Chociaż w wielu małych gminach samorząd jest nie tylko największym, ale też najbardziej stabilnym i najlepiej płacącym pracodawcą, to średnie wynagrodzenia urzędników nie skuszą dobrych specjalistów i menedżerów.
Średnia pensja w samorządach wynosi dzisiaj 3740 zł brutto, czyli niespełna 2,7 tys. „na rękę”, a obniża ją duża liczba urzędników zarabiających minimalną płacę – wynika z analizy firmy doradczej Aesco Group. Według jej danych, informacje GUS o średnich miesięcznych zarobkach w samorządach na poziomie 5300 zł brutto nie pokazują pełnego obrazu sytuacji płacowej lokalnej administracji. Na kwotę podaną przez GUS składają się bowiem również uśrednione trzynaste pensje, odprawy, premie i nagrody.
Pensje pożerają budżety
Aesco Group sprawdziła więc, ile faktycznie wynosi podstawowa płaca w samorządach, biorąc pod uwagę sumę wydatków na podstawowe wynagrodzenia brutto w administracji samorządowej i liczbę zatrudnionych pracowników. Wyliczona w ten sposób średnia płaca jest prawie o 30 proc. niższa od średniej z danych GUS.
Jak zwraca uwagę Mariusz Gołaszewski, prezes Aesco Group, obecnymi wynagrodzeniami trudno przyciągnąć do pracy w urzędzie wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w dużych miastach.
Pandemia dodatkowo zwiększyła te trudności; nie dość, że obniżyła dochody samorządów, to jednocześnie wymusiła wzrost wydatków na walkę ze skutkami koronawirusa. Do tego doszła podwyżka płacy minimalnej. Z danych Aesco Group wynika, że coraz większą część budżetów jednostek samorządów terytorialnego pochłaniają wynagrodzenia na bazowych stanowiskach. Chodzi tu nie tylko o urzędników, ale także o pracowników zatrudnionych w usługach komunalnych.
CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz chciał na początek obniżyć pensję sobie. Radni się nie zgodzili
W rezultacie część gmin ma problemy z pokryciem należnych składek pracowniczych nawet przy obecnych wynagrodzeniach. Tym bardziej brakuje im pieniędzy na podwyżki dla urzędników zarabiających powyżej ustawowego minimum czy na finansowanie etatów np. w wydziałach kontroli. – Pojawia się także problem ze znalezieniem młodych pracowników, gotowych zastąpić tych odchodzących na emeryturę – twierdzą eksperci Aesco Group.
Małe pieniądze, wielka odpowiedzialność
Wprawdzie można się spodziewać, że kryzys pandemii zwiększy zainteresowanie pracą w samorządach (tak jak to miało miejsce w czasie kryzysu finansowego), ale – przy wciąż niewielkim bezrobociu i dużym zapotrzebowaniu na specjalistów w sektorze prywatnym – samorządy nie będą zbyt konkurencyjne w walce o talenty.
W rezultacie niełatwo im będzie o dobrych specjalistów i menedżerów, tym bardziej, że przed trzema laty obniżono o 20 proc. wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów, oraz starostów i marszałków województw. Teraz rosnąca inflacja jeszcze bardziej obniża ich zarobki, z których muszą też ponosić wydatki związane z pełniona funkcją.
– Polskie prawo nie przewiduje funduszu reprezentacyjnego dla włodarzy, mimo że pełnią oni takie funkcje – przypominają eksperci Aesco Group. Jak zaznacza Mariusz Gołaszewski, wysokość pensji urzędników w samorządach naprawdę nie jest wygórowana, a odpowiedzialność bywa ogromna. Przy takim poziomie płac coraz trudniej będzie urzędom przyciągać nowych pracowników – ostrzega Gołaszewski.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.