Warto pracować w urzędzie? Oto zarobki samorządowców

Średnia pensja w samorządach wynosi dzisiaj 3740 zł brutto, czyli niespełna 2,7 tys. „na rękę”.
Fot. Pixabay

Chociaż w wielu małych gminach samorząd jest nie tylko największym, ale też najbardziej stabilnym i najlepiej płacącym pracodawcą, to średnie wynagrodzenia urzędników nie skuszą dobrych specjalistów i menedżerów.

Średnia pensja w samorządach wynosi dzisiaj 3740 zł brutto, czyli niespełna 2,7 tys. „na rękę”, a obniża ją duża liczba urzędników zarabiających minimalną płacę – wynika z analizy firmy doradczej Aesco Group. Według jej danych, informacje GUS o średnich miesięcznych zarobkach w samorządach na poziomie 5300 zł brutto nie pokazują pełnego obrazu sytuacji płacowej lokalnej administracji. Na kwotę podaną przez GUS składają się bowiem również uśrednione trzynaste pensje, odprawy, premie i nagrody.

Pensje pożerają budżety

Aesco Group sprawdziła więc, ile faktycznie wynosi podstawowa płaca w samorządach, biorąc pod uwagę sumę wydatków na podstawowe wynagrodzenia brutto w administracji samorządowej i liczbę zatrudnionych pracowników. Wyliczona w ten sposób średnia płaca jest prawie o 30 proc. niższa od średniej z danych GUS.

Jak zwraca uwagę Mariusz Gołaszewski, prezes Aesco Group, obecnymi wynagrodzeniami trudno przyciągnąć do pracy w urzędzie wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w dużych miastach.

Pandemia dodatkowo zwiększyła te trudności; nie dość, że obniżyła dochody samorządów, to jednocześnie wymusiła wzrost wydatków na walkę ze skutkami koronawirusa. Do tego doszła podwyżka płacy minimalnej. Z danych Aesco Group wynika, że coraz większą część budżetów jednostek samorządów terytorialnego pochłaniają wynagrodzenia na bazowych stanowiskach. Chodzi tu nie tylko o urzędników, ale także o pracowników zatrudnionych w usługach komunalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz chciał na początek obniżyć pensję sobie. Radni się nie zgodzili

W rezultacie część gmin ma problemy z pokryciem należnych składek pracowniczych nawet przy obecnych wynagrodzeniach. Tym bardziej brakuje im pieniędzy na podwyżki dla urzędników zarabiających powyżej ustawowego minimum czy na finansowanie etatów np. w wydziałach kontroli. – Pojawia się także problem ze znalezieniem młodych pracowników, gotowych zastąpić tych odchodzących na emeryturę – twierdzą eksperci Aesco Group.

Małe pieniądze, wielka odpowiedzialność

Wprawdzie można się spodziewać, że kryzys pandemii zwiększy zainteresowanie pracą w samorządach (tak jak to miało miejsce w czasie kryzysu finansowego), ale – przy wciąż niewielkim bezrobociu i dużym zapotrzebowaniu na specjalistów w sektorze prywatnym – samorządy nie będą zbyt konkurencyjne w walce o talenty.

W rezultacie niełatwo im będzie o dobrych specjalistów i menedżerów, tym bardziej, że przed trzema laty obniżono o 20 proc. wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów, oraz starostów i marszałków województw. Teraz rosnąca inflacja jeszcze bardziej obniża ich zarobki, z których muszą też ponosić wydatki związane z pełniona funkcją.

– Polskie prawo nie przewiduje funduszu reprezentacyjnego dla włodarzy, mimo że pełnią oni takie funkcje – przypominają eksperci Aesco Group. Jak zaznacza Mariusz Gołaszewski, wysokość pensji urzędników w samorządach naprawdę nie jest wygórowana, a odpowiedzialność bywa ogromna. Przy takim poziomie płac coraz trudniej będzie urzędom przyciągać nowych pracowników – ostrzega Gołaszewski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Długi najemców komunalnych idą w miliony

Najemcy mieszkań komunalnych są winni setki miliony złotych. Odzyskanie zaległego czynszu nie jest proste. ...

Władze Bydgoszczy: firmy powinny płacić więcej za wywóz śmieci

Biurowce, galerie handlowe czy hotele powinny więcej płacić za wywóz śmieci. Dzięki temu spadną ...

Słynne tężnie będą jak nowe

13Ciechocińskie tężnie solankowe – symbol najsławniejszego polskiego uzdrowiska, źródło mikroklimatu, dla którego zjeżdżają do ...

Opłata klimatyczna za wdychanie smogu? WSA wydał wyrok

Miasta z zanieczyszczonym powietrzem nie powinny pobierać taksy klimatycznej. Taką próbę podjął m.in. Szczyrk ...

Jak cyfryzacja zmienia polską szkołę

Branża informatyczna stworzyła dla sektora oświaty rozwiązania, które wprowadzają nową jakość w codziennym zarządzaniu ...

Rynki biurowe idą na rekord

Na lokalnych rynkach biurowych trwa hossa, a przestrzeni do prowadzenia biznesu przybywa w wykładniczym ...