Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to łącznie 12 mld zł. Pierwsza część, 6 mld zł, została podzielono wedle algorytmu, i wszystkie samorządy w Polsce otrzymały pomoc mniej więcej proporcjonalną do zaplanowanych inwestycji. Pozostałe 6 mld zł podzielono w trybie konkursowym – w I turze do wzięcia była ok. 4,3 mld zł i wówczas pomoc praktycznie ominęła większe miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Wygrani i przegrani Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Teraz wojewodowie przedstawili wyniki II tury konkursu o łącznej puli 1,65 mld zł. Jak wynika z naszej analizy, najwięcej pieniędzy trafiło do samorządów z woj. mazowieckiego (227 mln zł), małopolskiego (220 mln zł) oraz śląskiego (191 mln zł). Najmniej zaś do opolskiego (34 mln zł), lubuskiego (43 mln zł) oraz zachodniopomorskiego (69 mln zł).

W zdecydowanej większości konkurs wygrywały mniejsze jednostki, miasta wojewódzkie zyskają z najnowszej tury RFIL bardzo niewiele. Jak sprawdziliśmy, szanse na dotacje ma jedynie sześć z nich: Rzeszów – 12,5 mln zł, Poznań – 4,5 mln zł, Toruń – 9 mln zł, Bydgoszcz – 3,5 mln zł, Kielce – 2,6 mln zł oraz Łódź – 2 mln zł (łącznie to 34,1 mln zł). Takie metropolie jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków, czy Lublin ponownie zostały pominięte w podziale rządowych dotacji.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd daje tylko „swoim”? Samorządowcy chcą patrzeć mu na ręce

– Rząd znowu pominął największe polskie miasta w podziale środków z FIL, miasta, w których partie rządzącej Polską koalicji od lat nie są w stanie wygrać wyborów samorządowych – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina w czwartkowym komunikacie Unii Metropolii Polskich. – Tymczasem Lublin i inne duże polskie miasta są szczególnie dotknięte ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa – dodaje Żuk.

– Ten fundusz pochodzi z podatków uiszczanych przez Polki i Polaków. Jego celem jest wspomaganie samorządów, w związku z coraz gorszą sytuacją finansową spowodowaną pandemią. Co więcej inwestycje wspierane środkami z RFIL miały być motorem rozkręcającym lokalne gospodarki – zaznacza Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Miasto wnioskowało o dofinansowanie trzech projektów o łącznej wartości 70,5 mln zł.