„My, przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego, samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców apelujemy do Prezesa Rady Ministrów o współpracę przy tworzeniu Krajowego Planu Odbudowy. Domagamy się upublicznienia i uzgodnienia nowej wersji KPO przed przekazaniem jej do Komisji Europejskiej. W szczególności podkreślamy, że koniecznie należy wspólnie uzgodnić sposób wdrażania KPO, zapewnienia przejrzystości podejmowanych działań oraz monitorowania poziomu realizacji zaplanowanych celów” – piszą we wspólnym liście do premiera organizacje społeczne.
CZYTAJ TAKŻE: Dulkiewicz: KPO to wykluczenie 40 procent społeczeństwa
Podkreślają w nim, że dotychczas propozycje, uwagi i postulaty zgłoszone przez instytucje pozarządowe nie były uwzględniane w pracach nad Krajowym Planem Odbudowy. Przypominają, że jeszcze w 2020 r. samorządy zostały poproszone o przygotowanie tzw. fiszek projektowych, czyli zestawu konkretnych inwestycji i działań, które wpisywałyby się w cele KPO, jednak praktycznie żadna z tych propozycji nie została uwzględniona, i to bez podania przyczyny.
Na razie bez odpowiedzi pozostają też postulaty zgłoszone przez partnerów społecznych podczas konsultacji publicznych oraz wysłuchania publicznego KPO, w których wzięło udział ponad 400 mówców.
„Transkrypcje wysłuchań zostały przekazane do Ministerstwa Funduszy Polityki Regionalnej. Niestety ani partnerzy społeczni i gospodarczy, ani przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego nie otrzymali jakiejkolwiek informacji w jaki sposób propozycje zmian i uzupełnień są traktowane, oceniane, przyjmowane albo odrzucane. Nie wiemy więc, czy wysiłek i zaangażowanie tak wielu osób zostało wykorzystane, czy tylko stanowiło fasadę współpracy” – czytamy w liście.