Bezrobocie wypełza. Ale to nie w górach uderza najbardziej

Zwiększyła się też liczba powiatów, gdzie bezrobocia przekracza 10 proc., obecnie mamy ich już 106.
Fot. Pixabay

Pandemia mocno namieszała na lokalnych rynkach pracy. W powiecie kołobrzeskim bezrobocie wzrosło najbardziej, prawie cztery razy bardziej niż średnio w kraju.

– Na koniec 2020 r. mieliśmy 74 powiaty ze stopą bezrobocia poniżej 5 proc., podczas gdy rok wcześniej było ich aż 132 – wyliczył Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na podstawie ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Dobra i zła wiadomość

To zarówno dobra, jak i zła informacja. Dobra, bo wciąż można wymienić wiele miejsc w Polsce (co piąty powiat w kraju), gdzie bezrobocia praktycznie nie ma, a znalezienie pracy po jej utracie jest stosunkowo łatwe. To głównie miasta, otaczające je miejscowości i te powiaty, gdzie działa dużo silnych firm. Pierwsza piątka pod względem najniższej stopy bezrobocia to Katowice (1,7 proc.), Warszawa (1,8 proc.), Poznań, powiat poznański i powiat kępiński (po 2 proc.).

Gorzej, że równie duża jest grupa powiatów, które utraciły miano rynku pracy o naturalnym bezrobociu (tj. wskaźnik przekroczył tam 5 proc.). Dotyczy to np. Łodzi (wzrost stopy bezrobocia w ciągu roku z 4,8 do 5,9 proc.), Lublina (z 5 do 5,6 proc.), Rzeszowa (z 4,8 do 5,7 proc.), czy Kielc (z 4,9 proc. do 5,6 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Kryzys nie oszczędza nikogo, cierpią bogaci i biedni

Pocieszające może być, że wzrost nie był tam wyjątkowo duży, znacznie gorzej pandemia obeszła się z prawie 30 powiatowymi rynkami pracy, gdzie stopa bezrobocia wzrosła o 2 pkt. proc. i więcej, podczas gdy średnio w kraju wzrost wyniósł 1 pkt.

Nad morzem najgorzej

– Uderzające jest, że co czwarty podmiot w tej grupie, to miejscowości nadmorskie, z powiatem kołobrzeskim (gdzie stopa bezrobocia wzrosła o 3,7 pkt. proc., do 5 proc.), koszalińskim, słupskim i miastem Słupsk – zauważa Kubisiak. W ogóle w całym województwie pomorskim i zachodniopomorskim bezrobocie wzrosło najbardziej (odpowiednio o 1,4 i 1,5 pkt. proc.).

– Zwiększyła się też liczba powiatów, gdzie bezrobocie przekracza 10 proc., obecnie mamy ich już 106, rok temu było ich 74 – zaznacza Kubisiak. W ciągu ostatniego roku do tej grupy dołączył np. Bytom, Grudziądz, czy Przemyśl.

Pięć powiatów, gdzie już od lat utrzymuje się najwyższe bezrobocie w Polsce, to powiat szydłowiecki na Mazowszu (który jest jednym w Polsce o stopie powyżej 20 proc.), dwa powiaty z woj. warmińsko-mazurskiego: kętrzyński i braniewski oraz dwa z woj. zachodniopomorskiego: choszczeński i białogardzki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kielce: najpierw budżet na przyszły rok, potem może referendum

Najwcześniej w styczniu kieleccy radni zajmą się wnioskiem w sprawie referendum dotyczącego odwołania prezydenta ...

Rewitalizacja z duszą i z miejskim mecenatem

Hotel i biura w fabryce fortepianów, mieszkania w wytwórni mydła i w starej kamienicy. ...

Piękna rocznica w cieniu recentralizacji państwa

Samorządowcy są dumni z osiągnięć 30-lecia. Ale z dezaprobatą patrzą na działania rządu, który ...

Uwag kilka o metropoliach

Aglomeracje i metropolie jako samodzielne, wyodrębnione prawnie jednostki samorządu terytorialnego stanowią ważną część ustroju ...

Parkowanie będzie droższe już za miesiąc

Od września można już podnosić zamrożone od kilkunastu lat maksymalne stawki opłat. Samorządy obawiają ...

Samorządowcy: Tarcza 4.0 wymaga korekty

Powołania koordynatora ds. dostępności w późniejszym terminie oraz odroczenia w czasie przekazania informacji o ...