Komisja skierowała list do marszałków województwa lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz małopolskiego. Zaznacza w nim, że działania związane z postępowaniem wobec Polski w sprawie uchwał anty-LGBT zostało wszczęte już 14 lipca. W liście Komisji do marszałków województw czytamy, że „Komisja uważa, że władze polskie nie dokonały pełnej i właściwej odpowiedzi na jej zapytanie dotyczące charakteru i wpływu stanowisk, deklaracji oraz rezolucji w „strefach wolnych od ideologii LGBTIQ”, przyjętych przez wasze regionalne władze”.

Całą treść listu opublikował na swoim profilu na Twitterze Atlas Nienawiści.

Komisja wyraża też zaniepokojenie, że Polska nie przestrzega unijnych wymogów antydyskryminacyjnych przy wydatkowaniu funduszy UE oraz wyjaśnia, że środki przeznaczone dla Polski z budżetu UE są zagrożone, jeśli regiony i gminy nie zapewnią równego traktowania obywateli. Oczekuje też polskiego stanowiska w sprawie m.in. przyczyn obowiązywania uchwał oraz wyjaśnienia ich zgodności z prawem unijnym.

Termin na ustosunkowanie się do zarzutów Komisji mija 15 września, tymczasem władze wymienionych samorządów nie podjęły żadnych działań. Dodatkowo Małopolska i Lubelszczyzna, głosami radnych z Prawa i Sprawiedliwości, odrzuciły wnioski o uchylenie dyskryminujących uchwał.

Już teraz wstrzymane zostały wypłaty ponad 126 mln euro z programu REACT-EU, czyli wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy. Te środki mogłyby wesprzeć przedsiębiorców oraz służbę zdrowia. Tymczasem Małopolska traci ponad 33,5 mln euro, woj. łódzkie ponad 26 mln euro, lubelskie niemal 26 mln euro, podkarpackie 24,6 mln euro a świętokrzyskie niemal 16 mln euro. Docelowo samorządy mogą stracić nawet ok. 10 mld euro każdy.

W ciągu ostatnich dwóch lat, niemal 100 regionów i gmin obejmujących jedną trzecią terytorium Polski przyjęło dyskryminacyjne uchwały, określane jako „prorodzinne” lub „anty-LGBT”, co budzi coraz większy sprzeciw na arenie międzynarodowej.