Sopot: Spór o cenę kranówki

Sopot stawia m.in. na renowację zabytkowych obiektów
Fotorzepa

Władze Sopotu są oburzone podwyżkami stawek opłat za wodę. Idą na wojnę z firmą wodociągową. Wody Polskie tłumaczą, że dzięki nim jest ona o wiele  niższa.

W czwartek Wody Polskie (WP) oficjalnie  odpowiedziały na zarzuty włodarzy Sopotu. Obarczają one WP winą za podwyżki opłat wody, obowiązujące od 31 lipca br.

Drogo, bardzo drogo

– Woda w Sopocie była zawsze tania. Do niedawna też to rada miasta zatwierdzała taryfy – tłumaczy Magdalena Jachim z Urzędu Miasta w Sopocie. – Wiele razy radni odmawiali jej zatwierdzenia, jeżeli mieli wątpliwości co do wysokości stawek. Tak było m.in. na grudniowej sesji w 2017 r. Rok temu niestety zmieniły się przepisy. Teraz taryfy zatwierdzają Wody Polskie. Efekt jest taki, że stawki poszły w górę o 31 gr za m3, w ciągu trzech lat będzie to w sumie 65 gr za m3. Podwyżka naszym zdaniem jest nieuzasadniona. Odwoływaliśmy się więc do Wód Polskich, ale nic na tym nie zyskaliśmy. Skarga do  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest zaś pozbawiona sensu. Zaskarżyć możemy kwestie proceduralne, a wysokości stawek już nie. Rozważamy więc rozwiązanie umowy z firmą Saur Neptun Gdańsk, która zaopatruje mieszkańców Sopotu w wodę i odbiera od nich ścieki – dodaje Magdalena Jachim.

CZYTAJ TAKŻE: Najtaniej w miastach do 50 tys. obywateli

Wody Polskie uważają, że zarzuty Sopotu są bezpodstawne. – Nie godzimy się na rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat ich roli w procesie zatwierdzania taryf. Wody Polskie są regulatorem tych opłat dla ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami. Zaopatrzenie ludności w wodę to zadanie gmin. Wody Polskie jedynie sprawdzają, czy proponowane taryfy są prawidłowo obliczane. To samorządy decydują, kto jest dostawcą usługi. Ok 90 proc. min w Polsce (ok. 2500) korzysta z usług spółek miejskich, a w przypadku Sopotu i Gdańska jest to spółka prywatna SAUR – wyjaśnia Daniel Kociołek z Krajowego  Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Sopot / Fotorzepa/Piotr Wittman

Jak przyznaje, firma ponownie przeanalizowała kalkulację kosztów we wniosku i stwierdziła, że nie ma podstaw, aby go odrzucić. Wzrost cen wynika z inflacji. Zresztą – zdaniem Daniela Kociołka – Wody Polskie ograniczyły pierwotnie zaplanowaną podwyżkę za wodę i ścieki w Sopocie. Trzeba jednak pamiętać, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków są zobowiązane do zapewnienie ciągłości dostaw i dbania o jakość wody. Zachowanie sprawność urządzeń jest kosztem uzasadnionym podczas ustalania stawek.

A może dopłaty?

– Podczas weryfikacji wniosku taryfowego WP  obniżyły pierwszą propozycję cen za wodę i ścieki dla Sopotu o 4 grosze za m3 wody i 7 groszy za m3 odprowadzanych ścieków. Obecnie za m3 dostarczanej wody mieszkańcy Sopotu zapłacą o 6 groszy więcej, a za ścieki o 22 grosze więcej. W przypadku czteroosobowej rodziny oznacza to wzrost miesięcznych wydatków na te media o ok. 3,5 zł brutto. Ta podwyżka wynika z inflacji – wylicza Daniel Kociołek. Zatwierdzone stawki opłat za metr sześcienny wody to 3,17 zł w 2019 r.; 3,27 zł w 2020 r. i 3,36 zł w 2021 r. – 3,36 zł. W przypadku ścieków odpowiednio 5,79 zł, 5,85 zł i 5,92 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Mocne uderzenie zaraz po sylwestrze

– Istnieje możliwość, by rada miasta uchwaliła dopłaty dla mieszkańców do opłat za wodę i ścieki. Prezydentowi Sopotu przysługuje też prawo zaskarżenia decyzji taryfowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Dotąd nie wpłynęła do nas informacja o skierowaniu takiej skargi. Ponownie podkreślamy, że zaopatrzenie ludności w wodę i odprowadzanie ścieków to zadanie gmin. To samorządy decydują, kto jest dostawcą tych usług. – tłumaczy Paweł Rusiecki, dyrektor Pionu Taryf w Wodach Polskich

Saur Neptun odpowiada

Zdaniem firmy opinia Spotu jest krzywdząca. – Zgodnie z nowelizacją ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przedsiębiorstwa zostały zobligowane do przygotowania taryf na 3 lata. Instytucją weryfikującą wnioski taryfowe jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a nie jak dotąd samorządy. Wnioski, zgodnie z obowiązującym prawem składane były do 12 marca 2018 roku. Ten dotyczący Sopotu został złożony przez SNG w ustawowym terminie, a następnie zweryfikowany i zatwierdzony przez PGW Wody Polskie. – wyjaśnia Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk.

Jak wyjaśnia przedstawicielka firmy, sporządzając taryfę bierze się pod uwagę przychody i koszty, w tym wypadku dotyczące kontraktu w Sopocie. Podwyżka w pierwszym roku obowiązywania taryfy w Sopocie wynosi 3,23 proc. – Globalna cena m3 wody i ścieków w Sopocie była niezmienna od 1 stycznia 2015, czyli przez 4 lata. Saur Neptun Gdańsk realizuje podobny kontrakt w Gdańsku i tam taryfa weszła w życie 9 czerwca 2018. W pierwszym roku jej obowiązywania cena za m3 wody i ścieków wynosiła9,78 zł, natomiast w 2 i 3 roku zaplanowany jest wzrost uwzględniający 2 proc. inflację – dodaje Magdalena Rusakiewicz.

 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Teatralne „Oscary” rozdane. Katarzyna Figura i Mirosław Baka zwycięzcami 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych

W sobotę zakończyła się jubileuszowa edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w ...

Daniel Toledo i Piotr Orzechowski zagrają w Lublinie

Polski pianista, znany jako Pianohooligan, zagra z ekwadorskim muzykiem w Teatrze Starym w Lublinie. ...

Obrót mieniem z podatkiem

Gmina, która sprzedaje, wywłaszcza czy wnosi aportem nieruchomości otrzymane w drodze komunalizacji czy w ...

Urzędy wstrzymały obsługę przedsiębiorców? Protest rzecznika małych i średnich firm

Urzędy powinny działać w czasie epidemii. Nie do zaakceptowania jest sytuacja, kiedy całkowicie zawieszają ...

Srebrny pociąg znów na torach

Proszę wsiadać w każdą niedzielę od października do początku grudnia. To wspólne przedsięwzięcie samorządu ...

Gdańskie instytucje wspierają twórców

Pomoc osobom z branży kulturalnej zaoferowały także… gdańskie instytucje kultury. Wśród pomysłów na wsparcie ...