Nawet w starych blokach mogą powstać windy. Ale nie wszędzie

Warszawa przeznaczy 30 milionów złotych na wyposażenie budynków i lokali mieszkalnych w windy. Podobne działania podejmują też inne miasta, choć nie zawsze jest to możliwe.

Publikacja: 08.07.2021 09:56

Nawet w starych blokach mogą powstać windy. Ale nie wszędzie

Foto: AdobeStock

– Windy instalowane są we wszystkich kamienicach, które przechodzą kompleksową modernizację w ramach rewitalizacji obszarowej centrum. W których lokale na wyższych piętrach przeznaczane są dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi lub jako mieszkania chronione. Do tej pory windy pojawiły się w 10 pierwszych budynkach. Docelowo planowane są w 25 – podaje biuro prasowe łódzkiego ratusza.

Ułatwić wyjście z domu

Warszawa przystąpiła do programu budowy wind w budynkach mieszkalnych wielokondygnacyjnych należących do miasta. Na ten cel w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej w latach 2019-2021 zostały zarezerwowane środki w wysokości 30 milionów złotych. Jak tłumaczą stołeczni urzędnicy rozwiązanie problemu dostępności budynków i lokali mieszkalnych dla osób o ograniczonej mobilności w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi to konieczność.

– Chcemy by zarówno seniorzy, jak i osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogły aktywnie uczestniczyć w życiu miasta, jednak często to właśnie wyjście z domu stanowi dla nich największą barierę, dlatego realizujemy program budowy wind w budynkach wielokondygnacyjnych – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.

Pierwsza winda przy ul. Ząbkowskiej na Pradze-Północ już działa. W trakcie realizacji jest kolejnych 25 na Pradze-Północ, Pradze-Południe i w Śródmieściu, które do końca bieżącego roku powinny być oddane do użytku. Wind przybędzie także w roku 2022. Zaplanowano 14 takich inwestycji. Obecnie trwają prace przygotowawcze.

W ramach programu Warszawa nie tylko instaluje windy, ale również refunduje budowę wind w nieruchomościach należących do miasta lub partycypuje w kosztach budynku należących do wspólnot mieszkaniowych, w których miasto posiada udziały i będzie pokrywać koszty proporcjonalnie do nich.

Winda w kamienicy

Nie tylko Warszawa chce – uwolnić „więźniów czwartego piętra”, bo tak mówi się o osobach z niepełnosprawnościami, czy starszych, które nie mogą wyjść z własnych mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach.

W Poznaniu windy montowane są w dwóch blokach komunalnych: przy ul. Opolskiej (oba są pięciokondygnacyjne).

– Realizując nowe inwestycje komunalne uwzględniamy potrzeby seniorów oraz osób z ograniczoną mobilnością. Projektując lokale mieszkalne na najniższych kondygnacjach stosowane są rozwiązania architektoniczne umożliwiające bezpieczne i funkcjonalne korzystanie z mieszkania. Chodzi o m.in. bezkolizyjne wejście do budynku, poszerzone przejścia w mieszkaniu pomiędzy pomieszczeniami. – mówi Konrad Gieżek, dyrektora Pionu Zarządu ZKZL w Poznaniu.

Przyznaje, że w przypadku starszego budownictwa aktualnie spółka prowadzi modernizację kilku kamienic. W budynku przy ul. Garbary 41 powstaną mieszkania przeznaczone dla seniorów. W ramach inwestycji planowana jest instalacja windy. Dodatkowo na parterze przewidziana jest świetlica dla seniorów.

Czasem konserwator nie pozwala

Ale nie wszystkie miasta inwestują w windy w swoich budynkach. W Gdańskich Nieruchomości ponad 90 proc. stanowią budynki przedwojenne, zwykle z ochroną konserwatora, w ścisłej zabudowie a tam montaż windy nie jest możliwy.

– Tam, gdzie jest taka konieczność, dla zapewnienia komfortu użytkowania lokali przez osoby z niepełnosprawnościami, stosowane są alternatywne formy dostosowania, np. podjazdy czy rampy – mówi Joanna Bieganowska, z gdańskiego magistratu.

Dodaje, że osoby z niepełnosprawnościami otrzymują lokale mieszkalne w nowym zasobie, który jest w pełni dostosowany do potrzeb h mieszkańców, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia, bo mają windy. Również we Wrocławiu średni wiek budynków będących w 100 procentach własnością miasta to ok. 100 lat, a średni stopień zużycia tych budynków – 44,26 procent.

– Z ogólnej liczby 1 281 budynków będących w 100 procentach własnością miasta tych wybudowanych po 2000 roku jest tylko 104. Zdecydowana większość budynków mieszkalnych powstała przed II wojną światową, a wiele z nich jest objętych opieką konserwatorską – przyznaje Wojciech Koerber, z wrocławskiego ratusza.

Dodaje, że to spory problem, gdy chodzi o wyposażanie ich w dźwigi windowe. – Owszem, pojawiają się wnioski wspólnot i podejmowane są uchwały, niemniej istnieją różne przeszkody jak plan zagospodarowania przestrzennego i miejski konserwator zabytków, który de facto takich rozwiązań nie dopuszcza – zauważa urzędnik.

W latach 2020-2025 będą prowadzone remonty gminnych budynków mieszkalnych, by polepszyć ich stan techniczny. Chodzi m.in. o likwidację toalet usytuowanych poza budynkami. – Priorytetem remontów będzie usuwanie stanów awaryjnych zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców oraz konstrukcji technicznej budynków, zmiana sposobu ogrzewania opartego na paliwach stałych wylicza Wojciech Koerber.

Przyznaje, że miasto stosownie do posiadanych udziałów partycypuje w remontach i modernizacjach budynków, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe.

– Jeśli dana wspólnota dysponuje zgromadzonymi funduszami i nie ma prawno-technicznych przeciwwskazań, miasto może partycypować w pokryciu kosztów instalacji windy. A średni koszt takiego montażu dla 4-piętrowego budynku to wydatek rzędu 200 tys. zł.

Proponują zamianę mieszkania

W Lublinie Zarząd Nieruchomości Komunalnych w pierwszej kolejności skupia się na realizacji potrzeb remontowych wynikających z przeglądów rocznych i pięcioletnich, mających wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców.

– Staramy się aby osoby o ograniczonej mobilności otrzymywały przydziały na lokale położone na najniższych kondygnacjach lub w budynkach z windami – zapewnia Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie.

Jak podaje stołeczny ratusz dla podmiotów prywatnych istnieje możliwość wsparcia finansowego ze źródeł zewnętrznych tj.: programy wyrównywania różnic, czy programu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – BGK Fundusz Dostępności.

– Windy instalowane są we wszystkich kamienicach, które przechodzą kompleksową modernizację w ramach rewitalizacji obszarowej centrum. W których lokale na wyższych piętrach przeznaczane są dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi lub jako mieszkania chronione. Do tej pory windy pojawiły się w 10 pierwszych budynkach. Docelowo planowane są w 25 – podaje biuro prasowe łódzkiego ratusza.

Ułatwić wyjście z domu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje
Ruszyła nowa fala prac na budowach linii tramwajowych
Inwestycje
Szkolny dzwonek na placu budowy. Przeciąga się część wakacyjnych remontów
Inwestycje
W Małopolsce właśnie przybyło szybkich dróg
Inwestycje
Samorządy inwestują w infrastrukturę i komunikację
Materiał Promocyjny
Transformacja napędzana biomasą
Inwestycje
Z myślą o najmłodszych. Miasta rewitalizują place zabaw