Boiska, ulice, baseny. Na co samorządy chcą pieniędzy z Polskiego Ładu

Część samorządów złożyła już wnioski o dofinansowanie z pierwszej pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Publikacja: 04.08.2021 10:36

Boiska, ulice, baseny. Na co samorządy chcą pieniędzy z Polskiego Ładu

Foto: AdobeStock

Można z niego otrzymać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania na wybrane inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami. Część samorządów jeszcze czeka.

CZYTAJ TAKŻE: 145 miliardów złotych, czyli Polski Ład z miejskich wpłat

Zadaszenia boiska i nowa kładka

Jednym z miast, które już złożyło wnioski o dofinansowanie z nowego programu jest Poznań. W sumie trzy. Pierwszy dotyczy modernizacji obiektów kompleksu Golęcin, a dokładnie zadaszenia boiska treningowego systemem balonowym. Kwota złożonego wniosku to 5 mln zł, a wnioskowanych środków: 4,5 mln zł.

W tej chwili finalizowane są prace projektowe. Inwestycja ma zostać zakończona w 2022 roku. Zadaszone boisko da możliwość uprawiania dyscyplin sportowych – w szczególności lekkoatletyki – przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

– Dzięki zadaszeniu obiekt sportowy będzie mógł być czynny bez przerwy przez cały rok, gdyż możliwe jest utrzymanie wewnątrz niego odpowiedniej temperatury – zauważa Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji poznańskiego ratusza.

Kolejny wniosek na 22,5 mln zł dotyczy modernizacji trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, a ostatni budowy kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Wartą oraz Cybiną pomiędzy Berdychowem, Ostrowem Tumskim oraz Chwaliszewem. Miasto chce pozyskać 95 mln zł.

Swoje propozycje do ma też Gdańsk. Miasto chce budować filię Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 przy ul. Wodnika 57. Poza tym władzom miasta zależy na przywróceniu świetności historycznego nabrzeża w Gdańsku, dlatego zależy mu na modernizacji Długiego i Rybackiego Pobrzeża na odcinku od Mostu Zielonego do Bramy Straganiarskiej, a także na przebudowa fragmentu DW 218 – ul. Kielnieńska na odcinku od obwodnicy S6 do wiaduktu kolejowego na styku Obwodnicy Trójmiasta z Obwodnicą Metropolitalną.

Basen czy ulica? Mieszkańcy decydowali

W ub. tygodniu na nadzwyczajnej sesji łódzcy radni przyjęli zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Łodzi na lata 2021-2050, zabezpieczając wkład własny miasta, wymagany do złożenia wniosku o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na inwestycje wybrane przez łodzian w głosowaniu na platformie Vox Populi.

Przez tydzień łodzianie w głosowani mogli zdecydować, czy wolą basen, nową Szczecińską czy nowe torowisko na Konstantynowskiej. I ostatecznie w inwestycjach do 5 mln zł postawili na Remont ulicy Biegańskiego, w takich do 30 mln zł na nowe torowisko w ul. Konstantynowskiej.

A w kategorii – bez ograniczeń finansowych na remont ul. Szczecińskiej. – Łącznie głosowało 12455 osób co jest najlepszym wynikiem w historii głosowań na platformie VOX POPULI – chwali się łódzki ratusz.

Biuro prasowe podaje, że planowane do złożenia w konkursie wnioski o dofinansowanie mają charakter wieloletni, stąd też niezbędne jest wprowadzenie przedmiotowego przedsięwzięcia do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

– Miasto spełniło wszelkie wymogi formalne rzeczonego programu, teraz decyzja pozostaje w rękach komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz samego premiera, który decyduje o przyznaniu dofinansowania – podaje łódzki ratusz.

Lublin nie złożył jeszcze wniosków o wsparcie. Jak zauważa Artura Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju termin składania wniosków został przedłużony do 15 sierpnia.

– Tym samym, nie złożono jeszcze wniosków o dofinansowanie. Lublin przygotowuje trzy wnioski, zgodnie z warunkami naboru wniosków, na projekty w pełni przygotowane do realizacji tj. posiadające przygotowaną pełną dokumentację projektową – mówi prezydent Szymczyk. Podkreśla, że miasto liczy na to, że otrzyma dofinansowanie na realizację projektów w ramach przedmiotowego programu.

Projekty, na które Lublin przygotowuje wnioski o dofinansowanie, są w pełni gotowe do realizacji, a ze względu na trudną sytuację finansową ich realizacja nie była do tej pory możliwa.  Miasto ma pełną dokumentację projektowa na realizację zadań inwestycyjnych co pozwoli, niezwłocznie po podpisaniu wstępnej promesy o dofinansowaniu, wszcząć postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na realizację robót budowlanych.

A po wyborze wykonawcy robót budowlanych, projekty zostaną zrealizowane w terminach wynikających z procesu technologicznego.

–Nasze projekty wpłyną na poprawę życia mieszkańców miasta, ale też i regionu. Dokumentacja projektowa dla zgłaszanych projektów została przygotowana przy udziale mieszkańców, zatem można stwierdzić, że jest pełna akceptacja mieszkańców do realizacji tych projektów – podkreśla prezydent Szymczyk.

Dwa tygodnie dłużej

Kilka dni temu Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że wydłuża nabór wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych. Samorządowcy mają dwa tygodnie więcej na zgłoszenie swoich projektów. Mogą to robić do 15 sierpnia, a nie do 30 lipca, jak było pierwotnie zaplanowane. Zmienił się także termin, do którego samorządy mogą złożyć wniosek o dostęp do Aplikacji Polski Ład. Upływa on 8 sierpnia.

BGK dodaje, że ważną kwestią dla samorządów jest konieczność zapewnienia wkładu własnego, zapisana w regulaminie Programu. Bank podkreśla, że „posiadanie udziału własnego”, używane w regulaminie, oznacza zobowiązanie wnioskodawcy do „wniesienia udziału własnego w realizację inwestycji, w tym do zapewnienia faktycznego dysponowania tymi środkami, nie później niż w dniu ogłoszenia postępowania zakupowego na realizację inwestycji.

Można z niego otrzymać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania na wybrane inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami. Część samorządów jeszcze czeka.

CZYTAJ TAKŻE: 145 miliardów złotych, czyli Polski Ład z miejskich wpłat

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje
Na majówkę nad morzem dojedziemy w korkach
Inwestycje
Najlepsze samorządowe inwestycje dwóch dekad Polski w Unii Europejskiej
Inwestycje
Lokalne inwestycje finansowane z funduszy UE. "Nie mamy powodów do kompleksów"
Inwestycje
Wznowiono budowy dróg. Wiemy, w których regionach inwestycje będą największe
Inwestycje
Kraków rewitalizuje forty. Zyskują nowe, czasem zaskakujące funkcje