Ćwierć miliarda na dawne PGR. Metropolie też chcą skorzystać

O dotacje z rządowego programu dla gmin, w których działały państwowe gospodarstwa rolne, będą występowały też władze dużych miast, bo tam także były PGR-y.

Publikacja: 27.01.2021 23:33

O dotacje z rządowego programu dla gmin, w których działały państwowe gospodarstwa rolne, będą wystę

O dotacje z rządowego programu dla gmin, w których działały państwowe gospodarstwa rolne, będą występowały też władze dużych miast.

Foto: Fot. Pixabay

– W Krakowie w czasach PRL funkcjonowały trzy PGR-y. Jeden w okolicach Witkowic i dwa na terenie Nowej Huty. W związku z tym miasto zdecydowało się wnioskować o maksymalną dotację w kwocie ok. 5 mln zł w ramach Rządowego Funduszu – poinformował Kamil Popiela z krakowskiego magistratu.

Pod naciskiem Stalina

Pierwsze Państwowe Gospodarstwa Rolne ruszyły 12 lutego 1949 roku, czyli ledwie kilka tygodni po wejściu w życie ustawy o nich. Przygotowania do ich utworzenia trwały dłużej, pod wpływem nacisków ze strony Stalina, który domagał się jak najszybszego „usunięcia z widoku całej klasy ziemian”. Już w 1944 roku rozpoczęto reformę rolną, która miała doprowadzić do zlikwidowania własności ziemskiej.

Najwięcej pegeerów utworzono w zachodniej Polsce. W niektórych województwach, takich jak szczecińskie, koszalińskie, słupskie, gdańskie i elbląskie, należąca do nich ziemia zajmowała ponad 50 procent powierzchni wszystkich znajdujących się tam użytków rolnych.

Ale okazuje się, że takie gospodarstwa działały także w dużych miastach jak Warszawa, Lublin, Łódź czy Kraków. Większość PGR-ów została zlikwidowana blisko 30 lat temu.

CZYTAJ TAKŻE: Urocza cepeliada

Teraz rząd chce pomóc gminom, na terenie których funkcjonowały takie gospodarstwa. W październiku ub. roku zdecydował o przeznaczeniu 250 mln złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla takich samorządów.

Ćwierć miliarda na PGR

Od 4 stycznia ruszył nabór wniosków o wsparcie dla takich samorządów z przeznaczeniem na inwestycje i zakupy inwestycyjne realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. W sumie przeznaczono na to 250 ml zł. Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania Covid-19. Łącznie wsparcie ma objąć ok. 600 gmin.

Już wiadomo, że o takie wsparcie wystąpi Kraków. – Będziemy ubiegać się o dofinansowanie zadań mających na celu modernizację lub uzupełnienie niedoborów w infrastrukturze komunalnej, które są niezbędne do poprawy jakości życia krakowian. Obecnie przygotowywana jest lista inwestycji, które zostaną zawarte w aplikacji. Wniosek o wsparcie będzie dotyczył przedsięwzięć z zakresu: pomocy społecznej, transportu, oświaty, zieleni miejskiej lub gospodarki komunalnej – wylicza Kamil Popiela.

W łódzkiej dzielnicy Janów był jeden PGR. – Był tam Zespół szklarni: kwiaty, warzywa. Gospodarstwo upadło w latach 90. – mówi Marcin Masłowski, Rzecznik prezydent Łodzi. Zapowiada, że to miasto zgłosi wniosek o dotacje.

CZYTAJ TAKŻE: 6 mld złotych na inwestycje. Samorządy czekają na wyniki naboru

Jak podaje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza, z danych archiwalnych urzędu wynika, że w latach 50. ubiegłego wieku istniał jeden PGR na terenie Lublina. Ale z kolei według dokumentów ewidencji gruntów i budynków, zakładanej na początku lat 70. XX wieku, na terenie miasta nie było już PGR-ów.

– Analizujemy aktualnie możliwości prawne ubiegania się o środki z tej dotacji, w ramach trwającego naboru – mówi lubelska urzędniczka.

Warszawa czeka

Władze Warszawy, gdzie także przez kilkadziesiąt lat działał PGR Bródno, a na jego polach powstały nowe osiedla, też na razie czekają. – Złożyliśmy wniosek do zaopiniowania do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Po pozytywnej opinii wyślemy do wojewody dwa wnioski na kwotę 4,5 mln zł i 3,6 mln zł dofinansowania – zapowiada Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza. Wnioski o wsparcie samorządy mogą składać do 12 lutego.

– W Krakowie w czasach PRL funkcjonowały trzy PGR-y. Jeden w okolicach Witkowic i dwa na terenie Nowej Huty. W związku z tym miasto zdecydowało się wnioskować o maksymalną dotację w kwocie ok. 5 mln zł w ramach Rządowego Funduszu – poinformował Kamil Popiela z krakowskiego magistratu.

Pod naciskiem Stalina

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse w regionach
Inwestycje – busola samorządności
Finanse w regionach
NIK: rząd PiS ręcznie sterował finansami JST. "Nieudolne reformy i klientelizm"
Finanse w regionach
Minister finansów: System finansowania samorządów wymaga radykalnej zmiany
Finanse w regionach
Rząd przedstawi szczegóły o finansach samorządów w ciągu miesiąca?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse w regionach
Wszystkie regiony Polski gonią unijną zamożność, ale w różnym tempie