Szczepienia uczniów. Słabe zainteresowanie

Nie ma zbyt dużo chętnych uczniów do szczepienia przeciwko koronawirusowi. Samorządy nadal jednak namawiają rodziców, by zgodziły się na szczepienia dzieci.

Publikacja: 14.09.2021 15:37

Szczepienia uczniów. Słabe zainteresowanie

Foto: Adobe Stock

- Wsparcie miasta dla procesu szczepień w szkołach jest elementem systemowych działań, których efekt może zapewnić normalne funkcjonowanie placówek oświatowych, tym bardziej w sytuacji spodziewanej kolejnej fali zachorowań. A przecież szczepienia przeciw COVID-19 są najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania i szansą na funkcjonowanie szkół w trybie stacjonarnym – zauważa Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Tysiące chętnych w stolicy

W stołecznych szkołach w poniedziałek ruszyły szczepienia uczniów od 12 roku życia. Do akcji mogą zgłaszać się wszystkie warszawskie szkoły – publiczne i niepubliczne.

Do tej pory w stolicy zaszczepiły się już ponad 72 tysiące dzieci w wieku od 12 do 18 lat, a do akcji szczepień w szkołach zgłosiło się kilka tysięcy uczniów.

– Musimy być przygotowani na czwartą falę pandemii, dlatego rozpoczęliśmy kolejny etap walki z Covid-19. W warszawskich szkołach organizujemy akcję szczepień dla uczniów w wieku 12-18 lat. Co ważne, razem z dziećmi zaszczepić mogą się też rodzice i nauczyciele – zauważa Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Szczepmy się, od tego zależy bezpieczeństwo i zdrowie nasze i naszych bliskich – dodaje.

A jak dodaje Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy zgodnie z wytycznymi rządu, szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat mają być prowadzone w tym tygodniu. - Zapewniamy jednak, że w Warszawie – w przypadku dalszego zainteresowania ze strony uczniów czy rodziców – akcja będzie przedłużona – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Do tej pory w Warszawie przeciwko koronawirusowi zaszczepiło się 1,2 mln osób. W stolicy funkcjonuje łącznie 77 punktów, w których można otrzymać dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Nadal działają też punkty weekendowe: w Parku Wodnym Moczydło, Centrum Nauki Kopernik, w warszawskim ogrodzie zoologicznym i przy Skwerze Hoovera

W innych miastach już gorzej

W Łodzi deklaracje od rodziców w sprawie szczepień uczniów nadal spływają. - Na teraz mamy ich 747, ale wczoraj i dziś odbywało/odbywa się dużo zebrań z rodzicami. I na tych spotkaniach spływają kolejne deklaracje od rodziców zainteresowanych szczepieniem ich dzieci. Te z wczoraj dopiero są liczone. Dziś zapewne dojdą kolejne – uważa Jolanta Baranowska, z łódzkiego magistratu.

Pierwsze szczepienie uczniów odbędzie w środę 15 września. Uczniowie będą szczepieni w przychodni.

W Łodzi jest ok.42 tysiące mieszkańców w wieku 12-19 lat. Na dziś z tej grupy szczepiło się ok. 44 proc (ok. 20 tys.) osób.

Podobnie jest w Krakowie, gdzie na 44,5 tysięcy dzieci w wieku 12–18 lat, blisko 22 tysiące jest już zaszczepionych. To około 50 proc. w tej grupie wiekowej.

Jak informuje Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu władze Krakowa podjęły decyzję o utworzeniu Mobilnych Zespołów Szczepiących, kierowanych wyłącznie do szczepień w szkołach.

W czwartek, 16 września pierwsi uczniowie w szkołach zostaną tam zaszczepieni. W sumie uczniowie z 18 szkół. W pięciu kolejnych placówkach zostaną zorganizowane punkty szczepień.

Natomiast uczniowie pozostałych szkoły mogą się szczepić w powszechnym punkcie szczepień lub w miejscu i terminie ustalonym z Miejskim Centrum Opieki. Szczepienia potrwają do końca miesiąca.

Nadal czekają na zgłoszenia kolejnych chętnych

W Poznaniu do tej pory deklarację o szczepieniu dzieci w szkołach złożyło do wczoraj 560 rodziców. To niewielka część wszystkich.

- W naszych szkołach jest około 37 tys. uczniów w wieku 12-18 lat. Trzeba pamiętać, że około 60 proc. dzieci z tych roczników jest już zaszczepionych – zauważa Hanna Janowicz, kierownik I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania

Urzędniczka przyznaje, że na razie nie wiadomo czy szczepienia chętnych będą prowadzone w szkołach, czy w innych punktach.

- Dyrektorzy szkół do dzisiaj do końca dnia, przekażą taką informację do Wydziału Oświaty. To będzie uwarunkowane liczbą chętnych w danej szkole oraz możliwościami organizacyjnymi – mówi Hanna Janowicz.

Władze Gdańska nie mają danych ilu uczniów będzie się szczepić. - Informacje i wytyczne dotyczące ogólnopolskiej akcji szczepień w szkołach, kierowane są za pośrednictwem kuratoriów oświaty, bezpośrednio do placówek. To dyrektorzy szkół, zainteresowani ewentualnymi szczepieniami w placówkach oświatowych, którymi kierują, mogą podpisywać porozumienia z podmiotami leczniczymi, uprawnionymi do szczepień. Samorząd w tym nie pośredniczy – mówi Patryk Rosiński, z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W tym mieście jest ponad 33 tys. osób w wieku 12-18 lat, które mogą się uczyć i potencjalnie dotyczą ich szczepienia w placówkach oświatowych. Według aktualnych danych na publicznie dostępnej stronie rządowej wynika, że w grupie wiekowej 12- 19 lat, osób zaszczepionych przynajmniej jedną dawką w Gdańsku jest ponad 17 tys.

- Wynika, że uczniów, którzy mogliby skorzystać ze szczepień w szkołach jest wciąż blisko 16 tysięcy – zauważa urzędnik.

Od poniedziałku, 13 września w Gdańsku w trasę ruszył Mobilny Punkt Szczepień. - To w nim, będą odbywać się szczepienia osób w wieku od 12 do 17 roku życia dwudawkową szczepionką Pfizera. Wszystkie osoby powyżej 17 roku życia będą mogły skorzystać też z jednodawkowej szczepionki – dodaje urzędnik

- Wsparcie miasta dla procesu szczepień w szkołach jest elementem systemowych działań, których efekt może zapewnić normalne funkcjonowanie placówek oświatowych, tym bardziej w sytuacji spodziewanej kolejnej fali zachorowań. A przecież szczepienia przeciw COVID-19 są najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania i szansą na funkcjonowanie szkół w trybie stacjonarnym – zauważa Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Tysiące chętnych w stolicy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Wrocław inwestuje w zieleń i odnawialne źródła energii
Materiał partnera
Wielkie zmiany w marszałkowskich szpitalach Pomorza Zachodniego
Jakość życia
20 lat Bydgoszczy w UE. Spełniliśmy marzenia
Materiał partnera
Unijne oblicze Krakowa
Jakość życia
Jak zmieniły się polskie gminy i miasta po 20 latach Polski w UE?