Półmetek kadencji samorządów. Sporo inwestycji.

Walka z pandemią i nierezygnowanie z inwestycji. To prezydenci dużych miast uważają za swój największy sukces w pierwszej połowie samorządowej kadencji 2018-2023.

Publikacja: 10.06.2021 12:29

Łódź nie zwalnia tempa i mimo pandemii jest nadal jednym z najszybciej rozwijających się miast w nas

Łódź nie zwalnia tempa i mimo pandemii jest nadal jednym z najszybciej rozwijających się miast w naszej części Europy.

Foto: AdobeStock

– Przygotowujemy się na wyzwania, które będą tematem przewodnim kolejnych lat – czyli przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu: tak projektujemy przyszłe inwestycje, by duży nacisk położyć na zapewnienie zieleni i terenów przyjaznych do życia, zmniejszających tzw. miejską wyspę ciepła: np. Zielony Plac Grzegórzecki, rewitalizacja Bulwarów Wiślanych, zwiększanie lesistości – wylicza Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Pandemia- wyzwanie kadencji

Wybory samorządowe w 2018 roku odbyły się 23 października – druga tura 5 listopada. I to w listopadzie, na pierwszych sesjach rad miast odbyło się zaprzysiężenie prezydentów, burmistrzów czy wójtów. Od 2018 roku – kadencja trwa pięć lat, więc jej połowa minęła właśnie w maju.

Wyzwaniem dla wszystkich samorządów okazała się pandemia.

– Sprostaliśmy mu dzięki współpracy zarówno ze szpitalem, który wziął na siebie największy ciężar tego zadania, jak i z wojewodą czy Sanepidem – uważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Podkreśla, że pomimo wielu problemów, na jakie napotykało miasto w tym trudnym pandemicznym roku, udało nam się utrzymać zaplanowane inwestycje.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa i Wrocław faworytami inwestorów

– To było niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju Poznania i kontynuacji rozpoczętych kilka lat temu procesów. Konsekwentnie realizowane działania i odważne decyzje dotyczące transportu publicznego czy rozbudowy infrastruktury rowerowej, oznaczające często dość duże i zwykle niepożądane przez kierowców zmiany, zaczynają przynosić efekty – uważa prezydent Poznania

Jak zauważa Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi największym sukcesem wszystkich łodzian, jest to, że Łódź nie zwalnia tempa i mimo pandemii jest nadal jednym z najszybciej rozwijających się miast w naszej części Europy.

– Kontynuujemy największe inwestycje, realizujemy kolejne zielone inicjatywy, przygotowujemy się do wystawy EXPO. Rozpoczęła się budowa łódzkiego metra, rozwijamy Nowe Centrum Łodzi, rewitalizujemy jeszcze więcej ulic i kamienic niż przed Covid – 19. Zwiększamy udział mieszkańców w zarządzaniu miastem – wylicza pani prezydent.

Podkreśla, że w najtrudniejszym momencie władze miasta nie siedziały z założonymi rękoma, ale przygotowały nową strategię rozwoju miasta.

– Dlatego teraz, gdy znoszone sią kolejne obostrzenia i cały świat wychodzi z lockdownu, my już jesteśmy przygotowani na nowa normalność i rzeczywistość – mówi prezydent Zdanowska.

Dostrzec potrzebujących

Także prezydent Majchrowski przypomina, że już ponad rok samorządy działają w specyficznych warunkach pandemii. Mimo to udaje się realizować plany.

– Ruszyła oczekiwana przez mieszkańców budowa tramwaju do Górki Narodowej, przebudowa al. 29 Listopada, zakończyła się przebudowa ul. Myślenickiej. Kończymy realizację Trasy Łagiewnickiej i przygotowujemy się do kolejnych odcinków trzeciej obwodnicy – Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Wreszcie przygotowanie pierwszej tak dużej w Polsce inwestycji w formule PPP: tramwaju do Mistrzejowic – wylicza prezydent Krakowska.

Miasto pracuje nad kolejnym inwestycjami, które mogą być realizowane w zależności od otrzymania finansowania unijnego – przedłużenie linii tramwajowej na Azory, do Rżąki, Złocienia, Przegorzał, realizacja linii tramwajowej w ciągu al. Trzech Wieszczów.

Cały czas Kraków unowocześnia tabor komunikacji miejskiej. Przybywa też terenów zielonych.

– Zrealizowaliśmy dwa osiedla komunalne na ponad 500 mieszkań. Jak nigdy w poprzednich latach rozbudowujemy ofertę miasta dla osób najsłabszych: seniorów, niepełnosprawnych, dzieci. Rozwijamy opiekę wytchnieniową, rozszerzamy ofertę dla seniorów, organizujemy półkolonie letnie i zimowe dla dzieci z niepełnosprawnościami – wylicza prezydent Krakowa.

