Niezwykła biblioteka. Miasta stawiają na kulturę

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale – w Łodzi powstaje jedna z najnowocześniejszych instytucji kultury. Mediateka. Budowa podobnej placówki niedługo ma ruszyć także w Szczecinie.

Publikacja: 26.06.2021 10:54

Niezwykła biblioteka. Miasta stawiają na kulturę

Foto: mat.pras

– Dwie wille, które zbudował Ludwik Meyer, a które przetrwały do dziś i obecnie przechodzą generalny remont i przebudowę. W zabytkowym budynku pod numerem 5 na naszych oczach powstaje nowoczesna Mediateka MeMo. Jestem przekonana, że to miejsce stanie się centrum życia kulturalnego w naszym mieście – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Nowe życie starych willi

Łódzka Mediateka MeMo będzie się mieściła w zabytkowej willi przy ul. Moniuszki 5, najnowocześniejsza filia Biblioteki Miejskiej. A w sąsiednim budynku pod trójką znajdą się  wydziały Urzędu Miasta.

Przed rozpoczęciem rewitalizacji wille groziły katastrofą budowalną, a ściany frontowe od strony ul. Moniuszki były podparte, by nie przewróciły się na ulicę.

W budynkach nie było stropów, części ścian, a dach groził zawaleniem. Dlatego wewnętrzną konstrukcję obiektów trzeba było wybudować od nowa. Jedynie zewnętrzne ściany są historyczne. Udało się na nich zachować sporo zabytkowych elementów sztukatorskich i zdobień elewacyjnych.

Prace budowlane w budynku przyszłej Mediateki obejmują budynek, oficynę, dziedziniec i ogród. A w dawnych pomieszczeniach mieszkalnych powstanie wielofunkcyjna sala z antresolą, która zostanie połączona z ogrodem, druga sala ze zbiorami Mediateki oraz studio do nagrań lektorskich.

W kolejnych pomieszczeniach znajdą się trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Przestrzeń wystawiennicza powstanie w przeszklonym dziedzińcu, gdzie znajdzie się również miejsce na kawiarnię.

–  Powstaną tu również, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, pracownie artystyczne oraz pomieszczenia, w których będzie można organizować warsztaty i szkolenia. Oba budynki będą ze sobą połączone przeszklonymi kładkami, a czytelnicy będą wchodzić do Mediateki przez dziedziniec ze szklanym dachem – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Projektanci przewidzieli też windę, aby budynek był dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Także toalety będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace budowlane mają zakończyć się w ostatnim kwartale tego roku. Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3 i 5, wraz z inwestycją przy ulicy Tuwima 10 realizowana jest w ramach Programu Nowe Centrum Łodzi. Koszt inwestycji to 36,25 mln  zł brutto.

Nie tylko wypożyczalnia, ale coś więcej

Nowa mediateka będzie też w Szczecinie. Powstanie na Prawobrzeżu  u zbiegu ul. Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej.

– Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia przetargu. Rozpoczęcie prac nastąpić po rozstrzygnięciu przetargu, prawdopodobnie pod koniec roku – mówi Marta Kufel, ze szczecińskiego ratusza.

Powstanie tam dwupiętrowy budynek o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. mkw. To ma być nowoczesne centrum kultury.

– Będzie to obiekt  użyteczności publicznej. Projekt zakłada korzystanie z funkcji kulturalnej i edukacyjnej: czytelni, biblioteki, części multimedialnej, widowiskowej i przestrzeni przeznaczonej na ekspozycje dzieł. Dodatkowymi funkcjami jest funkcja administracyjna i komercyjna – wylicza Marta Kufel.

W Mediatece ma znaleźć się m.in.: wypożyczalnia dla dorosłych z księgozbiorem około 50 tys. woluminów, wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, czytelnia, sala teatralno-konferencyjna, pracownia komputerowa i przestrzeń wystawiennicza.

Urzędnicy zapowiadają, że jeśli nie wystąpią opóźnienia związane m.in. z takimi kwestiami jak: zmiany dokumentacji projektowej, konieczność wykonania prac dodatkowych, usunięcie kolizji z istniejącymi już mediami (teren inwestycji jest bardzo zurbanizowany), wyłonieniem  wykonawcy czy też poprawkami przed odbiorem końcowym to obiekt powinna być gotowa w pierwszej połowie 2024 roku. Ma kosztować prawie 24 mln zł.

– W związku z tym, że nie można przewidzieć sytuacji związanej z trwającą od kilkunastu miesięcy pandemią koronawirusa, na chwilę obecna nie planujemy podobnej inwestycji. Oczywiście niewykluczone jest, że podobne zadania będą mogły być realizowane w przyszłości po unormowaniu sytuacji – mówi Marta Kufel.

– Dwie wille, które zbudował Ludwik Meyer, a które przetrwały do dziś i obecnie przechodzą generalny remont i przebudowę. W zabytkowym budynku pod numerem 5 na naszych oczach powstaje nowoczesna Mediateka MeMo. Jestem przekonana, że to miejsce stanie się centrum życia kulturalnego w naszym mieście – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Nowe życie starych willi

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Jarocin gotowy na zmianę klimatu
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Inwestycje
Tramwaj do Wilanowa przyhamował. Prace na ostatnim odcinku zatrzymane przez sąd
Inwestycje
Rządowy program modernizacji oświetlenia. Trzy tygodnie na składanie wniosków
Inwestycje
Nowe obwodnice na Podkarpaciu. Otwarcie ofert w pierwszej inwestycji za miesiąc
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Inwestycje
TriQube z szeroką gamą usług
Inwestycje
Częstochowa boi się remontu autostradowej obwodnicy miasta