Niezwykła biblioteka. Miasta stawiają na kulturę

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale – w Łodzi powstaje jedna z najnowocześniejszych instytucji kultury. Mediateka. Budowa podobnej placówki niedługo ma ruszyć także w Szczecinie.

Publikacja: 26.06.2021 10:54

Niezwykła biblioteka. Miasta stawiają na kulturę

Foto: mat.pras

– Dwie wille, które zbudował Ludwik Meyer, a które przetrwały do dziś i obecnie przechodzą generalny remont i przebudowę. W zabytkowym budynku pod numerem 5 na naszych oczach powstaje nowoczesna Mediateka MeMo. Jestem przekonana, że to miejsce stanie się centrum życia kulturalnego w naszym mieście – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Nowe życie starych willi

Łódzka Mediateka MeMo będzie się mieściła w zabytkowej willi przy ul. Moniuszki 5, najnowocześniejsza filia Biblioteki Miejskiej. A w sąsiednim budynku pod trójką znajdą się  wydziały Urzędu Miasta.

Przed rozpoczęciem rewitalizacji wille groziły katastrofą budowalną, a ściany frontowe od strony ul. Moniuszki były podparte, by nie przewróciły się na ulicę.

W budynkach nie było stropów, części ścian, a dach groził zawaleniem. Dlatego wewnętrzną konstrukcję obiektów trzeba było wybudować od nowa. Jedynie zewnętrzne ściany są historyczne. Udało się na nich zachować sporo zabytkowych elementów sztukatorskich i zdobień elewacyjnych.

Prace budowlane w budynku przyszłej Mediateki obejmują budynek, oficynę, dziedziniec i ogród. A w dawnych pomieszczeniach mieszkalnych powstanie wielofunkcyjna sala z antresolą, która zostanie połączona z ogrodem, druga sala ze zbiorami Mediateki oraz studio do nagrań lektorskich.

W kolejnych pomieszczeniach znajdą się trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Przestrzeń wystawiennicza powstanie w przeszklonym dziedzińcu, gdzie znajdzie się również miejsce na kawiarnię.

–  Powstaną tu również, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, pracownie artystyczne oraz pomieszczenia, w których będzie można organizować warsztaty i szkolenia. Oba budynki będą ze sobą połączone przeszklonymi kładkami, a czytelnicy będą wchodzić do Mediateki przez dziedziniec ze szklanym dachem – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Projektanci przewidzieli też windę, aby budynek był dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Także toalety będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace budowlane mają zakończyć się w ostatnim kwartale tego roku. Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3 i 5, wraz z inwestycją przy ulicy Tuwima 10 realizowana jest w ramach Programu Nowe Centrum Łodzi. Koszt inwestycji to 36,25 mln  zł brutto.

Nie tylko wypożyczalnia, ale coś więcej

Nowa mediateka będzie też w Szczecinie. Powstanie na Prawobrzeżu  u zbiegu ul. Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej.

– Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia przetargu. Rozpoczęcie prac nastąpić po rozstrzygnięciu przetargu, prawdopodobnie pod koniec roku – mówi Marta Kufel, ze szczecińskiego ratusza.

Powstanie tam dwupiętrowy budynek o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. mkw. To ma być nowoczesne centrum kultury.

– Będzie to obiekt  użyteczności publicznej. Projekt zakłada korzystanie z funkcji kulturalnej i edukacyjnej: czytelni, biblioteki, części multimedialnej, widowiskowej i przestrzeni przeznaczonej na ekspozycje dzieł. Dodatkowymi funkcjami jest funkcja administracyjna i komercyjna – wylicza Marta Kufel.

W Mediatece ma znaleźć się m.in.: wypożyczalnia dla dorosłych z księgozbiorem około 50 tys. woluminów, wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, czytelnia, sala teatralno-konferencyjna, pracownia komputerowa i przestrzeń wystawiennicza.

Urzędnicy zapowiadają, że jeśli nie wystąpią opóźnienia związane m.in. z takimi kwestiami jak: zmiany dokumentacji projektowej, konieczność wykonania prac dodatkowych, usunięcie kolizji z istniejącymi już mediami (teren inwestycji jest bardzo zurbanizowany), wyłonieniem  wykonawcy czy też poprawkami przed odbiorem końcowym to obiekt powinna być gotowa w pierwszej połowie 2024 roku. Ma kosztować prawie 24 mln zł.

– W związku z tym, że nie można przewidzieć sytuacji związanej z trwającą od kilkunastu miesięcy pandemią koronawirusa, na chwilę obecna nie planujemy podobnej inwestycji. Oczywiście niewykluczone jest, że podobne zadania będą mogły być realizowane w przyszłości po unormowaniu sytuacji – mówi Marta Kufel.

– Dwie wille, które zbudował Ludwik Meyer, a które przetrwały do dziś i obecnie przechodzą generalny remont i przebudowę. W zabytkowym budynku pod numerem 5 na naszych oczach powstaje nowoczesna Mediateka MeMo. Jestem przekonana, że to miejsce stanie się centrum życia kulturalnego w naszym mieście – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Nowe życie starych willi

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje
Najlepsze samorządowe inwestycje dwóch dekad Polski w Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Inwestycje
Lokalne inwestycje finansowane z funduszy UE. "Nie mamy powodów do kompleksów"
Inwestycje
Wznowiono budowy dróg. Wiemy, w których regionach inwestycje będą największe
Inwestycje
Kraków rewitalizuje forty. Zyskują nowe, czasem zaskakujące funkcje
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Inwestycje
Ostre zakręty i korki. Szukają miejsca dla nowej drogi pod Krakowem