– Windy instalowane są we wszystkich kamienicach, które przechodzą kompleksową modernizację w ramach rewitalizacji obszarowej centrum. W których lokale na wyższych piętrach przeznaczane są dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi lub jako mieszkania chronione. Do tej pory windy pojawiły się w 10 pierwszych budynkach. Docelowo planowane są w 25 – podaje biuro prasowe łódzkiego ratusza.
Ułatwić wyjście z domu
Warszawa przystąpiła do programu budowy wind w budynkach mieszkalnych wielokondygnacyjnych należących do miasta. Na ten cel w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej w latach 2019-2021 zostały zarezerwowane środki w wysokości 30 milionów złotych. Jak tłumaczą stołeczni urzędnicy rozwiązanie problemu dostępności budynków i lokali mieszkalnych dla osób o ograniczonej mobilności w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi to konieczność.
– Chcemy by zarówno seniorzy, jak i osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogły aktywnie uczestniczyć w życiu miasta, jednak często to właśnie wyjście z domu stanowi dla nich największą barierę, dlatego realizujemy program budowy wind w budynkach wielokondygnacyjnych – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.
Pierwsza winda przy ul. Ząbkowskiej na Pradze-Północ już działa. W trakcie realizacji jest kolejnych 25 na Pradze-Północ, Pradze-Południe i w Śródmieściu, które do końca bieżącego roku powinny być oddane do użytku. Wind przybędzie także w roku 2022. Zaplanowano 14 takich inwestycji. Obecnie trwają prace przygotowawcze.
W ramach programu Warszawa nie tylko instaluje windy, ale również refunduje budowę wind w nieruchomościach należących do miasta lub partycypuje w kosztach budynku należących do wspólnot mieszkaniowych, w których miasto posiada udziały i będzie pokrywać koszty proporcjonalnie do nich.