Kieszonkowe ogrody

Krótszy okres rządzenia miastem ma za sobą prezydent Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz. Po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, w mieście odbyły się przedterminowe wybory 11 marca 2019 roku.

– Gdy już otrząsnęliśmy się po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, przyszła pandemia i czas walki z jej skutkami. Dotąd na pomoc w obliczu pandemii wydaliśmy ponad 24 mln zł – mówi prezydent Dulkiewicz.

Miasto pomaga na wielu frontach seniorom, uczniom, przedsiębiorcom. – Choć pandemia zdominowała nam życie, miasto nadal się rozwija. Realizujemy zarówno duże, jak i małe inwestycje: oddaliśmy do użytku aleję Pawła Adamowicza, inwestycja – wraz z tramwajem i drogą rowerową – kosztowała 243 mln zł. Zakończono przebudowę układu tramwajowo-drogowego na Stogach, co kosztowało 117 mln zł – wylicza pani prezydent.

W mieście udało nam się dokończyć wymianę tramwajów – już 100 proc. gdańskich pojazdów ma niskopodłogowych.

W ciągu dwóch lat uruchomiono dodatkowo ponad 640 miejsc w przedszkolach, a dzięki gdańskiemu bonowi żłobkowemu w takich placówkach pojawiło się ponad tysiąc nowych miejsc. Zbudowaliśmy ponad 360 miejskich mieszkań, a pond 400 wyremontowano.

W Gdańsku przybywa nowych terenów zielonych: miejska farma z ziołami, 14 miejskich ogrodów deszczowych, 4 mniejsze – tzw. ogrody kieszonkowe; tysiące posadzonych drzew.

– Likwidujemy kotłownie węglowe i prowadzimy wymianę tzw. kopciuchów. Za blisko 130 mln budujemy nowe zbiorniki retencyjne – jak ten przy Jaśkowej Dolinie. Ale także regulujemy potoki, rozbudowujemy kanalizację i budujemy wały przeciwpowodziowe –mówi Aleksandra Dulkiewicz.

Zatrzymać deszczówkę

Druga połowa samorządowej kadencji właśnie się rozpoczęła. W Krakowie priorytetem n jest budowa Centrum Muzyki, czyli domu miejskich orkiestr oraz rozpoczęcie zagospodarowywania terenów Wesołej.

– Tak by stało się zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców dzielnicą zieloną, służąca rekreacji, a jednocześnie miejscem spotkań różnych grup społecznych i siedzibą instytucji kultury – mówi prezydent Majchrowski.

Jacek Jaśkowiak prezydent Poznania mówi, że zależy mu na utrzymaniu tych inwestycji, które są impulsem dla przedsięwzięć sektora prywatnego.

– Za inwestycjami idą bowiem nowe miejsca pracy. Ma to ogromne znaczenie dla odbudowy lokalnej gospodarki po pandemii, szczególnie w kontekście dużego wzrostu bezrobocia – tłumaczy prezydent Jaśkowiak

Dodaje, że problemem, z którym podobnie jak inne miasta musimy się mierzyć, są zmiany klimatyczne.

– Najważniejszym wyzwaniem jest retencja. Bez wody nie będziemy bowiem w stanie utrzymywać i rozwijać terenów zielonych. Mających kluczowe znaczenia dla jakości życia w mieście – mówi prezydent Poznania.

Miasto planuje szereg działań, których celem jest ograniczenie odprowadzania wód opadowych do kanalizacji deszczowej. Chodzi o to by w jak największym stopniu zasilały one glebę, były magazynowana i zagospodarowywane.

Następne wybory samorządowe odbędą się w październiku 2023 roku.

– Przygotowujemy się na wyzwania, które będą tematem przewodnim kolejnych lat – czyli przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu: tak projektujemy przyszłe inwestycje, by duży nacisk położyć na zapewnienie zieleni i terenów przyjaznych do życia, zmniejszających tzw. miejską wyspę ciepła: np. Zielony Plac Grzegórzecki, rewitalizacja Bulwarów Wiślanych, zwiększanie lesistości – wylicza Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Pandemia- wyzwanie kadencji

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje
Samorządowe wydatki przed inwestycjami w wiatr. Dołożą się do nich firmy?
Inwestycje
Na majówkę nad morzem dojedziemy w korkach
Inwestycje
Najlepsze samorządowe inwestycje dwóch dekad Polski w Unii Europejskiej
Inwestycje
Lokalne inwestycje finansowane z funduszy UE. "Nie mamy powodów do kompleksów"
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Inwestycje
Wznowiono budowy dróg. Wiemy, w których regionach inwestycje będą największe
Inwestycje
Kraków rewitalizuje forty. Zyskują nowe, czasem zaskakujące funkcje