– W Krakowie w czasach PRL funkcjonowały trzy PGR-y. Jeden w okolicach Witkowic i dwa na terenie Nowej Huty. W związku z tym miasto zdecydowało się wnioskować o maksymalną dotację w kwocie ok. 5 mln zł w ramach Rządowego Funduszu – poinformował Kamil Popiela z krakowskiego magistratu.
Pod naciskiem Stalina
Pierwsze Państwowe Gospodarstwa Rolne ruszyły 12 lutego 1949 roku, czyli ledwie kilka tygodni po wejściu w życie ustawy o nich. Przygotowania do ich utworzenia trwały dłużej, pod wpływem nacisków ze strony Stalina, który domagał się jak najszybszego „usunięcia z widoku całej klasy ziemian”. Już w 1944 roku rozpoczęto reformę rolną, która miała doprowadzić do zlikwidowania własności ziemskiej.
Najwięcej pegeerów utworzono w zachodniej Polsce. W niektórych województwach, takich jak szczecińskie, koszalińskie, słupskie, gdańskie i elbląskie, należąca do nich ziemia zajmowała ponad 50 procent powierzchni wszystkich znajdujących się tam użytków rolnych.
Ale okazuje się, że takie gospodarstwa działały także w dużych miastach jak Warszawa, Lublin, Łódź czy Kraków. Większość PGR-ów została zlikwidowana blisko 30 lat temu.
CZYTAJ TAKŻE: Urocza cepeliada