko zachorowania na tego wirusa, ale przede wszystkim chronią przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi, takimi jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego. Grypa może także wywołać zaburzenia neurologiczne oraz powikłania ze strony układu nerwowego – wylicza zalety szczepienia Marzena Wojewódzka, ze stołecznego ratusza.

Już zapisują na szczepienia

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk wspiera turystykę społeczną
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Jakość życia
Regiony biedniejsze rozwijają się, ale bogatych nie dogonią
Materiał partnera
Wrocław inwestuje w zieleń i odnawialne źródła energii
Materiał partnera
Wielkie zmiany w marszałkowskich szpitalach Pomorza Zachodniego
Jakość życia
20 lat Bydgoszczy w UE. Spełniliśmy marzenia