Pomiędzy MF a organizacjami samorządowymi trwają rozmowy na temat opublikowanego 15 lipca projektu ustawy o dochodach samorządów lokalnych. Elementem publikacji jest załącznik z szacunkami finansowymi dla każdego samorządu. To na nie czekali samorządowcy. Pojawiły się i lista uwag oraz pytań samorządów znacząco się wydłużyła.
– Nie da się zbudować silnej Polski bez silnych samorządów, jeśli ktoś uważa inaczej, to grzeszy – zauważa Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich. Organizacje samorządowe przygotowują właśnie wspólne stanowisko na temat projektu ustawy (najprawdopodobniej zostanie opublikowane w poniedziałek).
Samorządy są gwarantem, że inwestycje publiczne są prowadzone powszechnie
Także w poniedziałek spotyka się Zespół do spraw Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a w środę odbędzie się posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej. – Mamy ogromy szacunek do ministra finansów, że podjął się reformy, jednak prosimy o skorzystanie z szansy na zbudowanie społecznej i gospodarczej przyszłości Polski przy pomocy silnych samorządów – dodał Marek Wójcik.
Zdaje sobie sprawę, że to, co powiedział, może zabrzmieć patetycznie, ale jest jego zdaniem prawdziwe. Samorządy są gwarantem tego, że inwestycje publiczne są prowadzone powszechnie, pomagają napędzać gospodarkę. Jego zdaniem największym zaskoczeniem in minus w projekcie jest to, na jakim poziomie uwzględnia on ubytki dochodów samorządowych z lat poprzednich: – Rozwiązania przyjęte na przyszły rok ważne są nie tylko dla tego jednego roku, ale pewnie dla kilkunastu kolejnych. Dlatego tak dokładnie przyglądamy się szacunkom jako bazie wyjściowej – tłumaczy.
Czytaj więcej
To, że resort finansów opublikował założenia do nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, nie us...