Która branża oferuje najlepsze zarobki? Najświeższe zestawienie

Sprzeciw miast budzi m.in. proponowany w ramach KPO podział pieniędzy
Fot. Pixabay

Opublikowane na początku tygodnia Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń nie pozostawia wątpliwości: nadal rekordowe zarobki gwarantuje branża IT. Inna sprawa, że nie uciekła ona innym topowym branżom daleko.

7004 zł brutto – na takie przeciętne wynagrodzenie w branży technologii informatycznych mogli liczyć pracownicy. Choć nie jest to astronomiczna i niewyobrażalna suma, jest to niewątpliwie rekord polskiego rynku pracy.

Ścisła czołówka

Inna sprawa, że informatykom po pietach depczą bankowcy, z przeciętnym wynagrodzeniem na poziomie 6813 zł brutto. Tu atrakcyjność branży może ograniczać fakt, że większość działających w Polsce banków w bardziej lub mniej radykalny sposób planuje redukcje zatrudnienia.

Podium domyka branża telekomunikacyjna, gdzie średnia pensja dobija poziomu 6075 zł brutto – wynika z przygotowywanego dla portalu wynagrodzenia.pl zestawienia.

Kolejne miejsca na liście zajmują branże, które oscylują wokół poziomu przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (wyliczonego właśnie dla lutego 2021 r. przez GUS na poziomie 5568,82 zł brutto). To ubezpieczenia (5936 zł), energetyka (5800 zł), przemysł ciężki (5700 zł), usługi dla biznesu (5500 zł), przemysł lekki (5450 zł), budownictwo (5170 zł), media, wydawnictwa, reklama i PR (5094 zł).

CZYTAJ TAKŻE: Warto pracować w urzędzie? Oto zarobki samorządowców

Ostatnie miejsca w stawce zajmują branże tyleż szacowne, co fatalnie w ostatnich latach płatne: usługi dla ludności, nauka i szkolnictwo oraz kultura i sztuka. W dwóch pierwszych średnia płaca sięga 4075 zł brutto, w ostatniej – spada do 4000 zł brutto.

Pracownicy szeregowi

Nieco wcześniej portal wynagrodzenia.pl badał też płace pracowników szeregowych w rozmaitych branżach. Z tego wcześniejszego badania wynika, iż przeciętna pensja pracownika szeregowego w Polsce to 3693 zł brutto (choć w branży IT jest to już 4800 zł) – ale występują tu także znaczne różnice regionalne, w niektórych przypadkach sięgające kwoty 700 zł (między oferującym najlepsze płace województwem mazowieckim, a tym z najniższymi stawkami, czyli świętokrzyskim).

Pod względem regionalnym zatem przodują tu Mazowsze, Dolny Śląsk i Małopolska. Najniższe płace dla pracowników szeregowych oferują Warmia i Mazury, Lubelszczyzna oraz województwo kujawsko-pomorskie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szanse i wyzwania PPP

Partnerstwo publiczno-prywatne w centrum zainteresowania ekspertów – samorządowców, przedsiębiorców oraz prawników. Rozmawiali oni o ...

Krzysztof Żuk: Nowa reforma to 160 mln zł strat dla Lublina

Trzeba wzmacniać samodzielność finansową samorządów, a nie ją osłabiać – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent ...

Dużo więcej Polaków będzie głosować w innym miejscu niż dotąd

Jeszcze tylko dziś można w swojej gminie pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, które ...

Do gry o pieniądze dla gmin turystycznych włącza się nowy gracz

W 2019 roku stolicę Małopolski odwiedziło ponad 14 mln osób, które wydały w mieście ...

Z narzędziami do zamówień wszystko w porządku

Nie można odrzucić oferty z tego tylko powodu, że została opatrzona podpisem kwalifikowanym, w ...

Parkowanie bezpłatne, ale nie wszędzie

W ramach zmian wprowadzanych w obliczu epidemii koronawirusa władze części miast rezygnują z poboru ...